BIST 1.392
DOLAR 8,81
EURO 10,32
ALTIN 496,17

Aşure günü neler yapılır aşure günü yapılacak 11 ibadet

Aşure günü neler yapılır aşure günü yapılacak 11  ibadet

Aşure Günü bugün yani 9 Eylül pazartesi günü başladı ve 30 Eylül Safer ayının başlangıcı ile sona erecek. Peki bu önemli günde neler yapmalıyız, aşure günü ibadetleri neler, aşure günü yapılacak 11 ibadet neler?

Aşure günü neler yapılır aşure günü yapılacak 11  ibadet

Faziletli, bol bereketli Muharrem ayının 10'uncu günü yani 9 Eylül bugün Aşura günü. Muharrem ayı'nın 10. günü olan Aşure gününde okumanız gereken dualar ve yerine getirmeniz gereken ibadetler neler, aşure günü kılınacak namaz ve okunacak dualar neler ve aşure günü ibadetleri haberimizde...

Aşure günü neler yapılır aşure günü yapılacak 11  ibadet

Muharrem ayında oruç tutmanın, ibadet etmenin, aşure yapmanın sevabı... Aşure gününde neler yapılır ve hangi günler aşure yapılır, Aşure duası ve en lezzetli aşure tarifleriyle ilgili tüm detaylar haberimizde...

Aşure günü neler yapılır aşure günü yapılacak 11  ibadet

AŞURE GÜNÜ NELER YAPILIR:AŞURE GÜNÜ NELER YAPILIR? 1- AŞURE günü oruç tutmak sünnettir. Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı! 2- Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşidi yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte, (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa'nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyuruldu. (Şir'a) 3- İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Alla­hü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun bir kitap, [mesela İslam Ahlakı veya Tam İlmihal Seadet-i Ebediyye] oku­malıdır. Ayrıca Kur'an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir'a) 4- Sadaka vermek sünnettir, ibadet­tir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir'a) Bugün aşure ibadet diye aşure pi­şirmek günahtır. Aşurenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, bu­gün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmaz, sevap olur. Bu inceliği iyi anlamalı. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir. Ha­dis-i şerifte, Aşure günü ismidle sür-melenen, göz ağrısı görmez buyurul­du. (Hakim)

Aşure günü neler yapılır aşure günü yapılacak 11  ibadet

5- Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, Aşure günü, on Müslümana selam ve­ren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur buyuruldu. (Şir'a) 6- Çoluk çocuğunu sevindirmek! Ha­dis-i şerifte, (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafa­kası geniş olur) buyuruldu. (Beyheki) 7- Gusletmeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Şir'a) [Bu sevaplar, itikadı düzgün olan, namaz kılan ve haramlardan kaçan mümin içindir. 8 - O gün, eve ufak-tefek erzak alınmalı, alınırsa bir sene boyunca evde bereket olur.