BIST 1.557
DOLAR 7,48
EURO 9,04
ALTIN 441,71
HABER /  SAĞLIK

Bayram şekerleri hakkında uzmanlardan domuz jelatini uyarısı!

Vatandaşları şeker konusunda uyaran Prof. Dr. Mustafa Tayar, “Şekere tekstil boyası, yumuşak şekere domuz jelatini, çikolataya da ise soya sosu katıyorlar.” dedi. 

Abone ol

Ramazan Bayramı için hazırlıkların hızlandığı bu günlerde uzmanlar vatandaşları sahte ve kalitesiz şekerler konusunda uyarıyor. Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar, insanların almak istediği şekerin ve çikolatanın mutlaka tadına bakmaları gerektiğinin altını çizdi.

Prof. Dr. Mustafa Tayar, istenmeyen sonuçlarla karşılaşmamak için duyarlı davranılması gerektiğine işaret ederek, merdiven altı üreticilerden ise kesinlikle uzak durulması gerektiğini belirtti. 

Domuz jelatini!
Alınacak şekerlerin rengarenk olsun diye bir gayret içerisinde olunmaması konusunda da uyarı yapan Tayar, “Her renk ilave bir katkı maddesi demektir. Şekere tekstil boyası, yumuşak şekere domuz jelatini ve tekstil boyası, çikolataya hayvan yemi olarak kullanılan soya tozu, margarin, keçi boynuzu tozu, leblebi tozu, kavrulmuş bakliyat tozu, fındık zarı katıyorlar."

şeker

Şeker yerine glikoz ve fruktoz!
"Standartlara uygun üretilmeyen şeker ve benzeri ürünlerin gıda zehirlenmelerine neden olabildiğini, özellikle çocuklarda diş ve ağız sağlığını da olumsuz etkilediği unutulmamalıdır. Merdiven altında yapılan ve açıkta satılan şekerlerin tercih edilmemesi gerekir. Piyasada maliyeti minimuma indirme adına şeker yerine glikoz ve fruktoz kullanılabiliyor. Özellikle mısır şuruplu dökme ürünler söz konusu” diye konuştu. 

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan - Trump'ın S400 telefon görüşmesiyle ilgili iddia : Anlaştılar
Karne notu sorgulama nasıl yapılır E okul takdir-teşekkür hesaplama
İstanbul’da LGS’ye girecek öğrencilere ulaşım ücretsiz
12 rekatlık nafile namazı nasıl kılınır Kadir gecesi namazı
Küçükçekmece sapığı için bakın ne kadar ceza istendi
3 haziran 2019 bankalar tatil mi arefe günü banka çalışma saatleri
Memurlar arefe günü yarım gün mü çalışacak 3 Haziran tatil mi?
Binali Yıldırım: 23 Haziran'da bayram var buraya da bekliyoruz
Malatya'da FETÖ operasyonu: Aralarında doktor ve öğretmenler de var
Suat Kaya'ya Yunanistan ve Almanya'dan talip var
Yorumlar