BIST 5.096
DOLAR 18,81
EURO 20,48
ALTIN 1.165,06
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Başbakan çam devirdi

CHP lideri Deniz Baykal, hükümetin hazırladığı anayasa değişiklik paketiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Abone ol

"Anayasa değişecekse herkesin önerisi var. Öncelikle anayasaya saygıyla yaklaşmak lazım. Önemsemek lazım." diyen Baykal, "Gümrükten mal kaçırır gibi selden kütük kapar gibi olmamalı." dedi.

Baykal, cumhurbaşkanı seçiminin de hatalı olduğunu savundu. CHP Genel Başkanı Baykal, Sinop'a hareketinden önce Esanboğa Havalimanı'nda gazetecilerin sorularını cevapladı.

Başbakan Erdoğan'ın Türkiye'deki kaçak Ermenilerle ilgili sözlerini değerlendiren Baykal, Ermenilerin göz göre Türkiye'ye geldiğini belirtti.

BAŞBAKAN ÇAM DEVİRDİ
Baykal, "Başbakan çam devirdi. Bu insanları rehine konumuna yerleştirerek onların üzerinden bir uluslar arası politika üretmeye kalkışması şık olmamıştır. Uygun düşmemiştir. Akla yeniden sınır dışı tehciri getirmiştir." diye konuştu. Başbakan'ın Ermeni kökenli vatandaşları kastetmediğini, Ermenistan'dan Türkiye'ye gelen insanları kastettiğini herkesin anladığını aktaran Baykal, "Başbakan yanlıştadır. Bir başbakanın yanlış konuşarak ne kadar büyük zarar vereceğini ortaya çıkarmıştır. Konunun esası Türkiye'nin haklı olduğu bir davadır. Hükümet imzaladığı protokolü çekmeye cesaret edemiyor. Türkiye'ye gelip çalışmalarına yerleşmelerine göz yumduğu Ermenistan vatandaşları göndereceği tehdidiyle etkinlik sağlamaya çalışıyor. Bu mümkün değildir. Ermenistan vatandaşlarını göndeririz demek doğru değildir. Daha hazırlıklı politikalar izlemek zorunluluğu vardır." değerlendirmesini yaptı.

"HABUR HUKUKUN YÜZ KARASIDIR"
CHP'nin yargıya, camiye ve kışlaya siyaset soktuğunun bir iddia olduğunu söyleyen Baykal, "Bütün askeri müdahalelerden CHP mağdur olmuştur. Hiçbir darbenin yanında yer almamıştır." savunmasında bulundu. Başbakan'ın yargı, ordu ve siyaset ilişkisinde hassasız açıklamalarını gerçekçi bulmadığını aktaran Baykal şöyle konuştu: "Yargı siyaset iktidar ilişkisinde hükümet suçüstü yakalanmıştır. Habur'da hukukun AKP'nin siyasi hesapları doğrultusunda nasıl çalıştığını göstermiştir. Habur bir skandaldır. Hukukun yüz karasıdır. Bir hukuk yanlışı değildir. Planlı siyasi eylemdir. Siyasetin hukuku çiğnemesinin çok tipik örneğidir. Türkiye'de hukuk faciaları yaşanmaktadır."

Baykal, yaşanan hukuki süreçleri de eleştirerek, "Gizli tanıklar, imzasız ihbar mektupları, uydurma belgeler. İnsanları 3 yıla yakın cezaevinde tutup... Bakın Ergun Poyraz 3 yıla yakın cezaevinde kaldı. Ergenekon'la alakalı tek bir soru yok. Hükümeti zor durumda bırakan kitaplar yazdığı için..." dedi.

"3. ORDU KOMUTANI SANIK, ŞÜPHELİ, ORDUNUN BAŞINDA"
3. Ordu Komutanı'nın sanık, şüpheli olduğunu ve hala ordunun başında bulunduğuna dikkat çeken CHP lideri, iddianameye atıfta bulunarak, "Alın okuyun neyle suçlandığını görün. Yargıtay Onursal Başkanı hayatımda böyle iddianame görmedim diyor Ergenekon iddianamesiyle ilgili. Bunu görse söyleyecek bir şey bulamaz. Bunun arkasında siyasi kurgu senaryo yok mu?" diye sordu.