BIST 4.186
DOLAR 18,83
EURO 20,23
ALTIN 1.138,62
HABER /  GÜNCEL

Atatürk bu sözü 6 Ekim'de söylemişti İstanbul'un kurtuluşu önemi

İSTANBUL'un kurtuluşu yani 6 Ekim bu yıl cuma gününe denk geldi. Peki İstanbul'un kurtuluşunun Türkiye için önemi ne? Mustafa Kemal Atatürk'ün yıllar önce söylediği İstanbul'un kurtuluşu sözü ne?

Abone ol

1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih edilen İstanbul, 1918 yılında yeniden işgal edildi. İngiltere'ye verilen İstanbul, Mustafa Kemal ve arkadaşları tarafından kurtarıldı. Atatürk'ün o dönem söylediği söz hala konuşuluyor.

Türk Milleti, 1. Dünya Savaşı'nda müttefikleri yenilgiyi kabul edip savaştan çekilince yenilmiş sayıldı. İtilaf Devletleri donanmaları 30 Ekim 1918'de imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması'na dayanarak 13 Kasım 1918'de Haydarpaşa önlerine demirleyip İstanbul'a girdiler. Fiilen gerçekleşmiş olan işgal, 16 Mart 1920 günü resmi işgale dönüştü.

GELDİKLERİ GİBİ GİDERLER SÖZÜ BUGÜN SÖYLENDİ

Gazi Mustafa Kemal Paşa, Adana treninden inip Haydarpaşa rıhtımına ayak bastığında düşman gemilerinin zafer bayrakları açmış şekilde toplarını sağa sola çevirerek İstanbul limanına girdiklerini, gayri Türk azınlıkların da sevinç çığlıklarıyla karşı sahilleri çınlattığını görünce, "Geldikleri gibi giderler" demişti.

Kurtuluş Savaşı'nın zaferle bitmesinden sonra Refet (Bele) Bey komutasındaki bir Türk birliği İstanbul'a girdiyse de, işgali resmi olarak kaldıramadı. 18 Eylül 1923'de Batı Anadolu tamamen düşmanlardan temizlendi. Mudanya Ateşkes Antlaşması'yla İstanbul, Boğazlar Bölgesi ve Doğu Trakya kurtarıldı.

İmzalanan Lozan Barış Antlaşması gereğince de düşman askerleri altı hafta sonra İstanbul'dan ayrılacaklardı. 4 Ekim 1923 günü düzenlenen bir törenle Türk Bayrağı'nı selamlayarak şehirden ayrıldılar.

5 Ekim 1923'te şehrin Anadolu yakasına gelen Türk Ordusu, 6 Ekim 1923 günü coşkun bir bayram havası içinde, sevinç gözyaşları arasında ve çiçek yağmuru altında İstanbul'a girdi. Böylece 5 yıl kan ağlayan güzel İstanbul kurtulmuş oldu.