BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20
HABER /  EKONOMİ

Bakan Albayrak Davos'ta konuştu ekonomideki endişesinin açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Davos'taki ekonomi zirvesinde konuştu. Bakan Albayrak, mali disiplinden taviz olmayacağının altını çizdi. Mali disiplinden geçmişte de olduğu gibi seçim dönemlerinde bile taviz verilmeyeceğine dikkat çekerek "Sözüme güvenin, mali disiplinden taviz yok" dedi.

Abone ol

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Davos'taki ekonomi zirvesinde konuştu. Albayrak, Reuters'a verdiği demeçte mali disiplinden taviz olmayacağının altını çizdi. Albayrak mali disiplinden geçmişte de olduğu gibi seçim dönemlerinde bile taviz verilmeyeceğine dikkat çekerek "Sözüme güvenin, mali disiplinden taviz yok" dedi.

Bakan Albayrak'ın konuşmasından satır başları şöyle:

MERKEZİN FAİZ KARARI...Merkez Bankası işini yapıyor. Mart ayında ne yapacaklarını bilmiyorum. Ama bir şeyi biliyorum, ne yaparlarsa yapsın; analitik bir titizlikle yapıyorlar.

BÜYÜME RAKAMI.. 2019 için belirlenen yüzde 2.3 hedefi ulaşılabilir bir rakam. Tepe noktasının görüldüğü enflasyonda hedefleri TCMB ile bağımsız ancak yakın işbirliği ile gerçekleştirmeye çalışıyoruz.

RESESYON ÖNGÖRÜMÜZ YOK
 "Şu anda resesyon öngörmüyoruz... 2019 büyüme hedefleri ulaşılabilir... Bu yılın ilk bölümü yeniden dengelenmenin devamı, ikinci bölümü toparlanma olacak" 

Yeni Ekonomi Programı hedeflerimize sadık olduğumuzu söyleyeyim Güçlü dış talep görüyoruz. Ve turizm güçlü olmaya devam edecek. Ocak ayı rakamları, turizmde geçen yılın güçlü büyümesinin üzerine yüzde 20 artış olduğunu gösteriyor. Bu faktörler, iç talepteki yavaşlamanın dengelenmesine yardımcı oluyor. Bu noktada, yüzde 2.3 büyüme ulaşılabilir durumda."

TEK ENDİŞEM... "İthalat talebindeki daralma 2019 yılında iç talebin yavaşlaması ile devam edecek. Yani, net ihracatın büyümeye pozitif katkısı olacak.

 "Tek endişem dış konjonktürdeki zorluklar olabilir, olası bir küresel bir durgunluk, küresel ticaretin küçülmesi. Ancak, şu ana kadar ufuktaki bulutlar tehdit edici görünmüyor. Bu yüzden, 2019'a da hedeflediğimiz büyümeyi göreceğiz.

MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ YOK
Geçen yıl göreve geldiğimizde, insanların akıllarında üç temel kaygı vardı: Enflasyonu kontrol edebilecek miyiz, cari açığı durdurabilecek miyiz, ve özellikle geçen yılın ilk yarısında meydana gelen fazla harcamayı azaltabilecek miyiz?

"Aslında, tüm bu cephelerde birçok şey başardık. Yüzde 25 oranına ciddi bir yükselişten sonra, geçen yıl enflasyon yüzde 20'nin hemen üstünde kapandı, cari açık önemli ölçüde düşerek 30 milyar doların altına yani GSYH'nın yüzde 3'üne düştü. Bütçede, geçen yılın ilk yarısındaki kaymalara rağmen, yıl sonu hedeflerimize ulaştık 

HEDEFLERMİZDE KARARLIYIZ
"Hedeflerimizi gerçekleştirmekte kararlıyız ve şimdiye dek tam olarak bunu yaptık. Evet, ekonomik aktiviteyi desteklemek, ekonominin kırılgan kesimlerini korumak, işleri korumak ve yüksek katma değerli üretimi desteklemek için finansal koşulları kolaylaştırmak için bazı önlemler alıyoruz. Ancak bunlar, daha geniş politikamızdan sapma anlamına gelmiyor."

ENFLASYONDA TEPE NOKTASI GÖRÜLDÜ
Veriler, enflasyonun Ekim ayında zirveye ulaştığını gösteriyor ve o zamandan beri hem manşette hem çekirdek enflasyonda, hem tüketici hem de üretici fiyatlarında bir düşüş görüyoruz"

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI
Kapasite kullanımı göz önüne alındığında, ekonominin artan talebi karşılamak için ek mal ve hizmetler üretmek için yeterli alana sahip olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, asgari ücret artışının enflasyon üzerindeki etkisi konusunda iyimserim. Etkisi oldukça hafif olacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Yasemin Yalçın kaç yaşında ilk eşi Halil Ateşler kimdir kızları
Ülkü Ocakları harekete geçti! Yılmaz Özdil'e böyle tepki gösterecekler
Tahir Özışık'ın cenazesi bugün kalkıyor Özışık ailesi babasını uğurluyor
Google Haritalar'a radar özelliğinden sonra bir bomba daha
Babamın o mübarek sesini işitemeyeceğim bir daha! Hadi Özışık yazdı
28 Ekim tatil mi 2020 hangi güne denk geliyor?
Yorumlar 21 yorum