BIST 1.951
DOLAR 13,59
EURO 15,28
ALTIN 795,19
HABER /  SAĞLIK

Bahar yorgunluğuna ne iyi gelir? Depresif ruh hali bahar yorgunluğu belirtisi!

Bahar yorgunluğu nedir? Bahar yorgunluğu neden olur? Dengeli ve düzenli beslenmek ve ayrıca düzenli egsersiz yapmak bahar yorgunluğuna oldukça iyi gelir. Uyku hali, ağrılar, halsizlik ve depresif ruh hali şikayetleri bahar yorgunluğunun habercisidir.

Abone ol

Bahar yorgunluğu olarak adlandırılan adaptasyon süreci yaşam kalitesini düşürebilir. Uyku hali, ağrılar, halsizlik ve depresif ruh hali şikayetleri bahar yorgunluğunun habercisidir. Her mevsim geçişinde yaşanan adaptasyon süreci bahar mevsiminde daha ağır kendini hissettirir. Bu ağır tabloyu en aza indirerek, baharın tadını çıkarmak için sağlıklı beslenme önemli bir role sahiptir. Yeterli ve düzenli beslenmenin yanı sıra yaz öncesi ani kilo kayıplarına neden olan diyetlerden de kaçınmak önemlidir. Dyt. Emine Yüzbaşıoğlu, bahar aylarında sağlıklı beslenme konusunda bilgi verdi.

BAHAR YORGUNLUĞU NEDİR?: Yorgunluk, genel olarak kişilerin kendini halsiz isteksiz hissetmesi halidir. Bilimsel incelendiğinde 3 tipe ayrılır: 1-Kronik yorgunluk sendromu; Bu tip yorgunluklar 6 aydan fazla sürer ve tedavisi güçtür. Endokrin, nörolojik ve psikolojik sebepleri vardır. 2-Psikolojik yorgunluk; Bu tip yorgunluklar genelde kişilerin çevresel olaylara paralel olarak ortaya çıkar ve psikatrik destek ile çözülebilir. 3-Bahar yorgunluğu; Bu tip yorgunluk mevsimsel olarak oluşan baharın başlaması ile oluşan tiptir.

BAHAR YORGUNLUĞU NASIL ORTAYA ÇIKAR: Bahar yorgunluğu güneşin daha dik gelmesi ile ısınan denizlerden daha fazla suyun buharlaşması ve bununla beraber ortaya çıkan nem artışı sonucunda oluşur. Yaz ve sıcak geçen bahar aylarında hava sıcaklığı, yüksek nem ile bir araya gelince bunaltıcı bir gün yaşarız. Kendimizi yorgun ve bitkin hissederiz. Nemliliğin çok yüksek olduğu durumlarda gerçek hava sıcaklığı ile etkin hava sıcaklığı birbirine yakın seyreder. Fakat sıcak ve kuru bir havaya göre çok daha fazla rahatsız edici bir etkiye sahiptir. Havadaki nem oranı düşük ise, yüksek sıcaklık olsa bile bu durumu dayanılır yapabilir. çünkü cilt üzerinde buharlaşmanın sağladığı bir serinlik etkisi mevcuttur. Ancak yüksek nem cilt ve onu çevreleyen hava içindeki buharlaşmanın etkisini yok ederek gerçek sıcaklığı daha yüksek seviyelerde hissetmemizi sağlayacaktır.

BAHAR AYLARINDA SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN 6 ÖNERİ
Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın
Gün içinde düzenli beslenin. Ana ve ara öğünleri atlamayın.
Geç saatlerde yenilen yüksek kalorili atıştırmalıklar, sabah daha yorgun ve ödemli uyanmaya neden olacağından gece kaçamaklarından uzak durun.
Sebze ve meyve tüketimini ihmal etmeyin. Gün içinde 3-4 porsiyon meyve tüketmeye ve yemeklerin yanında salata yemeye özen gösterin
Kızartma, hamur işi, pasta, börek gibi yağ içeriği yüksek yiyeceklerden uzak durun
Baharda oluşabilecek ödemleri önlemek için günde en az 1,5-2 litre su tüketin.Meyve suyu, asitli içecekler gibi şeker içeriği yüksek sıvıların tüketiminden kaçının. Çay, kahve tüketimini azaltarak yerine yeşil çay, beyaz çay, papatya gibi vücuttan ödem atmaya yardımcı bitki çayları tercih edilmelidir.

HIZLI KİLO VERMEK SAĞLIĞI OLUMSUZ ETKİLER: Havaların ısınmasıyla beraber incelen kıyafetler kışın alınan kilolarla yüzleşmeye neden olur. Yazın yaklaşması, buna karşın kiloların artması birçok kişide stres oluşturur. Bu stres sağlıksız diyetlerle çabuk kilo verme isteğini beraber getirir. Az kalorili diyetler, tek yönlü beslenme (protein ağırlıklı diyetler) ve ağır fiziksel aktiviteyi kapsayan bu sağlıksız diyetler kişinin hızlı kilo vermesini sağlarken sağlığını olumsuz yönde etkiler. Bu olumsuz tablo, bahar yorgunluğuyla birleşince yaşam kalitesinin bozulmasına neden olur. Sağlıklı kilo vermek sabır, istikrar ve motivasyonu gerektirir. Diyette motivasyon için;

Diyet kişiye özel olmalıdır. Kişinin yaşına boyuna kilosuna, beslenme alışkanlıklarıyla uyumlu hazırlanmalıdır.
Haftada 1-1,5 kilo kaybı hedeflenmelidir
Alternatifler ve değişikliklerle diyetin devamlılığı sağlanmalıdır.
Her gün veya günde birkaç kez tartılmak motivasyonu bozacağından, haftada bir kilo kontrolü yapılmalıdır
Hayatımızı diyete göre planlayamayız ama diyeti hayatımıza göre planlayabiliriz. Bu sebeple diyetin mantığını öğrenerek gerektiğinde diyette değişiklikler yapılmalı ve her kaçamakta suçluluk duymadan diyete devam edilmelidir.
Diyetinizi ve kilo verme hızınızı kimseyle karşılaştırmayın. Herkesin metabolizmasının farklı olduğunu kendinize sık sık hatırlatın

EN İYİ İLAÇ YETERLİ VE DENGELİ BESLENMEK: Sağlıklı beslenme de günlük besin piramidindeki yiyecek grubundan yeterli ve dengeli beslenerek vücudun ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Örneğin günlük 5 porsiyon meyve C vitamini ihtiyacını karşılarken, 2-3 porsiyon süt ürünü kalsiyum ihtiyacını için yeterlidir. Bu sebeple sağlıklı beslenildiği takdirde ek vitamin ilaçlarına gerek yoktur. Ancak iştahsızlık, tek yönlü beslenme veya özel hastalık durumlarında genel sağlık durumuna göre, hekim veya diyetisyene sorularak başlanmalıdır.

ÖNCEKİ HABERLER
Yumurtalık kanseri belirtilerine dikkat! Yumurtalık kanseri neden olur?
Yumurtalık kanseri belirtilerine dikkat! Yumurtalık kanseri neden olur?
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Bakanlık müjdeyi verdi: 15 bin personel alınacak!
Bakanlık müjdeyi verdi: 15 bin personel alınacak!
Mahir Ünal'dan Fransa'ya sert tepki!
Mahir Ünal'dan Fransa'ya sert tepki!
Putin'in affı yok! 12 yaşındaki çocuğa kelepçe
Putin'in affı yok! 12 yaşındaki çocuğa kelepçe
Öğrenci servisi kaza yaptı: Çok sayıda yaralı var
Öğrenci servisi kaza yaptı: Çok sayıda yaralı var
Trump, İran kararını yarın açıklayacak
Trump, İran kararını yarın açıklayacak
ABD'li papaz hakkında ara karar!
ABD'li papaz hakkında ara karar!
Erdoğan'dan İnce'nin randevu talebine cevap
Erdoğan'dan İnce'nin randevu talebine cevap
"Eski kimlik" açıklaması! Oy kullanabilecekler mi?
"Eski kimlik" açıklaması! Oy kullanabilecekler mi?