BIST 1.910
DOLAR 13,47
EURO 15,26
ALTIN 800,20
HABER /  GÜNCEL

Bakan Ala yeni güvenlik konseptini açıkladı

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ankara'daki YPG saldırısıyla ilgili yeni gözaltıların olabileceğini açıkladı. Yeni güvenlik konseptinin daha görünür olacağını da söyleyen Ala, gereken tüm önlemlerin alınacağını kaydetti.

Abone ol

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ankara'daki YPG saldırısını terör örgütü PKK'nın kolu olan TAK'ın üstlenmesini, YPG'yi aklama operasyonu olarak nitelendirdi. Yeni güvenlik konseptinin daha görünür olacağını ve sivil bazı güvenlik birimlerinin üniformalarıyla görev yapacağını söyleyen Ala, Ankara saldırısının da tüm ayrıntılarının ortaya çıkarıldığını açıkladı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Ankara'da askeri servis araçlarının geçişi sırasında yaşanan ve 28 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bombalı saldırıya yönelik son bilgileri de paylaşan Ala, 22 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan birisinin serbest bırakıldığını, 21'inin ise adli işlemlerinin devam ettiğini bildirdi.

"YENİ GÖZALTILAR OLABİLİR"

Soruşturmanın son derece kapsamlı, ciddi ve derinlemesine devam

Çok sayıda yine bomba, silahlar yakalandı. Biz zaman zaman bunları açıklıyoruz ama açıkçası tamamını da açıklamıyoruz.

ettiğine değinen Ala, bu çerçevede yeni gözaltıların olabileceğini, bazı kişilerin de ifadesinin alınabileceğini söyledi. Ala, saldırganın kimliğinin nasıl tespit edildiğine ilişkin bir soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Olay anından itibaren oradaki delillerin toplanması ve değerlendirilmesi aşaması çok hızlı bir biçimde başladı. Ciddi tedbirler de alındı. Basın da duyarlı davrandı. Daha önce ortaya çıkan görüntüler, ortaya çıkmadı. Zaten terör örgütlerinin amaçları odur. Onların amaçlarına hizmet etmemek lazım. O bakımdan hemen deliller ele alınınca orada bulunan parmak, el, diğer kişilere ait olan deliller de var. Bunların hepsi bilgisayar ortamında çok hızlı şekilde eşleştirildi. Bilgisayara parmak izini yükleyince kime ait olduğu hemen ortaya çıkıyor. Bu kişinin kimliği, daha önceki ilişkileri, nereden girmiş, nerede kaydolmuş bunlar çok hızlı bir biçimde ortaya çıkarıldı. Arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum.

"YPG'Yİ AKLAMA OPERASYONU"

Önceki terör eylemlerinde DAEŞ'in ortaklaşa yaptıkları diğer terör eylemleri gündeme gelmişti. Anında üstlense ne olacak, 3 gün sonra üstlense ne olacak. Burada görülüyor ki PYD, YPG üzerinde kalmasın diye sonra herhalde tartıştılar konuştular. PKK'nın uzantısı olan bir örgütlenme üzerine açıklama yapılırsa kendileri bakımında uluslararası platformlarda YPG'yi aklama operasyonunun doğru olacağı kanaatine varmışlar. Öyle anlaşılıyor. Bunlar taktiklerdir.

''ŞEBEKE TAMAMEN ORTAYA ÇIKARILDI"

Bu bir şebeke, içinde PKK terör örgütünün olduğu, YPG’nin olduğu, bazen de haberi olmayan vatandaşların da olduğu...Bazıları tabii mesela araç sahibi aracını vermiş 'kiralansın' diye. Araç onun diye hepsi soruşturmanın derinliği içerisinde dikkate alınıyor ama bu şebeke bu işi kurgulayan bütünüyle ortaya çıkarıldı. Tamamen o model ve o renkte bir aracın plakası kopyalanmış. Bütün bunlar ortaya çıkarıldı.Aracın Diyarbakır’a gittiği, sonra Diyarbakır kırsalında birtakım faaliyetlerinin olduğu, belki orada o kişinin de eğitim aldığı, sonra Ankara’ya geldiği ve Ankara’nın merkezinde değil de çevresinde, dışında, bir müddet bu kapalı yerde kaldığı ve orada yüklendiğine dair bu bombalar, tabii dışarıdan getirilmiş elektronik düzeneği filan, yüklendiğine dair bilgilere ulaşıldı.

"YENİ GÜVENLİK TEDBİRLERİNDE NELER VAR?"

Bizim aldığımız tedbirler daha görünür olacak bir kere. Çünkü, görünür olmanın da caydırıcılığı var. Örneğin daha sivil birimlerin bulunduğu yerlerde sivil birimler resmi üniformalarıyla olacak, daha görünür olacak. Bazı yerlerde daha da artırılacak. Elektronik imkanlar daha fazla kullanılacak. Bunun yanında bütün organizasyon, koordinasyon, istihbarat, terörle mücadele ve güvenlik hizmetleri bütün bunlar en üst seviyede ve araç-gereç ne ihtiyaç varsa, personel düzenlemeleri bütün bunlar yeniden gözden geçiriliyor.

''ADETA YENİ BİR ÇAĞA GİRDİK...''

Adeta yeni bir çağa girdik yani terör örgütlerinin koalisyon yaptığı birbirleriyle çatışan terör örgütlerinin bir ülke içerisinde başka bir ülkeye saldırıya gelince orada işbirliği yaptığı bir çağda yaşıyoruz. Bugün Suriye'de çatışanlar Türkiye'ye ya da Fransa'ya ya da başka bir ülkeye karşı bakıyorsunuz ki koalisyon yapmışlar.

"PROVOKATİF KİMSELERE İTİBAR ETMESİNLER"

Vatandaştan en başta beklentimiz şu; burada bize güvensinler. Bazı provokatif kimselerin sözlerine itibar etmesinler, onların ortalığı karıştırmasına, ülkede işlerin daha da kötüye gitmesini sağlayacak bir takım çağrılarına zinhar kulak asmasınlar. Desinler ki, 'Türkiye istikrarlı bir şekilde, güçlü bir şekilde yönetiliyor.' Evet, ortada etkisi büyük olan, zarar verme kapasitesi olan bir terörle mücadele yürüyor. Terör konsepti var. Onların işbirliği var ama bilsinler ki onların kazanma ihtimalleri sıfırdır, yoktur. Yani terörün kazandığı yeryüzünde herhangi bir ülke yoktur. Biz vatandaşlarımızın daha az bedel ödemesini, Türkiye'nin daha az bedel ödemesini sağlayacak tedbirler nedir, bunlar üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Bunların gereğini yapacağız."

ÖNCEKİ HABERLER
Kilis'teki obüsler 9. günde yine vurdu!
Kilis'teki obüsler 9. günde yine vurdu!
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Kısmetse Olur kim elendi gelen kim oldu?
Kısmetse Olur kim elendi gelen kim oldu?
Erdoğan Bakanlar Kurulu'nu topluyor!
Erdoğan Bakanlar Kurulu'nu topluyor!
Öldürdükleri babalarını yakacaklardı
Öldürdükleri babalarını yakacaklardı
SGK destek prim kesintisi kaldırıldı
SGK destek prim kesintisi kaldırıldı
Cerattepe'de eylemciler ağaç kesmiş!
Cerattepe'de eylemciler ağaç kesmiş!
Ağrı'da uyuşturucu operasyonu
Ağrı'da uyuşturucu operasyonu
Bahçeli'ye teşkilatlardan tepki var!
Bahçeli'ye teşkilatlardan tepki var!
İstanbul'da elektrik kesintisi
İstanbul'da elektrik kesintisi