BIST 1.428
DOLAR 8,28
EURO 10,01
ALTIN 484,41
HABER /  SAĞLIK

Bel ve boyun ağrıları hangi durumlarda meydana gelir?

Bel ve boyun ağrısının kişiler tarafından göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Fizyoterapist Çağıl Ertürk, bu ağrıların günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyebileceğini söyledi.

Abone ol

Uzun süreli ayakta çalışan insanlarda en sık görülen semptomlardan birinin bel ve boyun ağrıları olduğunu söyleyen Ertürk, "Bu ağrılar ciddi zaman ve iş kaybına neden olmaktadır. Yapılan çalışmalarda bireylerin yüzde 70–90’ının yaşamlarının en azından bir döneminde bu yakınmalarla karşılaştığı tespit edildi. Günümüzde bel ve boyun ağrısının belirlenen birçok mesleki ve kişisel risk faktörü saptandı ve bel ağrılarının yüzde 60’ından daha çoğunun aşırı güç sarf etmeye bağlı olarak geliştiği Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü tarafından bildirildi” şeklinde konuştu.

Bel ağrısının sebepleri nelerdir?
“Fiziksel olarak ağır iş yüküne maruz kalma, fiziksel gücün üzerinde yük kaldırma, ani yapılan, tekrarlayıcı olan ve zorlu hareketler gibi kronik travmalar en sık görülen bel ağrısı sebepleridir. Doğumsal omurga problemleri, duruş bozuklukları, boyun ve sırt bölgelerinde meydana gelen kas spazmları ve/veya eklem blokajları, kas anomalileri, fıtıklar ve kireçlenmeler ise boyun ağrısı sebepleri arasındadır. Gerçekte vücudun bir savunma mekanizması olan bel ve boyun ağrısı genellikle kişiler tarafından göz ardı ediliyor. Fakat bazen günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayan ve iş hayatını olumsuz yönde etkileyecek sonuçlara yol açabilen ciddi bir sağlık sorunudur.”

Bel ağrısı hangi durumlarda artar?
2017 yılında süpermarket çalışanlarında bel, boyun ağrısı ve psikolojik durum değerlendirilmesinin yapıldığı bir çalışmaya değinen Fizyoterapist Ertürk, “Bu çalışmada tekrarlı aktiviteleri ağır yüklerle uzun süre yapma durumunda olan 50 süpermarket çalışanının bel ve boyun ağrıları, psikolojik durumları, çalışma süreleri ve çalıştıkları birim arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlandı. Araştırma sonucundan yola çıkılarak süpermarket çalışanlarının yaşları ile vücut kitle indeksi ve bel ağrısı değerleri arasında istatiksel olarak anlamlı değişkenlik görüldü. Bu sonucu ‘ilerleyen yaşla birlikte, vücut kompozisyonunun ve omurgaya binen yük miktarının değişimine bağlı olarak bel ağrısı da artmaktadır’ şeklinde yorumlayabiliriz” dedi.

Benzer bir araştırma çalışmasının da diş hekimliği fakültesi çalışanlarında yapıldığını anlatan Fizyoterapist Ertürk, “Bu araştırmada da haftalık ve günlük çalışma saatleri ile yürürken görülen bel ağrısı arasında pozitif bir ilişki saptanmış. Sonuç olarak, çalışma süresi ve pozisyonunun, bel ve boyun ağrısı üzerinde önemli etkiye sahip olduğu bulunmuş” diye konuştu.

EGZERSİZ PROGRAMI
Ergonomi alanında yapılan çalışmaların önemine değinen Fizyoterapist Ertürk, “Doğru pozisyonlarda çalışmayı bilinçlendirmek ve omurgaya binen mekanik yükleri azaltmak bel ve boyun ağrısında kronikleşmeyi önleyebilir. İşverenlerce düzenli grup egzersizlerinin ve terapi programlarının sağlanması maddi ve manevi iş gücü kayıplarını önleyecektir." şeklinde konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Cumhur İttifakı’nın ortak miting yapacağı şehirler
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Beşiktaş - Fenerbahçe U21 maçı ertelendi
Ukrayna Eski Genelkurmay Başkanı gözaltına alındı
Esenler'de banka soygunu girişimi
Eski Koruma Daire Başkanına FETÖ'den hapis
Kartal'da çöken binada yaşlı adamın kurtarılma anları
MEB Bakanı Ziya Selçuk duyurdu! Okullara büyük bir veri yönetim sistemi geliyor
Trabzon'da internet siparişinden deste deste para çıktı
Af çıkacak mı 2019 son haber geldi güncel genel af açıklaması
Yorumlar