BIST 2.864
DOLAR 17,93
EURO 18,40
ALTIN 1.039,38
HABER /  DÜNYA

BDP’li Tan’dan tepki

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, PKK’nın sözde asayiş timinin yaptığı yol kesme, kimlik sorma, adam kaçırma gibi olayları doğru bulmad...

Abone ol

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, PKK’nın sözde asayiş timinin yaptığı yol kesme, kimlik sorma, adam kaçırma gibi olayları doğru bulmadığını, bunların sürecin ruhuna uygun olmadığını söyledi.
Tan, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Yeni anayasada dört partinin uzlaşmasının mümkün olmayacağının görüldüğünü belirten Tan, yeni bir anayasa yapılmak isteniyorsa, dünyadaki en gelişmiş demokrasilerin kriterlerine uygun bir anayasa paketinin Meclis’e getirilmesi gerektiğini ifade etti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun, ’Getirin demokratikleşme paketini destek vereceğiz’ yönündeki sözlerini anımsatan Tan, “Diktatörlerin anayasasından kurtulmak isteyen milletvekilleri buna destek verecek ve Türkiye halkı bu musibetten kurtulmuş olacak” dedi.
Anayasa Uzlaşma Komisyonunda uzlaşma noktasındaki mantığının bittiğini savunan Tan, “Kendimi kurtarayım, halkı uyutayım, seçimleri atlatayım diyorsanız takke düşmüş kel görünmüştür” dedi.
Tan, basın toplantısında soruları da yanıtladı. Bir soru üzerine partilerin grup toplantılarının mantığına uygun yapıldığına şimdiye kadar şahit olmadığını belirterek, “Tiyatroya döndü, tezahüratlar yapılıyor. Sokakta yapılması gereken mitingler orada yapılıyor ve sürekli küfrediliyor” dedi.
Tan, PKK’nın sözde asayiş timinin yol keserek kimlik sormasına ilişkin soruya, bunu doğru bulmadığını söyledi. Tan, ”Türkiye’de barışı, demokratikleşmeyi konuşuyorsak, hala mevcut idareyi çözüm noktasında tanıyorsak, parlamentoyu meşru çözüm yeri olarak görüyorsak, biz bu meşruiyet içerisinde hareket etmek zorundayız. Bir yandan barışı konuşurken, bir yandan çatışma, ikili yönetim, farklı davranışlar, bunlar sürecin dili değil ama bunları parti araştırıyor” dedi. PKK’nın mezarlık açmasına ilişkin soru üzerine Tan, “Mezarlık çok gizli yapılacak bir şey değil. İnşaatı bile birkaç aylık süreç. Devletin bilgisi dahilinde gelişen bir süreç ama yol kesme, kimlik sorma, adam kaçırma, sürecin ruhuna uygun değil” diye konuştu.
Tan, CHP ve MHP’nin yerel seçimlerde ittifak yapacaklarına ilişkin haberlerin anımsatılması üzerine ilkesel olarak partilerin seçime dönük ittifak yapabileceklerini söyledi.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Baş ağrısına çözüm
Baş ağrısına çözüm
Gamze sevgilisiyle böyle görüntülendi
Gamze sevgilisiyle böyle görüntülendi
Günün önemli gelişmeleri (3)
Günün önemli gelişmeleri (3)
Diyarbakır'da bomba patladı
Diyarbakır'da bomba patladı
Genelkurmay’dan orduevi açıklaması
Genelkurmay’dan orduevi açıklaması
Yassıada  projesine tepki
Yassıada projesine tepki
Aysel Tuğluk polisi böyle suçladı
Aysel Tuğluk polisi böyle suçladı
Hollanda Başkonsolosluğu’nda yangın paniği
Hollanda Başkonsolosluğu’nda yangın paniği
Ethem Sarısülük iddianamesi kabul edildi
Ethem Sarısülük iddianamesi kabul edildi
Gülben Ergen çocukluğuna döndü
Gülben Ergen çocukluğuna döndü