BIST 1.342
DOLAR 7,87
EURO 9,38
ALTIN 457,46
HABER /  GÜNCEL

Asgari ücret rakamına muhalefet partilerinden ilk tepki

Muhalefet partileri CHP ve İYİ Parti 2 bin 324 olarak belirlenen asgari ücrete tepki gösterdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Açlık sınırı 2 Bin 578 lira olduğu bir ülkede 2 Bin 324 liralık asgari ücret kabul edilemez" dedi.

Abone ol

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan asgari ücret brüt 2 bin 943 TL net ise 2 bin 324 TL oldu. Fakat sendikaları temsil eden Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, asgari ücret zammını yetersiz bularak toplantıyı terketti. Belirenen asgari ücrete muhalefet partileri CHP ve İYİ Parti de tepki gösterdi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Açlık sınırı 2 Bin 578 lira olduğu bir ülkede 2 Bin 324 liralık asgari ücret kabul edilemez" dedi.

Belirlenen asgari ücrete Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti milletvekillerinin tepkileri ise şöyle oldu:

"Kabul edilemez"
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba2 Bin 324 liralık asgari ücretle ilgili, " Açlık sınırı 2 Bin 578 lira olduğu bir ülkede 2 Bin 324 liralık asgari ücret kabul edilemez. Yapılan işçiye sadaka verip açlığamahkum etmektir. Asgari ücrette Avrupa'daki en kötü 4. Ülke olmaya devam ediyoruz." dedi.

"Babayiğit arıyoruz"
İYİ Parti İstanbul Milletvekili ve Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu da, "Asgari ücrete makul bir zam yapamayacak kadar bütçe açığınız var; asgari ücrete vergi indirimi yapamayacak kadar gelire ihtiyacınız var. Fakat Kanal İstanbul'u yapacak kadar çok paranız var! Hükûmet adına bu çelişkiyi milletimize izah edebilecek bir babayiğit arıyoruz" tepkisini gösterdi.

"Nasıl hayırlı olsun diyelim"
İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise, "Yeni asgari ücret 2.324 lira olarak açıklandı. Sarayın günlük gideri yaklaşık 3 milyon, dört kişilik ailenin aylık açlık sınırı 2.067, yoksulluk sınırı ise 6.733 lirayken nasıl hayırlı olsun diyelim ki?" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Masaj salonunda fuhuş yaptırdılar
Yerli otomobil özellikleri neler akıllı cihazlarla iletişime geçecek
Kırşehir Canlı Hayvan Pazarı şap hastalığı nedeniyle kapatıldı
Boğaz ağrısına ne iyi gelir ballı çay enfeksiyonu gideriyor!
Yerli otomobilin fiyatı ne olacak 200 bin diyen de var
Marketler kaçta açılıyor hafta içi market açılış-kapanış saatleri
Yorumlar 37 yorum