BIST 1.445
DOLAR 8,29
EURO 10,12
ALTIN 488,77
HABER /  DÜNYA

Arap Birliği'den şaşırtan karar! ABD'nin Yüzyılın Anlaşması dediği Ortadoğu planını reddetti

İslam dünyasının Batı ülkeleri tarafından maruz bırakıldığı haksız gelişmelere sessiz kalmasıyla bilinen Arap Birliği, bu kez şaşırtan bir karara imza attı. Arap Birliği ABD Başkanı Trump'ın sözde barış planını tamamen reddettiğini ve hiçbir şekilde dikkate alınmayacağını duyurdu.

Abone ol

Arap Birliği, ABD Başkanı Donald Trump'ın 'Yüzyılın Anlaşması' olarak nitelendirdiği Ortadoğu Barış Planı'nı reddettiğini açıkladı.

Arap Birliği'nden yapılan açıklamada, örgütün planın uygulanması için ABD'yle işbirliği yapmayacağı, İsrail'in de anlaşmayı güç kullanarak tek taraflı uygulamaması gerektiği vurgulandı.

"BU PLAN ASLA BARIŞ GETİRMEZ"
Toplantı öncesi gazetecilere konuşan Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt da, Trump'ın planının Filistinliler için, Güney Afrika'da yıllarca süren ırk ayrımına dayalı apartheid rejimine benzer bir durum oluşturacağını söylemişti.

Ahmed Ebu Gayt, "Bu plan Filistinlileri ikinci sınıf yurttaşlara dönüştürür. Asla barış getirmez" demişti.

"KUDÜS'Ü SATAN BİR LİDER OLARAK TARİHE GEÇMEYECEĞİM"
Öte yandan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Arap Birliği'nde yaptığı konuşmada, ABD'nin Yüzyılın Anlaşması planına karşı olduklarını belirterek, "Tarihe Kudüs'ü satan veya vazgeçen biri olarak geçmeyeceğim" dedi.

Trump'ın plandan bihaber olduğunu söyleyen Abbas, "Daha önce Filistin'in tarihi topraklarının yüzde 22'sinde bir Filistin devletinin kurulmasını kabul ettik. Şimdi ise bu kalan bölgenin yüzde 30'unu talep ediyorlar." diyen Abbas, Trump ile 4 kez bir araya geldiğini, ABD heyetinin de 37 kez Filistin'i ziyaret ettiğini, ancak yapılan tüm bu görüşmelerin "hiçbir sonuç" vermediğini vurguladı.

ERDOĞAN DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün partisinin Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, Filistin'i yok edecek bu planı asla tanımadıklarını belirterek, "İslam ülkelerinin tavırlarına baktığımızda halimize acıyorum. Başta Suudi Arabistan sesin çıkmıyor sesin. Ne zaman çıkacak? Umman Bahreyn Abu Dabi yönetimi. Oraya katılıp bir de alkış tutuyorlar. Yazıklar olsun. Acaba o alkış tutan eller bu haince atılan adımın hesabını nasıl verecekler?" ifadeleriyle İslam ülkelerinin sessiz tavırlarına tepki göstermişti.

ÖNCEKİ HABERLER
EPDK'dan önemli doğal gaz faturası açıklaması
Dışişleri'nden Moğolistan'a seyahat uyarısı
Uber Kolombiya'da da kaybetti ülkeden çekildi
Beşiktaş Kevin-Prince Boateng'in lisansını çıkardı
Siirt'te öğrencisinin saçını çeken öğretmenin işine son verildi
Antalyaspor'la Konyaspor yenişemedi
Süleyman Soylu'dan Kılıçdaroğlu'nun Elazığ'ın afet bölgesi ilan edilmesi talebine yanıt
Mahmut Abbas'tan kritik açıklama! Tarihe Kudüs'ü satan biri olarak geçmeyeceğim
Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu ve ailesine İsrail'de terbiyesizlik
Göztepe ilk peşinde
Yorumlar 11 yorum