BIST 8.094
DOLAR 28,92
EURO 31,81
ALTIN 1.900,52
HABER /  POLİTİKA

Arınça adaylığını sordular

Arınç kameralar önüne çıktı ve Köşk seçimleriyle ilgili bilgi verdi. Gazeteciler Arınç'a adaylığını sordular.

Abone ol

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Çankaya seçimleri hakkında milletvekillerini ve kamuoyunu aydınlatmak amacıyla basın toplantısı düzenledi.
Arınç, adaylığı ile ilgili soruya temkinli cevap verdi.. Eskisi kadar vurgulu ve uzun konuşmayan Arınç, "Adaylığım ikinci planda kalmıştır. Kendi adaylığımla ilgili konuşmamın zamanı henüz gelmedi. Günü ve zamanı gelince konuşacağız. Başvurular 25 Nisan saat 24.00'e kadar " dedi.

Toplantı yeter sayısı 184'tür

Üç Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde toplantı yeter sayısı 367 olmadı. Özal, Demirel ve Sezer'de 367 aranmamıştır. Hiç kimse hiç bir siyasetçi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kanadroğlu ağzını açıncaya kadar 367'yi dile getirmemiştir. 24 yıldır hiç kimse bunu gündeme getirmemiştir.

BARZANİ'NİN CANINI
BİZ KURTARDIK
Barzani'nin bizden yediği ekmek kursağında durmaktadır. Barzani canını bizim sayemizde kurtarmıştır.
Pasaportunu biz verdik. Körfez savaşından 10 milyar dolar zarar gördük. Türkiye bu tazminden payını alamadı. Kürt kardeşlerinin canlarını kurtarmak için fakir millet yardım bulunmuştur. Barzani ABD'ye bu kadar güvenmese söylemezdi. Ne zaman ABD'ye güvenseler perişan olmuşlardır. Saddam döneminde olduğu gibi. İhtiyatlı olmalarını tavsiye ederim. Onlar bir gün gider. Biz burada kalıcıyız. Bu millet yeri gelir kendisine dil uzatanları cezasını verir.  


YÖK bilimsel yuva olmaktan çıktı

Ancak adayların niteliklerine Meclis'in meşruiyetine müdahale ile YÖK, bilim yuvası olmaktan çıkmış ve siyaset yuvası olmuştur. Bilimsel olma ve tarafsız olmaz özelliğini kaybetmiştir. Bundan sonra YÖK'ün kararları her zaman şüpheyle karşılanacaktır.
Anayasal bir kurum olan YÖK'ün rektörler komitesinde görüş bildirmesi kabul etmek mümkün değildir. Garipsediğimiz ve yanlış bulduğumuzu bildiririyorum. Üniversite rektörlerinin görüş açıklamasını zenginlik olarak  karşılıyoruz.

Mitinge katılacaklara Eruygur uyarısı

Toplantı ve yürüyülerin en rahat biçimde yapılmasından yanayım. Demokratik bir haktır. Hepimizin hoşuna giden şeyler ifade özgürlüğü değildir. DSP de olgunlukla miting yaptı. Bundan dolayı onları kutluyorum

Mitingin organizatörü Şener Erygur'dur. Kendisi Jandarma komutanlığı döneminde darbe hazırlığı içinde olduğu bir dergi tarafından dile getirildi. Ben bunu ciddiye aldım. Ben iddianın araştırılmasını arzu ediyorum. Toplantıya katılanların iyi düşünmelerini tavsiye ederim.

Siyasette sıkılı el sıkılmaz

Anayasanın ilgili maddelerinde uzlaşma diye bir kelime buldunuz mu. Uzlaşma olmazsa olmaz bir koşul değil. Siyasette sıkılı elle sıkışılmaz. Niçin yumruğunuzu başta sıktınız?  Ey uzlaşmanın tarafı olanlar düşüncenizi açıklayın. Konu mahkemede biter derseniz o sizin düşünceniz. Kavga yapmıyoruz ki mahkemede bitsin..

Adaylık için konuşmamın günü gelmedi

Adaylığım ikinci planda kalmıştır. Kendi adaylığımla ilgili konuşmamın zamanı henüz gelmedi. Başvurular 25 Nisan saat 24.00'e kadar devam edecektir.
MİT ve komutanlarla ilgili hiçbir şey konuşulmadı. Geçmişteki darbeler bir yana TSK Meclis'e saygılıdır.

Bir milletvekili kuliste silahını yere düşürmüş.Yanlış bir harekettir. İç tüzük görüşülemedi. Yeni Meclis bu tüzüğü değişterecektir. Meclis'e giren herkes aranmaktadır. Sadece 3 milletvekili silahını teslim etti. //