BIST 5.046
DOLAR 18,63
EURO 19,60
ALTIN 1.080,29
HABER /  GÜNCEL

Bakanlar Kurulu sonrası flaş açıklama

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yaptı. Kurtulmuş Ankara'daki saldırının perde arkasına dair bazı bilgiler paylaştı.

Abone ol

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra düzenlediği basın toplantısında Ankara katliamı için yürütülen soruşturmaya dair açıklamalar yaptı. Kurtulmuş “Her iki canlı bombanın her isinde de fabrikasyon yaklaşık 5 kilogram TNT kullanılmış. Bombanın şekli Suruç saldırısıyla benzerlik gösteriyor” bilgisini verdi.

Kurtulmuş, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin, "Olayda iki intihar saldırganı olduğu aşağı yukarı son noktaya gelmiştir. Cumhuriyet Başsavcılığının gizlilik kararı dolayısıyla bu konu netleşmeden bununla ilgili olarak resmi açıklamayı yapmıyoruz. İki intihar bombacısı saldırıda kullanılmıştır. Fabrikasyon TNT bombaları kullandıkları, her ikisinin de yaklaşık 5 kilogram ağırlığındaki bombalar kullandıkları anlaşılıyor" dedi.

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları; 

BÜTÜN DETAYLAR SURUÇ'LA BENZERLİK GÖSTERİYOR

Olayın oluş şekli, bombanın şekli, kullanılış şekli, tarzı, bunların hepsi Suruç'taki bombalama eylemleriyle bir benzerlik gösterdiği ortaya çıkıyor. Olay anından itibaren bu olayın hakikatinin araştırılması bakımından da iki emniyet başmüfettişi görevlendirilmiş bulunuyor. Bu konuyla ilgili olarak da rakam vermek istemiyorum, çok sayıda göz altının gerçekleştiği, bu gözaltılar üzerinden hem olağan şüpheliler üzerinde, hem de olağan dışı şüpheliler ihtimali üzerinde çok titizlikle çalışıldığı, bu konuyla ilgili gerekli ve gerçekten sonuç alıcı adımların atılabilmesi için spekülasyonların yapılmaması gerektiğini bir kere daha ifade etmek isterim.

KİMSE SİYASİ SONUÇ DEVŞİRMEYE KALKMASIN

Terörden, terörün ortaya çıkardığı tablodan hiç kimse siyasi bir sonuç devşirmeye kalkmasın. Buradan bir parti siyaseti, buradan 1 Kasım seçimlerine yarayacak bir siyasi söz üretmek, aslını, gerçeğini bilmediği bazı konuları açık bir töhmet ve yalan vasıtası haline dönüştürmek, hiçbir şekilde Türkiye'de barışa da kardeşliğe de hizmet etmez. Buradan bütün siyasileri, bütün partileri, sivil toplum kuruluşlarını, yazarlarımızı, entelektüellerimizi, medya kuruluşlarımızı, hepsini barış ve kardeşlik dilini kullanmaya, karşı gördüğü grupları, karşı gördüğü siyasi çevreleri töhmet altında bırakmamaya, düşmanlık sözleriyle konuşmamaya, nefret sözleriyle konuşmamaya, kamplaştırıcı, kutuplaştırıcı dilden uzaklaşmaya davet ediyorum.

ASIL AMAÇLARDAN BİRİ DE 1 KASIM SEÇİMLERİ

Bu örgütlerin en önemli amaçlarından birisi de 1 Kasım seçiminin güvenliksiz bir ortamda yapılmasını sağlamak. Buna inat inşallah bütün güvenlik birimlerimiz, her türlü sorumluluklarını sonuna kadar yerine getirerek 1 Kasım seçimlerinin güvenli bir ortamda yapılmasını sağlayacaklar, bu süre içerisinde siyasi partilerimizin hepsinin ortak olarak 1 Kasım seçimlerinin güvenlik içerisinde yapılmasını sağlamak için düşmanlık dilini değil, rekabet dilini kullanan bir kampanya yürüteceklerine inanıyorum. Vatandaşlarımız endişe etmesin. İnşallah 1 Kasım'ı huzur içerisinde, güvenlik içerisinde yapacağız.

RUS UÇAKLARININ SINIR İHLALİ

(Rus uçaklarının ihlali) Biz Türkiye ile Rusya ilişkilerinin bu gerilimin bir parçası haline getirilmeyeceğini, Rusların da bu hususa özen göstereceğine inanıyoruz. Türkiye kendi topraklarını koruyacak, kendi egemenliğini koruyacak durumdadır. Türkiye'nin egemenliğini korurken yapılan sınır ihlallerinin de gerçekten Türkiye'nin tahammül edemeyeceği, kabul edemeyeceği bir durum olduğunu ifade etmek istiyorum. Rusya'nın da Suriye'deki yeni oyunun bir parçası olarak Türkiye'yi karşısına almayacağını ümit ediyorum.

PKK'NIN EYLEMSİZLİK KARARI

PKK'nın bir silahsızlanma ya da ateşkes çağrısı yapmış olması tek başına yeterli değildir. Önemli bir adımdır ama yeterli değildir. Biz Türkiye'de özellikle 20 Temmuz'dan sonra durduk yerde hükümet tek başına terörle mücadeleyi başlatmadı. Suruç'ta bir katliam oldu. Arkasından güvenlik kuvvetlerimize karşı sistematik bir şekilde PKK güçleri tarafından ya da PKK'ya muzahir unsurlar tarafından saldırılarda bulunuldu. Onlarca güvenlik görevlimiz şehit oldu. Dolayısıyla, seçimden sonra başlayan süreci yani silahların ateşlenmesi sürecini hükümet başlatmamış, bizzat PKK başlatmıştır. PKK, DAEŞ, diğer terör örgütleri. Yeniden silahlı mücadeleyi başlatan PKK'nın amasız, fakatsız, şartsız silahları gömmesi lazım.