HABER /  CHP

BDP ile ittifak CHP'ye yarar mı?

AK Parti'ye yakın isminlerden Pollmark araştırma şirketinin kurucusu Ertan Aydın, 'sol blok' önerisinin sonuçlarını değerlendirdi.

BDP lideri Selahattin Demirtaş’ın gündeme getirdiği ‘sol blok’ önerisi yaklaşan genel seçimlerde CHP'nin oylarını nasıl etkiler. Pollmark araştırma şirketinin kurucusu Ertan Aydın bu olasılığın siyasete yansımasını değerlendirdi.

Milliyet gazetesi yazarlarından Aslı Aydıntaşbaş'a konuşan Ertan Aydın'ın öngörüsüne göre BDP ile ittifak CHP'ye en az 6.5 puanlık bir artış getirecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yakınındaki isimlerden Pollmark araştırma şirketinin kurucularından Ertan Aydın, doktorasını ‘1930’lu yıllarda CHP parti içi çekişmeler’ üzerine yapmış bir siyasetbilimci.  Aydıntaşbaş'ın ‘CHP doktoru’ sözleriyle tanımladığı Aydın, BDP ile sol ittifak projesinin ‘CHP için iyi bir fırsat’ olabileceğini düşünüyor.
Özetle Pollmark kurucusu, ‘Nasıl ki Tayyip Erdoğan 2002 yılında Milli Görüş gömleğini çıkardı; Kemal Kılıçdaroğlu da büyümek ve partisini dönüştürmek için 1930’ların Kemalizm gömleğini çıkarmalı’ diyor. İşte Erdoğan’ın iç kabinesinden sol ittifak analizleri:

SORUN KADRO DEĞİL TABAN

CHP’nin dönüşümündeki en büyük engel, kadrolar değil, 1930’lardan itibaren oluşan ideolojik taban. Bu % 20’lik kemik tabanda öyle bir ideolojik indoktrinasyon var ki, artık CHP’nin ayağına dolanıyor ve siyasal dönüşümün önünü kesiyor. Ancak iktidar alternatifi olmak ve büyümek için dönüştürmek zorunda olduğu kitle de bu. Paradoksal bir durum.

BDP’YLE İTTİFAK İDEOLOJİK SAFRALARI ATABİLİR

Bu yüzde 20’lik kemik kitle her türlü açılımdan korkuyor. Ancak muktedir olmak için istisnalar yaratmak şart. BDP-CHP koalisyonu Türkiye’de toplumsal dönüşüm için bir fırsat olabilir olabilir. İki parti de kendi ideolojik safralarını böylece atar. BDP de daha fazla Türkiye’ye entegre bir parti haline gelir.

İKİ PARTİ DE SEKÜLER

Benim aslında bunu söylemekte bir çıkarım yok. Ama CHP için iyi bir fırsat. İki partinin benzer seküler yapısı ve tabanı var. Etnik siyaseti saymazsanız Selahattin Demirtaş ve CHP üst yönetimi arasında hayat tarzı açısından çok bir fark yok. Dine karşı mesafeli ve sol gelenekten geliyorlar. Bu ortak paydadan bir dinamizm çıkabilir. Bir de sosyal demokraside buluşma ikisi için de (başörtüsü gibi) sıkıntılı konuları kamufle edebilir. Türkiye’nin hayrına olur diye düşünüyorum.

SOL BLOĞUN AK PARTİ’YE ARTISI VE EKSİSİ VAR

Olası bir CHP-BDP seçim ittifakının AK Parti açısından avantaj ve dezavantajları var. En büyük avantaj, BDP içinde CHP’yi ‘resmi ideoloji’ olarak gören kesim, AK Parti’ye yönelebilir. Ancak BDP çok hiyerarşik ve emir-komuta içinde giden bir yapı. O yüzden büyük kopuş olmaz. Dezavantaj ise CHP’nin bu sayede bölgede taban oluşturması ve AK Parti’nin avantajlı sandalye durumunu etkilemesi olur. Diğer yandan Batı’da CHP’nin anakronistik ve son yıllarda ırkçılığa kaymış seçmeni MHP’ye kayabilir.

TAYYİP ERDOĞAN BDP’NİN ENTEGRE OLMASINDAN MEMNUN OLUR

Ancak sadece AK Parti oyları açısından bakmayın. İktidar için milli birlik projesi önemli. Ne şekilde olursa olsun BDP’nin CHP’yle ittifak yaparak Türkiye’ye entegre olması iktidarı memnun edebilir. Bunlar AK Parti’nin uzun vadeli hedefleri açısından olumlu. Çünkü bölgede sürekli kaynama ve huzursuzluk iktidar aleyhine.

CHP KEMALİZM GÖMLEĞİNİ ÇIKARMALI

Tayyip Erdoğan 2002’de Milli Görüş gömleğini çıkardı. Risk alarak ve tabanıyla çatışmayı göze alarak Milli Görüş’den vaz geçtiğini söyledi, AB’yi benimsedi. Bir istisna ortaya korduğu için muktedir oldu. Muktedir olmak için CHP de Kemlizm gömleğini çıkarmalı. İstisnanın ne olacağını CHP kendi belirleyecek. BDP’yle ittifak böyle bir istisna olabilir. Sol tabanın zaten gidebileceği başka adres yok. Kılıçdaroğlu sol açısından alternatifsiz. O yüzden her türlü atraksiyonu yapabilir.

MHP’YLE İTTİFAK 6 PUAN GETİRİR

MHP’nin oy oranı yüzde 11-12 civarı. Sehillerde milliyetçi ama seküler; içeride ise muhafazakar. Yarı yarıya diyebiliriz. İttifak olursa CHP’nin çekebieceği MHP’nin yarısı, yüzde 6’lık sahil kesimi olur. Aşağı yukarı BDP’den gelecek oyla aynı yani. BDP’den de 6.5-7 gelebilir. Ama söz konusu sadece rakamsal tablo değil. MHP’ye yaklamak için milliyetçi söyleme yaklaşması lazım ki o partiyi iyice daraltacaktır. BDP’yle yakınlaşması ise uluslararası sosyalist anlayışa ve sosyal demokrasiye daha yakın durması demek.

ÖNDER SAV AK PARTİ İÇİN DAHA İYİ OLUR

CHP 30’lu yılların orotiteriyan laiklik anlayışıyla büyüyemez. Partide Kürtler yokü dindarlar yok. Sosyal demokrasiyi üst şemsiye olarak kullanıp etnik ve Jakoben din karşıt zihniyeti aşarsa, büyüyebilir. Sandıkta AK Parti için ne iyidir derseniz bu mücadeleyi Önder Sav kazansaydı tabii ki AK Parti için daha iyi olacaktı... Ama iktidarın da aslında daha sağlıklı bir muhalefete ihtiyacı var. O yüzden daha CHP’de değişim Türkiye için hayırlı.

ÖNCEKİ HABERLER
Erotik değil sanat filmi!
Evli öğretmenin çocuk sevgisi daha fazla
İşsizlerin en çok tercih ettiği kurslar
Erbil'in eski eşi bu kez Küba'da yakalandı
Bülent Ersoy'un iğrendiği görüntü
Beykoz’da bir erkek ve bir kadın ölü bulundu
Yorumlar 8 yorum