HABER /  SAĞLIK

Bel ve boyun ağrılarınızı bu yöntemle giderin

Radyofrekans ablasyon tedavi yönteminin özellikle bel ve boyun eklemlerine uygulandığını belirten Op. Dr. Eyüp Baykara, kronik ağrılı insanlara kalıcı rahatlama sağladığını söyledi.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Eyüp Baykara, radyofrekans ablasyon tedavi yöntemi hakkında bilgi verdi. Baykara, yöntemin, beyne ağrı sinyalleri taşıyan sinir liflerini bloke eden minimal invaziv bir prosedür olduğunu belirtti.

Op. Dr. Baykara, "Rizotomi olarak da adlandırılan radyofrekans ablasyon yöntemi, ağrı iletimini azaltmak veya durdurmak  için cerrahi olmayan bir işlemdir. Radyofrekans dalgaları, ağrıya neden olan ve esasen ağrı sinyallerinin beyne iletimini ortadan kaldıran sinirlere etki eder.Bu  en sık olarak kronik ağrı ve omurga eklemlerinden kaynaklanan ağrılar (spondiloz) ve kalça eklem tutulumu (sakroileit) gibi durumları tedavi etmek için kullanılır. Anında ağrıyı kesmesi, iyileşme süresinin çok kısa olması ve ameliyatsız işlem yapılması en önemli faydalarındandır" dedi.

Tedavisinde ağrı hissedilmiyor
Dr. Baykara, "Radyofrekans ablasyonu, floroskopi (x-ışını) kılavuzluğu kullanılarak yapılır ve enfeksiyonu olan, hamile kalan veya kanama sorunları olan insanlara yapılmamalıdır.Omurga ağrıları ve tedavisi konusunda uzmanlaşmış beyin cerrahları ve algoloji uzmanları tarafından uygulanır.Tedaviden önceaspirin veya kanı inceltici ilaç alan hastaların, işlemden birkaç gün öncesi kullanmayı bırakması gerekebilir. İşlem yaklaşık 20-40 dakika arasında tamamlanır." diyerek, tedavi esnasında hangi işlemlerin uygulandığını şu şekilde açıkladı:

Hangi işlemler uygulanır?
"Tedavi alanını uyuşturmak için lokal anestezi kullanılır. Hasta işlem boyunca ağrı sızı hissetmez. Bir floroskop yardımıyla (özel bir röntgen), doktor ağrıdan sorumlu bölgeye ince bir içi boş iğne yönlendirir. Floroskop, iğnenin istenen yere gitmesini sağlamak için doktorun iğneyi floroskop monitöründe gerçek zamanlı olarak izlemesini sağlar. İğne yerine oturduğunda, iğneden bir radyofrekans akımı geçirilir. Akım, ağrıyı ileten ve ağrıyı üreten eklemi bloke eder"

ÖNCEKİ HABERLER
1 Nisan'da okullar tatil mi MEB resmi tatil açıklaması
Apple oyun platformu olan Arcade'i tanıttı
İngiltere'de 3 bakan birden istifa etti
Galatasaray Marcelin Gando'yu gözüne kestirdi!
Portekiz’de Cristiano Ronaldo şoku
29 Ekim şiirleri 3 kıtalık kısa 4 kıtalık 29 Ekim şiirleri
Yorumlar