YAZARLAR

Arkadaşlık kavramı üzerine...

Yahu, sen bu arkadaşını böyle edebiyat parçalayacak kadar çok seviyordun da, neden aylardır görüşmüyorsunuz?

Sosyal medyanın sıkıntılı bir tarafından bahsedeceğim bugünsizlere. Tabi ki duruma asla tek taraflı bakmamak lazım. Sosyalmedyanın ciddi anlamda faydalı olduğu taraflarda var. Ancak bugünarkadaşlık kavramı üzerine nasıl etki yapmaktadır onabakacağız.

Benim çok dikkatimi çeken hususlardan bir tanesi; doğum günleri!Sosyal paylaşım sitelerindeki doğum günü kutlamalarının tarz vesamimiyetleri gerçeği hiç ama hiç yansıtmıyor maalesef. Aylardırhatta belki yıllardır görüşmeyen arkadaşlar, sosyal paylaşımsiteleri üzerinden birbirlerine öyle süslü doğum günü mesajlarıyolluyorlar ki, şaşırıp kalıyorum.

Mesele ne biliyor musunuz dostlar? Mesele; bizimolaylara kantitatif bakıyor olmamız.

 Yahu, sen bu arkadaşını böyle edebiyat parçalayacak kadarçok seviyordun da, neden aylardır görüşmüyorsunuz? Hiç banavakitten, yoğunluktan bahsetmeyin. Vaktiniz yoktu ya dabirbirinizden uzak illerdeydiniz o yüzden buluşup dertleşemediniz.Peki, telefon edip, halini hatırını sormak için birkaç dakikan dahiyok muydu?

Mesele ne biliyor musunuz dostlar? Mesele; bizim olaylarakantitatif bakıyor olmamız. İşin matematiği, manevi kısmının önünegeçmeye başladı. Oysa ki bizler için bu konuda nitelik, niceliktendaha mühim olmalıdır. Demeye çalıştığım tam olarak şu aslında:Baktığımızda doğum günümüzü kutlamak için bizlere sosyal paylaşımsiteleri üzerinden mesaj atan kişilerin sayısının yüzleri bulmasıbizi mutlu ediyor. Bir çoğunda içtenlik olmamasına rağmen. Ancakbizler, sadece, bizi arayıp halimizi hatırımızı soran ve her daimyanımızda olduğunu hissettirmeye çalışan dostlarımızla mutluolamıyoruz. Neden? Çünkü onların sayısı belki üç, belki beş...

Doğum günü bir örnekti. Şimdi tüme varmak gerekirse; sosyalmedya dediğimiz platformlar, arkadaşlık denen kavramın içiniboşattılar. Arkadaşlarımızla ne denli güzel paylaşımlardabulunduğumuz önemini yitirirken, internet üzerindeki sanallistelerde kaç tane arkadaşımızın olduğu bizi daha çok ifade ederoldu. Gerçi burada 'dost' kavramı da işin içine giriyor ama şimdioraya da değinirsek konu çorba olur.

Demem o ki; bunların hepsi duygusal yanlarımızın törpülenişiningöstergeleridir. Duygularınızı işin içinden çıkarmayın. Zaten öyleyaparsanız göreceksiniz ki, üç arkadaşınızın sesini duymak sizimutlu ederken, göstermelik on binler, artık bir şey ifadeetmeyecektir. Böyle yaptığınız zaman bu alışkanlık hayatınızındiğer alanlarına da etki edecektir. Ne alakası var demeyin. Çünkübu bir süreçtir. Hayatınıza yön vermek için yaptığınız her şey kısaya da uzun vadede sizi değiştirir.

Sağlıcakla kalın...

Önemli not: Bundan bir önceki yazımda 2015 yılında hayatınıkaybetmiş önemli sanatçılarımızı yazmaya çalışmıştım. Yazımınsonunda da atladığım önemli sanatçılarımız olabilir, onları dagıyaplarında anıyoruz demiştim ama öyle birinin adını yazmayıunutmuşum ki, ona parantez açmadan edemezdim. Ustalar ustası,çınarlar çınarı; Zeki Alasya, mekanın cennet olsun...

Yorumlar