BIST 1.191
DOLAR 7,97
EURO 9,45
ALTIN 487,20

Azeri Ordusu Ermeni işgalini adım adım geri püskürtüyor! Seferberlik ilan edildi

Azerbaycan ordusu, Ermeni güçlerin Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine ateş açması üzerine başlattığı karşı saldırıda işgal altındaki toprakları bir bir geri alıyor. Ülkede kısmi seferberlik yürürlüğe girerken, öldürülen Ermeni askerlerin listesi yayınlandı. İşte Azerbaycan-Ermenistan çatışmasında son gelişmeler...

Ermeni ordusunun sivil yerleşim yerlerini vurmasının ardından Azerbaycan ordusunun başlattığı karşı operasyon tüm hızıyla sürüyor. Bugün yaşanan çatışmaların ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı, öldürülen Ermenistan askerlerinin listesini ve dağlık alandaki cesetlerinin fotoğraflarını paylaştı. Bakanlık ardından da sivil yerleşim birimlerine ateş açmaya devam eden Ermenistan ordusunu uyardı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, seferberlik ilanını imzalayarak yürürlüğe soktu. 

Azerbaycan Dışişleri Sözcüsü Leyla Abdullayeva bölgedeki son durumu şu sözlerle anlattı: "Başımız sağ olsun, vatan sağ olsun diye başlamak isterim. Dün sabah saatlerinden itibaren Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan silahlı kuvvetlerine cevap adımları atıldı. Maalesef sivil insanlar arasında hayatlarını yitirenler var. Bugüne kadar Ermenistan'ın sivil insanları hedef almasını çok gördük. Bu sabah vakitlerinden itibaren sivillerin yaşadığı yer ateş edilmeye başlandı. Ermenistan tarafından tamamen Azerbaycan sivillerinin, okullarının, hastanelerinin ateş altına alınmasını görüyoruz. Azerbaycan, kendi ulusal sınırları çerçevesinde öz topraklarında düşmanlara karşı cevaplarını hayata geçiriyor."

Ermeniler sığınaklara kaçtı! Bakanlık paylaştı

Yaşanan çatışmanın şiddeti ve büyüklüğünü gözler önüne seren görüntüleri Ermenistan Dışişleri Bakanlığı yayınladı. Dağlık Karabağ’ın en büyük kenti olan Hankendi’de insanlar küçük TV ekranından yapılan resmi açıklamaları dinledi. 

Ermenistan Dışişleri Bakanlığı’nın uluslararası ajanslara servis ettiği fotoğraflarda Dağlık Karabağ’da yaşayanların sığınaklara kaçtığı görülüyor.. Erzakların ve taşınabilir yatak ve eşyaların yanında uyuyan insanlar yapılan resmi açıklamaları da küçük televizyon aracılığıyla izledi.