HABER /  DÜNYA

Angela Merkel'in Donald Trump'a posta koyduğu karenin devamı

ALMANYA Başbakanı Angela Merkel'in ABD Başkanı Donald Trump'a posta koyduğu anın fotoğrafı dünya medyasına bugün ilginç başlıklarla yansıdı. Dünya medyası bu kareyi 'Dünya Trump'a karşı' diye verdi. Trump ise öfkesini Kanada'ya kustu.

Angela Merkel'in Donald Trump'a posta koyduğu karenin devamı

ABD Başkanı Donald Trump ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in objektife yansıyan görüntüsü, dünyanın gündemine oturdu. Fotoğrafla ilgili olarak "Dünya Trump'a karşı" şeklinde yorumlar yapıldı. Bu fotoğrafı dünyanın önde gelen ajanslarından önce Alman hükümetinin paylaşması ise dikkatlerden kaçmadı.

Angela Merkel'in Trump'a posta koyan karesi sonrasında ABD ile G7 ülkeleri arasındaki kavga daha da büyüdü. 

MERKEL POSTA KOYDU : Fotoğraf Kanada’da düzenlenen G-7 zirvesinde çekildi. Fotoğrafta, etrafında Avrupalı liderlerin bulunduğu Almanya Başbakanı Angela Merkel’in masada oturan ve yanında Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’un durduğu ABD Başkanı Donald Trump’a ‘titiz’ bir şekilde baktığı görülüyor. Ortadaysa kollarını bağlamış Japonya Başbakanı Şinzo Abe yer alıyor.

Kanada Başbakanı: Kimse bizi sindiremez
Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Trump'la gerçekleştirdiği basın toplantısı sonrasında ABD'nin gümrük vergilerine misilleme olarak bu ülkeye 1 Temmuz'da yeni gümrük vergileri getireceğini söyledi. Trudeau, "Kanadalılar kibar ve makuldür ama bizi kimse sindiremez" dedi.

Trump'tan Kanada başbakanına şok
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile görüşeceği Singapur'daki zirve için Kanada'dan erken ayrılan Trump ise Trudeau'nun yeni gümrük vergisi açıklamasını eleştirdi ve ABD'li yetkililere ortak anlaşmayı imzalamama talimatı verdi. Trump Twitter'dan yayımladığı mesajında ise "Trudeau'nun çok onursuz ve zayıf olduğunu" söyledi.

Zirvenin ardından G7 liderlerinin peş peşe açıklamalarla ABD'ye tepki gösterdi. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Trump'ın kararını "üzücü" olarak nitelerken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, uluslararası işbirliğinin "öfkeli ve düşüncesizce yapılmış" açıklamalarla sağlanamayacağını söyledi. Belçika Başbakanı Guy Verhofstadt ise, Trump'ın öfkeli davranışlarını tiye alarak "Donald, bir daha telefonundan aptalca bir şey yazacak gibi olduğunda telefonunu yok edelim, kapiş?" ifadelerini kullandı.

Bu arada zirvede ABD ile diğer ülkeler arasında ticaret dışındaki alanlarda da anlaşmazlıklar yaşandı. İklim değişikliği, İran ve İsrail-Filistin sorunu başlıkları bunların başında geliyor. Öte yandan Macron, bir sonraki G7 Zirvesi'nin gelecek yıl Fransa'nın Biarritz kentinde düzenleneceğini açıkladı.

KAVGANIN SEBEBİ
G7 grubu üyesi altı ülkenin maliye bakanları, liderler zirvesi öncesi yapılan toplantıda Washington'a yeni vergilerin çekilmesi çağrısı yapmıştı. ABD'nin 1 Haziran'da Avrupa Birliği, Kanada ve Meksika'dan ithal edilen çeliğe yüzde 25 ve alüminyuma yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulamasını yürürlüğe sokması, özellikle Avrupa ile ABD arasında ticaret savaşları başlaması endişesini doğurmuştu. AB bu adıma karşılık olarak bazı ABD mallarına ek gümrük vergisi getirmişti.

ABD'nin çelik ve alüminyum ihracatıyla ilgili gümrük vergileri konusundaki görüş ayrılıklarının üzeri, ortak sonuç bildirgesinde kapatılmak istendi.

Yorumlar 1 yorum