BIST 1.350
DOLAR 8,14
EURO 9,80
ALTIN 466,81
HABER /  GÜNCEL

Başkanlar FETÖ irtibatından dolayı mı istifa ettiriliyor?

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Melih Gökçek başta olmak üzere belediye başkanlarının FETÖ irtibatı nedeniyle istifalarının istendiği iddialarını yalanladı.

Abone ol

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Belediye başkanlarının FETÖ ile irtibatlı ya da yolsuzluk yaptıkları için istifaya zorlandıkları söyleminin" doğru olmadığını ifade ederek, "Biz kesinlikle böyle düşünmüyoruz. Bize düşen, Genel Başkanımızın işini kolaylaştırmak olmalıdır." dedi.

Turan, CHP Grup Başkanvekili Levent Gök'ün, "Belediye başkanlarının uygulamaları ve yolsuzlukları sergilenmeden 'istifa edin' demek suretiyle, onları adeta aklamaya tabi tutan bir süreci yaşayamayız. Bunların FETÖ bağlantısı mı vardır, yolsuzluklardan dolayı ciddi ihmalleri mi vardır?" sözlerine yanıt verdi. 

BİZ KESİNLİKLE BÖYLE DÜŞÜNMÜYORUZ

"Belediye başkanlarının FETÖ ile irtibatlı ya da yolsuzluk yaptıkları için istifaya zorlandıkları söyleminin" doğru olmadığını belirten Turan, "Biz kesinlikle böyle düşünmüyoruz. Kaldı ki FETÖ ile irtibat ya da yolsuzluk varsa bu yargının meselesidir. Siyasi bir konu değildir. Burada partimizin aldığı bir siyasi karardan bahsediyoruz." dedi.

GÖREV VERİLEN BİR SİYASİ KÜLTÜR...

 Bülent Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siyasi partilerin ilkelerinin illa ceza kanunumuzda suç olarak tanımlanmaları mı gerekiyor? Partinin yetkili kurullarının belirlediği temel ilkeler vardır. Mesela üç dönem kuralı temel bir ilkedir. Ceza kanunlarında tanımlanmış bir suç değildir. Yine aynı şekilde görevde olan il başkanlarının ya da belediye meclis üyelerinin milletvekili adayı olamaması, bir yöneticinin çocuğunun veya anne- babasının aday yapılmaması da bir suç değildir, temel ilkelerdir. Girdiğimiz hemen her seçimde bu temel ilkeler uygulandı. Bu, bir siyasal duruş meselesidir. Keşke diğer siyasi partiler de birtakım temel ilkelerle siyaset yapsalar. Siyasal kültürümüzde ahlakın temel değer olması ancak bu şekilde sağlanır. AK Parti, değişimin gereğine inanan bir siyasi partidir. Her kavşakta, her krizde değişerek yoluna devam etti. Bizler göreve talip olan değil, görev verilen bir siyasal kültüre mensubuz. İstişare ile verilen karara göre hareket ederiz. Ortak akıl neyi gerektiriyorsa onu uygularız."

BAŞKANLAR PARTİYE KATKILARI OLAN TECRÜBELİ İSİMLER

Belediye başkanlarının uzun yıllar görev yapmış, partiye katkıları bulunan tecrübeli isimler olduğunu ifade eden Turan, "Bugün gelinen süreçte parti tabanının, teşkilatların, MYK'nın, MKYK'nın ilgili belediye başkanlarıyla ilgili çeşitli tespitleri var. Bu tespitler teşkilatın değişik kademelerinde değerlendirildi. Esas olan partimizdir, kurumsal yapısıdır. 2019 gibi üç seçimin aynı yılda yapılacağı önemli bir döneme girerken, bu hususları gözardı etmeden hareket etmek zorundayız. Seçmenimizin bize yüklediği sorumluluk budur." ifadesini kullandı.

BİZE DÜŞEN GENEL BAŞKANA YÜK OLMAMAK

Turan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Nasıl ki kendi teşkilatlarımızda sürekli yenileşme içerisindeysek, aynısını yerel yönetimlerde de sürdürmek istiyoruz. Bize düşen, Genel Başkanımızın işini kolaylaştırmak olmalıdır, ona yük olmak değil. Muhalefetin bu konuyu 'bir iç çatışma görüntüsü var' diye yansıtması manipülasyondan ibarettir. Diğer siyasi partiler hiziplerle anılabilirler. Ancak AK Parti'de böyle bir şeye imkan yoktur. Mahalle teşkilatından ana kademeye kadar herkes dava ruhuyla çalışır. Parti içerisinde farklı görüşler elbette vardır. Ancak bunlar uyum içerisinde ortak bir söyleme, ortak bir politikaya dönüşür. Biz milletimizin taleplerine kulak vererek siyaset yapmaya devam edeceğiz."

ÖNCEKİ HABERLER
Kastamonu'da trafik kazası: 1kişi hayatını kaybetti
AİHM'den flaş Demirtaş kararı!
Konya'da kanyonda kaybolan 4 kişi kurtarıldı
Recep Altepe istifa etti! Her satırı bomba olan açıklaması
Demirtaş'ın kaldığı cezaevinde açlık grevi başladı
Irak Başbakanı, Ankara'ya geliyor
Caner makyaj mı yapıyor Esra Erol'da canlı yayında çıldırdı
CHP Milletvekili Çıray istifa etti! Akşener'e katılıyor...
Ufak Tefek Cinayetler Arzu Tülin Özer kimdir kaç yaşında evli mi
Aytun Çıray kimdir nereli CHP'li vekil Meral Akşener'in partisinde mi?
Yorumlar 6 yorum