HABER /  EKONOMİ

Altın fiyatları durmuyor çeyrek ne kadar dolar kaç TL?

Altın fiyatları dur durak bilmiyor. Altın fiyatları bugün uluslararası piyasada 1344 dolar ile son 1 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Çeyrek altın fiyatı 242 lirayı aşarken, 6 Eylül 2017 tarihli işlem gününde dolar 3.43 TL'ye geriledi.

Altın fiyatlarındaki yükseliş sürüyor. Altının ons fiyatı bugün 1344 dolar ile 1 yılın en yüksek seviyesini gördü. Altın ons fiyatındaki yükseliş Kapalıçarşı altın fiyatlarına da yansıdı. Çeyrek altın fiyatı bugün 242 lirayı aşarken, altının gram fiyatı 148 liranın üzerinde.  Dolar kuru ise düşüşte. 
Ağustos ayı enflasyon verisi ardından yükselen dolar/TL, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki olumlu havaya paralel kayıplarını geri aldı. Bankalararası piyasalarda dolar/TL 3,43'ün üzerinde seyrediyor. Dolar dün enflasyon verisinin açıklanmasıyla 3,45'e kadar yaklaşmıştı. Euro ise 4,09'un üzerinde hareket ediyor.

ALTIN YÜKSELİYOR

Altının ons fiyatı dün akşam 1.344 dolar ile bir yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından 1.338 dolar seviyelerinde dengelendi.

Küresel piyasalarda artan jeopolitik risklerin yatırımcıları güvenli liman arayışına yöneltmesiyle değer kazanan altının ons fiyatı, dün akşam saatlerinde 1.344 dolarla 8 Eylül 2016 tarihinden bu yana gördüğü en yüksek seviyesine çıktı. Ons altın bugün Asya piyasalarında yatay bir seyir izledi ve saat 09.45 itibarıyla 1.338 dolar seviyesinde dengelendi. 

KAPALIÇARŞI ALTIN FİYATLARI VE ALTIN YORUMLARI

AA Finans Analisti İslam Memiş, altının ons fiyatında 1.340 dolar direncinin kırılması durumunda 1.380 dolar seviyesinin gündeme gelebileceğini belirterek, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin güvercin açıklamalarının altın fiyatlarını desteklediğini ifade etti. 

Altının gram fiyatı şu dakikalarda 148 liradan işlem görürken, Kapalıçarşı'da çeyrek altın 242 lira, Cumhuriyet altını 989 liradan satılıyor. 

ALTIN FİYATLARI NE OLUR 

Goldman Sachs'ın dün yayınladığı bir raporuna raporuna göre 1,250 dolar seviyesindeki 2017 yıl sonu fiyat tahminini korudu. Banka, Kuzey Kore kaynaklı tansiyon artışını işaret etti.

Aralarında Jeffrey Currie ve Michael Hinds'in de bulunduğu Goldman analistlerine göre Washington'da son iki ayda kaydedilen olaylar ve zayıf dolar, altının yükselişinde Kuzey Kore'den çok daha büyük bir rol oynuyor.

Kuzey Kore olayının Temmuz ortasından bu yana altının onz fiyatındaki 100 doların üzerindeki artışın sadece yüzde 15'ini açıkladığını belirten banka, hükümetin kapanması ihtimalinin daha önceki yüzde 35 seviyesinden yüzde 15'e gerilediğini bildirdi.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da sahte dolar operasyonu parayı hazırlayan 77 yaşında!
Erzincan'da otobüs şarampole devrildi: 3 yaralı
Adana'da PKK/KCK operasyonu: 5 gözaltı
Hain astsubaydan PKK'ya yardım! Telefon konuşmaları deşifre oldu
Burdur'da trafik kazası: 5 yaralı
Hafif ve kolay tatlılar fıstıklı saray muhallebisi tarifi
Yorumlar