YAZARLAR

Arda Turan polemiği…

A Milli Futbol Takımımızın kadrosu her açıklandığında, herkesin baktığı ilk isim Arda Turan oluyor...

A Milli Futbol Takımımızın kadrosu her açıklandığında, herkesinbaktığı ilk isim Arda Turan oluyor. Merak edilen en önemli hususbu. Arda kadroda mı? Bu mevzunun gereğinden fazla uzadığınıdüşündüğüm için bir şeyler yazmak istedim. Başından değinmekistediğim bir yer var; Ülkemizde futbol üzerine oldukça derin bilgisahibi olan yaklaşık 30 milyon kişi olduğu için,ben haddimi aşmadan sadece durumun farklı pencerelerden nasılgöründüğünü yazacağım. Yoksa amacım futbolu sportif çerçevede elealmak değil. Ne haddime!

Olayın Arda cephesi; Arda Turan’ın yerinde kim olsa, MilliTakıma alınmayışının saçma ve yersiz olduğunu düşünür. Sonuna kadarda haklı. Türk futbol tarihine bakarsak bunu görmekte zorlanmayız.Dünyanın en iyi futbol takımlarından birinde oynama şansınıyakalamış kaç futbolcumuz var? Bu şansı yakalayanlar arasında kaçıArda kadar süre alma fırsatı buldu? Kaldı ki, Arda’nın bu sezon iyifutbol oynadığını neredeyse tüm yorumcular söylüyor. Dolayısıyla,Arda Turan’ın bu şartlar altında Milli Takım kadrosuna dahiledilmemiş olmasının mantıksız gelmesi doğal. Yine önemliyorumcuların söylediklerine göre: Milli Takımımızın teknik anlamdaArda Turan’a ihtiyacı varken.

Olayın Fatih Terim cephesi; Türk futbol tarihine, futbolcuolarak olmasa bile, teknik direktör olarak adını altın harflerleyazdırmış birinden bahsediyoruz. Buna katılmayanlar olabilir ancakFatih Terim’in teknik direktörlük kariyerinde elde ettiği başarılarortadayken, katılmayanların ne düşündükleri çok önemli gelmiyorbana. Konuya dönelim;

TFF, Milli Takımımızı yönetmesi adına Fatih Terim’i işin başınagetirdi mi? Getirdi. Yani Milli Takım kadrosuna hangi oyuncularınçağırılacağı Fatih hocanın inisiyatifinde mi? Evet. İyi de o zamanFatih Terim’de kendince haklı. O da kendi açısından diyor ki:“Kardeşim bana bu yetkiyi verdiyseniz, bırakın bildiğim gibiyapayım.”

İşte burada çok önemli bir husus ortaya çıkıyor;Yöneticilik!.. TFF Yönetim Kurulu bu duruma elkoymalı ve gereken ne ise bir an evvel yapmalıdır. Fatih Terim ileArda arasında neler yaşandığını hiçbirimiz tam olarak bilmiyoruz.Ancak yöneticiler yaşananları detaylı bir şekilde öğrenip, atılmasıgereken adımları atmalıdır. Çünkü şuan ki durum Milli Takımımızazarar veriyor. Arda kadroya alınsın demiyorum. Alınmasın dademiyorum. Ancak konunun sürüncemede kalması ne açıdan bakarsanızbakın kötü diyorum…

***

Alçak dağları siz mi yarattınız?

Bazı insanların egoları o kadar güçlüdür ki, alçak dağlarıkendilerinin yarattığını düşünürler. İşte bu tip insanlar için kısabir hikaye…

“Adamın biri, çarşıdan aldığı fidanı toprağa dikmiş. Sonraarkasındaki sus testisini almış. Ve küçük fidanla konuşmayabaşlamış:

- ‘Senin yaşamın benim elimde küçük fidan.’

- ‘Eğer sana su vermezsem ölüp gideceksin.’

- ‘Şu anda can suyuna ihtiyacın var. Bu sıcakta kavrulursun. Busebeple her şey benim testideki suyu dökmeme bağlı.’

Kibrinin esiri olan adam küçük fidanla bu şekilde konuşurken,birden bire hava kararıvermiş, soğumuş ve yağmur atıştırmayabaşlamış…”

Sağlıcakla kalın…

Yorumlar1 yorum