BIST 1.096
DOLAR 7,67
EURO 8,96
ALTIN 467,06
HABER /  POLİTİKA

Baykalı şok eden köylü kız

Baykal poşuyu taktı Güneydoğu yollarına düştü. Tarım işçileriyle sohbet ederken araya genç bir kız girdi ve...

Abone ol

CHP lideri Deniz Baykal "bunlar Sivas'tan öteye gidemezler" diyen başkan Erdoğan'a inat Güneydoğu gezisine çıktı.  Şanlıurfa'da tarım kurultayına katılan Baykal, birlik beraberlik ve kardeşlik mesajları verdi.

CHP lideri Şanlıurfa yolu üzerinde tarım işçileriyle sohbet ederken genç kız araya girerek sözünü kesti. Yardım isteyen kıza Baykal'ın sözleri ikna etmedi ve Baykal'a "Sözle pilav pişmez'' cevabını verdi. Kendi giydiği elbiseyle Baykal'ın giydiği elbiseyi örnek gösterdi.

SÖZLE PİLAV PİŞMEZ

Baykal, havaalanından kent merkezine gelişi sırasında konvoydaki kazadan önce yolda durarak tarlalarda çalışan bazı tarım işçileriyle sohbet etti.

Kuraklığın bölgeyi çok olumsuz etkilediğini belirten Baykal, sulama konusunun son zamanlarda ihmal edildiğini, o nedenle de sorunun bu boyutlara vardığını söyledi. Kadın işçilere ne kadar yevmiye aldıklarını soran Baykal, ''Kuraklıktan dolayı bu yıl verim çok düşük. Bütün çiftçilerimize geçmiş olsun diyorum. Türkiye'nin bu konuda bir an önce önlem alması lazım'' dedi.

BİR SİZİN GİYİMİZİNE BAKIN BİR DE BİZİM GİYİMİMİZE

Bu sırada, Baykal'ın yanına gelen tarım işçisi bir genç kız, ''Biz burada toplandık. Bizim için bir şeyler yapın'' dedi. Genç kız, ''Biliyorum bizde sıkıntılarınızı anlatmak için buradayız'' diyen Baykal'a ''Bir sizin giyiminize bakın bir de bizim giyimimize'' karşılığını verdi.GÜNDELİĞİM 14 YTL

Baykal'ın, ''bütün bunları biliyoruz bunları anlatmak için buradayız sözleri üzerine de ''Hayır inanmıyorum. Sözle pilav pişmez'' diyen genç kız, babasının fırıncı olduğunu ve bütün gün ateş başında çalıştığını kendisinin de 14 YTL gündelik için tarım işçiliği yaptığını anlattı.

Bu arada traktörlerini yol kenarına park eden bazı çiftçilerin ''mazot yok tarlalarımıza gidemiyoruz'' yazılı dövizler taşıdıkları görüldü.

UMARIM GAP PROJESİ HAYAAT GEÇİRİLİR

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, GAP'ın Türkiye'nin en öncelikli konularından olduğunu belirterek, ''GAP, Türkiye için barış, refah ve bölgesel adaletsizliği ortadan kaldırma projesidir'' dedi.

CHP Genel Başkanı Baykal, Şanlıurfa Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen kurultayda yaptığı konuşmada, ''Bu, bir parti toplantısı değil. Çiftçinin ayağa kalkması, haklarına sahip çıkma toplantısı. Bir anlamda çiftçimizin Müdafaa-i Hukuk toplantısı'' diye konuştu.

Üreticilerin yüksek girdi fiyatları nedeniyle büyük sorunlar yaşadığını anlatan Baykal, GAP'ın söylem olmaktan çıkarılarak hayata geçirilmesinin bölgenin en önemli konusu olduğunu söyledi. Hükümetin son zamanlarda konuya yaklaşımından memnuniyet duyduklarını ve bunu sağlamak için büyük çaba harcadıklarını kaydeden Baykal, ''Umarız, hükümetin bu ilgisi seçimlere yönelik göstermelik bir ilgi olmanın ötesine geçer, hayata geçirilir, uygulanır'' dedi.

GAP'ın bir enerji ve sulama projesi olduğunu, enerji ile ilgili hedefe büyük ölçüde ulaşıldığını, ancak sulama konusunun ihmal edildiğini belirten Baykal, şöyle konuştu:

''Sulamada planlananın ancak yüzde 15'i gerçekleştirilebildi. Hedeflenen rakama ulaşmak için çok büyük harcamaya gerek yok. Hükümet, 12 milyar dolardan bahsediyor. 5 milyar dolar harcansa sulama işi büyük ölçüde tamamlanır. Atla deve değil. Türkiye, Fırat'ın üzerine barajları kurmuş, o barajlardaki suyu kurak tarlalara indirmek lazım.''

GAP'ın, Türkiye'nin en öncelikli konularından olduğunu ifade eden Baykal, ''Kaybedecek zamanımız yok. Hepimiz, GAP'ın bir an önce sonuçlanmasını sağlamalıyız. GAP, Türkiye için bir barış ve refah projesidir. Bölgesel adaletsizliği ortadan kaldırma projesidir'' dedi.

''ETNİK KİMLİK, KİŞİNİN ŞEREFİDİR''

Baykal konuşmasında, bölgeye yönelik mesajlar da verdi.

''İnsanların ayrı etnik kimliğinin olması devlete zarar vermez. Herkes kendi etnik kimliğiyle iftihar edecek, ana dilini bilecek, konuşacak, öğretecek, yayın yapacak. Etnik kimlik kişinin şerefidir, devletin de iftiharıdır, zenginliğidir. Kökenimiz ne olursa olsun, hepimiz aynı milletin parçasıyız. Türkiye hepimizin. Herkes eşit, kardeş. Birbirimizi seveceğiz, saygı duyacağız, bir ve beraber olacağız.

''TUZAĞA DÜŞMEYELİM''

Dikkat edilmesi gereken iki konu bulunduğunu belirten Baykal, şöyle devam etti:

''Birincisi terörden uzak duralım. Terör bir felaket. Yapan için de yaptıranlar için de muhatap olanlar için de felaket. Terör bir iflasın ifadesidir. Masum insanların canını almaya kimsenin hakkı yok. Terör en büyük tehlike. Terörden uzak duracağız, terör yapanları himaye etmeyeceğiz, kollamayacağız, terör yapanları dolaylı olarak desteklemeyeceğiz. Yanlış yapan varsa ikna edeceğiz, kazanacağız onları.

İkinci olarak da bölücülüğe karşı olacağız. Bölünmek, ayrışmak yanlış. Ayrılmak isteyen için de yanlış. Biz ayrılamayız, Türkiye bütün coğrafyalarıyla kaynaştı, birleşti. Kim ayıracak? Ayrılmanın ne yararı var? Hep beraber olursak bizim sırtımızı kimse yere getiremez. Buna dikkat edelim, tuzağa düşmeyelim. Ayrılmakta, ayrılmak isteyenlerin de bir yararı yok. Bu bir takım büyük ülkelerin bu coğrafyayı kendi amaçları için kullanma hesaplarının bir parçası.''

Konuşmasında Irak örneğini veren Baykal, ''Bu felaketi, Türkiye'ye getirmeyeceğiz. Getirmemenin yolu el ele vermektir. Terör yok, bölünme yok'' diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Milliler için bahis oranı!
İstihbarat şifreli konuşacak
Bayraktarın gözyaşları
Dünyanın en küçük Hummer’ı
Ört dağın üstünü üşümesin
Gülben Masumlar Apartmanı kimdir Merve Dizdar yaşı kaç?
Yorumlar 181 yorum