Yaya ve okul geçitlerinde yeni dönem! Süleyman Soylu talimat verdi

Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliği, il emniyet müdürlükleri ve il jandarma komutanlıklarına yaya ve okul geçitleriyle ilgili genelge gönderildi. Genelgede yaya ve okul geçitlerinde sürücülerin görebileceği şekilde "Önce Yaya" görselleri çizilmesi istendi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla 81 il valiliği, il emniyet müdürlükleri ve il jandarma komutanlıklarına  "Önce Yaya Uygulaması" konulu genelge gönderildi. Genelgede, geçen yıl ekim ayında 298 sayılı Karayolları Trafik  Kanunu'nun 74'üncü maddesinde değişiklik yapıldığı hatırlatıldı.

Buna göre, "Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti  bulunmayan ancak trafik işareti ve levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarıyla yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek  zorundadır" hükmünün getirildiği belirtildi.

Önce yaya işareti

Genelgeyle, trafikte yaya önceliğine dikkat çekilmesine ilişkin  hazırlanan "Önce Yaya" görsellerinin, sürücülerin görebileceği şekilde yaya ve okul geçitlerinin önüne çizilmesi istendi.

Şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne  çizilecek bu görsellerle sürücülere "önceliğin yayalarda olduğu" uyarısı yapılacak. Bu kampanyanın yıl boyunca etkisini sürdürmesi için yaya ve okul  geçitleri öncesinde sürücülerin yer ve zemin işaretleriyle uyarılarak bu  alanlarda yavaşlamaları ve durarak yayalara geçiş hakkı vermeleri sağlanacak.

2019 Ocak ayı itibariyle yaya geçitlerinde önceliği yayaya vermemenin cezası 604 lira.

Şeritlere ve geçiş çizgilerinin önüne çizilecek 

Genelgede,  yol yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlarla (belediye/karayolları) koordineli yapılması gereken çalı?malar sıralandı. Buna göre, yaya ve okul geçitlerinin bulunduğu noktalarda tespit  edilen yatay ve dikey işaretleme eksikleri kısa sürede giderilecek. Sürücülerin, yaya ve okul geçidine yaklaşırken güvenle yavaşlayabileceği ve durabileceği uygun mesafe göz önüne alınarak uyarılması  sağlanacak. Bu kapsamda "Önce Yaya" görselleri şeritlere ve geçiş çizgilerinin  önüne uygun şekilde çizdirilecek.

Günün Önemli Haberleri