BIST 5.192
DOLAR 18,81
EURO 20,43
ALTIN 1.164,91
HABER /  DÜNYA

Belçikada yeni PKK skandalı

Fehriye Erdal'ın kaybolmasından sonra Belçika adaletinin ikinci vukuatı da bu oldu. Polisin gözaltına aldığı 37 kadın sevk sırasında kayboldu.

Abone ol

Türkiye'nin iadesini istediği Fehriye Erdal'ın kaybolmasından sonra bu Belçika adaletinin ikinci vukuatı oldu. Belçika polisi tarafından Verviers kentinde 'terör kamplarına katıldıkları' gerekçesiyle gözaltına alınan 37 kadın, 'geldikleri ülkeye geri gönderilmeleri için sevk edildikleri' Yabancılar Dairesi'nde sır oldu.

Belçika Federal Polisi geçen hafta, terör örgütü PKK'nın Belçika'daki faaliyetlerini araştırmak kapsamında Brüksel, Liege ve Verviers'de düzenlediği operasyonda Verviers kentinde gözaltına aldığı 37 PKK'lı kadının, Yabancılar Dairesi'nde 'bilgisayarların çalışmaması nedeniyle işlemler uzun sürünce' kayboldukları anlaşıldı. Belçika devlet televizyonu VRT haberi 'Ayrılıkçı örgüt PKK üyesi olmaları nedeniyle gözaltına alınan 37 Türk vatandaşı kadın, ülkelerine iade edilemedi. Kadınların nereye gittikleri bilinmiyor' şeklinde verdi. Belçika'nın Ardenne bölgesinde bulunduğu ileri sürülen PKK kamplarında silahlı eğitim aldıkları belirtilen 37 kadın geçen hafta cuma günü düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınmıştı. Belçika Federal Polisi'nde görev yapan 100 emniyet görevlisinin katıldığı operasyonda, 37 kadın PKK yandaşının yanı sıra çok sayıda belge, kitap, bilgisayar ve CD'lere de el konulduğu ifade edildi.