BIST 1.423
DOLAR 8,33
EURO 10,03
ALTIN 480,57
HABER /  POLİTİKA

AK Parti'de 25 başkan değişti! CHP'ye kaptırılan 8 ilden 5'inin başkanı gitti

İSTANBUL İl kongresi ile birlikte AK Parti'nin 81 ilde yeni yönetimleri oluştu. AK Parti teşkilatlarında 25 ilin başkanı değişti. Yerel seçimlerde CHP’ye kaptırılan 8 ilden İstanbul dahil 5’inin başkanının değişmesi dikkat çekti. Değişim yüzde 65 olarak belirlense de değiştirilenler yüzde 25'te kaldı.

Abone ol

AK Parti'de kongreler süreci başlamadan il kadrolarında değişim hedefi yüzde 65 olarak belirlense de 81 ilin yalnızca 25’inde il başkanı değişikliğine gidildi. 2017-2018 kongre sürecinde tüm illeri ziyaret ederek teşkilâtla buluşan Erdoğan, bu yıl pandemi nedeniyle İstanbul, Ankara ve İzmir dahil yalnızca 13 ilin kongresine bizzat katılabildi. Erdoğan diğer tüm kongrelere videokonferansla bağlanarak teşkilata mesajlarını uzaktan verdi.

Ak Parti'yi 2023 seçimine götürecek kadrolar

AK Parti kongrelerinin başında değişim hedefi yüzde 65 olarak belirlendi ancak 81 ilin sadece 25’inde il başkanı değişti. 35 başkan, 2017-2018’de yapılan 6. kongre sürecinden sonra ataması yapılan isimlerden oluştu. 21 başkan ise 6. kongreden sonra 7. kongrede de, “seçilerek” güven tazelemiş oldu. AK Parti’yi 2023 seçimlerine götürecek yeni kadrolar oluşturulurken, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinin kısmen de olsa etkili olduğu görüldü.

CHP'ye kaptırılan illerin başkanları

2019 seçimlerinde AK Parti, 25 yıl aradan sonra İstanbul ve Ankara belediye başkanlıklarını CHP’ye kaptırmış; ayrıca Antalya, Kırşehir, Bolu, Bilecik, Artvin ve Ardahan belediyeleri de el değiştirerek AK Parti’den CHP’ye geçmişti. CHP ayrıca, Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin elindeki Mersin ve Adana’yı da kazanarak seçimde önemli bir başarı elde etmişti. 

AK Parti eski İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak görevi Osman Nuri Kabaktepe’ye devretti.

İstanbul İl Başkanı da değişti

AK Parti, yerel seçimlerde CHP’ye kaptırdığı sekiz ilin, İstanbul dahil beşinin başkanını değiştirdi. İstanbul İl Başkanlığı’na, AK Parti’yi 2019 seçimlerine götüren Bayram Şenocak yerine Milli Görüş kökenli Osman Nuri Kabaktepe atandı. Bolu, Kırşehir, Bilecik ve Ardahan’da da yeni başkanlarla yola devam kararı verildi. 

İstanbul'da değişik yüzde 50 oldu

AK Parti, İstanbul’un ilçe başkanlıklarında yüzde 51; Antalya’da yüzde 37; Ankara’da yüzde 28; Bilecik’te yüzde 25; Ardahan’da yüzde 17 ve Bolu’da yüzde 11 oranında değişikliğe gitti. Artvin’de ilçe başkanlarının tamamını değiştiren AK Parti, Kırşehir’de ise aynı ilçe başkanlarıyla devam etmeyi tercih etti. AK Parti Adana ve Mersin’de de başkan değişikliğine gerek görmedi. Söz konusu sekiz ildeki 122 ilçenin teşkilâtlarında yenilenme oranı yüzde 39’da kaldı.

İki kadın il başkanı seçildi

81 ilde yalnızca Kırşehir ve Edirne’de kadın il başkanları göreve geldi. Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) İl Temsilciliği’ni yürüten Seher Ünsal, AK Parti’nin Kırşehir’deki ilk kadın il başkanı oldu. Bir önceki dönem eşi Nesim İba’nın il başkanlığını yaptığı AK Parti Edirne’de ise, 2019’da Belgin İba başkan olarak atandı. İba, Edirne kongresinde bu kez seçimle başkanlık koltuğuna oturdu.

ÖNCEKİ HABERLER
Ali Koç'tan önce fırça sonra moral: Artık kendinize gelin
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Cemre düştü mü 2. cemre ne zaman nereye düşer?
Esenyurt'ta yakalanan şüpheli eniştesini aramak istedi: Akşam gelince konuşuruz
Diyarbakır’da kuyumcu ve berbere silahlı saldırı: 2 yaralı
Yılmaz Vural teklifi reddetti: Süper Lig'den haber bekliyorum
Cumhurbaşkanı Erdoğan 67 yaşına girdi Emine Erdoğan elele kutladı
Siyaset kulisleri hareketlendi: HDP'ye kapatma davası açılabilir
Çin üretimi korona aşısı olana 'Schengen vizesi' yok! Avrupa Birliği'nin 'Aşı Pasaportu' kararı şok etti
İzmir'de internetten sarı peruk sipariş verdi kutudan çıkan ürünle şaşkına döndü
Yorumlar 46 yorum