HABER /  POLİTİKA

Ayhan Bilgen ifade verdi Kars Belediyesine de kayyum mu atanacak?

HDP'li belediyelere düzenlenen operasyonlar sonrası Kars Belediye Başkanı HDP'li Ayhan Bilgen de ifadeye çağrılmıştı. Kars belediyesine de kayyum atanacağı iddiaları ortalıkta dolaşırken Bilgen bugün ifade verdi. Bilgen, soruşturmanın Kars Belediyesi'yle ilgisinin bulunmadığına söyledi.

Bilgen, hakkında sosyal medyadaki paylaşımlarında 'terör örgütü propagandası' yaptığı iddiasıyla yürütülen soruşturma çerçevesinde Kars Adliyesi'nde ifade verdi. Soruşturmanın Kars Belediyesi'yle ilgisinin bulunmadığına söyleyen Bilgen, "Kayyum tartışmalarıyla hiçbir ilgisi yok" dedi. Ayhan Bilgen, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma çerçevesinde, milletvekili olmadan önce sosyal medyada yaptığı paylaşımlarında 'terör örgütü propagandası' yaptığı gerekçesiyle ifadeye çağrıldı.

Sabah saatlerinde ifade vermek üzere Kars Adliyesi'ne geldi

Talimatla ifadesi alınan Bilgen, sabah saatlerinde ifade vermek üzere Kars Adliyesi'ne geldi. Bilgen ardından Kars Cumhuriyet Savcılığı'nda, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında ifade verdi.

Adliye çıkışında gazetecilere açıklama yapan Bilgen, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında Kars Adliyesi'nde ifade verdiğini belirterek, "Milletvekili olmadan önce adıma açılmış soruşturma çerçevesinde sosyal medyadaki paylaşımlar, mesajlarla ilgili ifadeye çağrılmıştım. Bu mesajlarla ilgili düşüncelerimi, yaklaşımımı, bilgilerimi paylaştım" dedi.

Seçilmiş olmak suç işleme hakkı tanımaz

Bilgen, soruşturmanın Kars Belediyesi'yle ilgisinin bulunmadığına vurgu yaparak, "Belediyeyle ilgili bir soruşturma süreci değil, başka bir şey yok sadece sosyal medya hesaplarında yapılmış paylaşımlarla ilgili. Belediyeyle ilgili bir durum yok, zamanlama itibarıyla bir çakışma oldu. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının mayıs ayında talimatla ifade talebi vardı, şimdi ifadeye gelme imkanı bulduk. Bu durumun kayyum tartışmalarıyla hiçbir ilgisi yok" diye konuştu. Van, Diyarbakır ve Mardin'e kayyum atanmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Bilgen, şunları söyledi:

Şu anda görev yapmaları için bir engel olmaması gerekiyor

"Seçilmiş olanların haklarında kesinleşmiş ve kanunun olağan dönemlerindeki tarif ettiği bir görevden alma süreci olmadığı müddetçe seçilenlerin iradelerinin dikkate alınması gerektiği düşüncesindeyiz. Sabit bir suç varsa seçilmiş olmak suç işleme hakkı tanımaz. 2015 yılında bir takım fiillerle ilgili, bu adaylar aday oldukları dönemde de bilinen fiilleri davranışlarıysa, bunlar da adaylık süreçlerinde bir engel oluşturmamışsa şu anda görev yapmaları bir engel olmaması gerekiyor. Türkiye'nin dış politikada kriz yaşadığı, özellikle Suriye'de kritik eşikten geçildiği dönemde toplumda kırılma, gerilim, provokasyonlara fırsat verecek zemin olmamalı."

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Bu ürünler haldeki fiyatının 4 katına pazarda satılıyor! Adeta cep yakıyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
30 Ağustos hangi gün resmi tatil mi 2019 resmi tatil günleri
AEK Trabzonspor maçı saat kaçta hangi kanalda? UEFA Avrupa Ligi play-off maçı
İki dünya devi Castrol ve Renault Grubu iş birliklerini üst seviyeye taşıdı
Açık lise kayıt tarihleri 2019 ne zaman AÖL kayıt takvimi
Süper Lig'de 2. Hafta! Sakat ve cezalı oyuncular listesi
Ahmet Davutoğlu'nun partisi YAP'ın logosu dikkat çeken detay
Yorumlar 8 yorum