BIST 1.471
DOLAR 7,42
EURO 8,97
ALTIN 412,30
HABER /  GÜNCEL

Başörtüsü eylemi yapan İranlı aktivist Meryem Şeriatmedari serbest bırakıldı

İRAN’da zorunlu başörtüsüne karşı eylem yaptığı için hapis cezasına çarptırılınca Türkiye’ye kaçan Meryem Şeriatmedari, Denizli’de polis kontrolünde gözaltına alındı. Shariatmadari ifade sonrası serbest bırakıldı.

Abone ol

İran’da bir grup kadın zorunlu başörtüsünü protesto etmek için eylemler yaptı. İlk eylemin Tahran’daki İnkilap Caddesi’nde olduğu için protestocu kadınlar ‘İnkilap Caddesi Kızları’ diye anıldı.

Meryem Şeriatmedari 2018 yılındaki eylemlerin birinde bir duvara çıktı ve başörtüsünü açtı. Gözaltına alınan Meryem tutuksuz yargılandığı duruşmaların sonunda hapis cezasına çarptırıldı. Cezayı öğrenince de İran’dan Türkiye’ye kaçtı.

Meryem Şeriatmedari'nin başörtüsünü çıkarttığı o anlar, İran'daki kadınların mücadelesinin sembol fotoğraflarından biri oldu.

Gözaltına alındı
Denizli’de kontrol yapan polisler Meryem’i kaçak olarak Türkiye’ye girmesi ve oturma izninin bulunmaması nedeniyle gözaltına aldı. Denizli Emniyet Müdürlüğü’nde ifadesi alınan Meryem, ülkesine sınır dışı edilmek üzere Aydın’daki Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü.

Türk kamuoyundan ve arkadaşlarından yardım istedi
Gözaltına alınmasını Instagram’daki sayfasından canlı yayımlayan Meryem, ülkesine gönderilmemesi için Türk kamuoyundan ve arkadaşlarından yardım istedi. İran’a sınır dışı edilmesi durumunda idam cezasını alacağını belirten Meryem için sosyal medyadan çok sayıda destek geldi. Gönüllü avukatlar ve insan hakları savunucularının da devreye girmesiyle Meryem bir gün sonra serbest bırakıldı.

İran'a dönerse idam edilebilir
İnsan hakları ve mülteci hakları konusunda birçok davaya gönüllü bakan Ankara Barosu’na kayıtlı avukat Salih Efe, “Meryem, hayatını kurtarmak için ülkemize zorunlu sığınan birisi. Daha önce İran’da hapis cezası almıştır. Geri gönderilmesi durumda uzun süreli hapis veya rejime karşı, yabancı devletle işbirliği gibi yeni suçlarla da yargılanıp, idam cezası alabilirdi. İran, dünyada en çok idam yapan ülkelerin başındadır. Türkiye’nin Meryem gibi mültecileri geri göndermemesi lazım, ülkemiz açısından da olumsuz sonuçlar doğuruyor. Ağır insan hakları ihlali olur. Bu konularda ülke olarak çok hassas davranmak gerekir” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Fatih Erbakan'dan 'AK Parti'den teklif gelirse gider misiniz?' sorusuna yanıt
Berat Albayrak: 2021'de yüzde 5'in üzerinde büyüme gelebilir
Diyarbakır Lice’de 5 ton 81 kilogram esrar, 14 milyon 169 bin 150 kök kenevir ele geçirildi
Sapık şeyh Fatih Nurullah'tan 'pes' dedirten savunma: Aile benden para sızdırmaya çalışıyor
Fenerbahçe'den Kalinic açıklaması
Tekirdağ Çorlu'da korkutan deprem! Kaç şiddetinde oldu? İstanbul da sallandı
Nitat Hatipoğlu'ndan haber var!
Koronavirüse yakalanan Ali Babacan'ın durumunda yeni gelişme
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan yüz yüze eğitim açıklaması
ABD Başkanı Trump son 1 yılda 600 milyon dolar servet kaybetti
Yorumlar