BIST 5.097
DOLAR 18,81
EURO 20,37
ALTIN 1.152,03
HABER /  DÜNYA

Aile boyu inşaatçı

İzmir’de inşaat ustası olan Öztürk Sönmez, mesleğini tüm aile fertlerine öğreterek, aile bütçesine daha fazla gelir girmesini sağladı. Sönme...

Abone ol

İzmir’de inşaat ustası olan Öztürk Sönmez, mesleğini tüm aile fertlerine öğreterek, aile bütçesine daha fazla gelir girmesini sağladı. Sönmez ve ailesinin yaptıkları kaliteli binaları gören müşterileri ise mesleğinde profesyonelleşen aileyi takdirle karşılıyor.
Torbalı’nın Çapak Mahallesi’nde oturan Öztürk (39), Sultan (33), Nilgün (17), Hülya (15), Enes (13), Burak (10), Zübeyde Sönmez (8) ailece inşaat sektöründe boy gösteriyorlar. Baba Öztürk Sönmez, uzun yıllar inşaat ustalığı yaptıktan sonra bu mesleği aile fertlerine de öğretmeye karar verdi. Bu sayede hem aile bütçesine ekstra gelir sağlanması hem de evlatlarının meslek sahibi olmasını planlanan Öztürk, inşaatçılık mesleğinin bütün püf noktalarını A’dan Z’ye ailesine öğretti. Aldığı işlerin tamamını ailesiyle birlikte yapan Öztürk Sönmez, ailece yaptıkları bina ve dairelerle müşterilerinin takdirini kazanmış durumda. Baba inşaatın kaba hatlarıyla ilgilenirken, ailenin diğer fertleri ise ince işçilik kısmını başarıyla tamamlıyor.

KALIPÇI BAYAN USTAYI GÖRENLER ŞAŞIRIYOR
“İnşaat erkek işidir” sözünü kıran Sönmez ailesi, sergiledikleri bu ortak çalışma ile her kesimin takdirini kazanıyor. Baba inşaatın kaba işlerini hallederken, anne kalas çakıp beton döküyor. Çocuklardan bazıları harç karıyor, bazısı sıva yapıyor, diğerleri ise çıraklık ederek, ortadaki işlere koşturuyor. Kendisini kalıp çakarken görenlerin çok şaşırdığını söyleyen anne Sultan Sönmez, “Ben bu işi severek yapıyorum ve hiç yorulmuyorum. Beni kalıp çakarken görenler çok şaşırıyorlar. Ama ben elimin hamuruyla erkek işlerini başarıyla yapıyorum. Eşimin yanında çalışıp ona destek vermek beni mutlu ediyor. Başka işlerde çalışacağıma eşimin yanında ev ekonomisine katkı sağlıyorum” dedi.

“BABAMIN TECRÜBESİNDEN FAYDALANIYORUM”
Babasının yanında sıva ustası olarak çalışan 17 yaşındaki Nilgün Sönmez de bu meslekte boy gösteren ustalara taş çıkartacak cinsten. Yaşı küçük olmasına rağmen meslekte kendisini oldukça iyi yetiştiren Sönmez, babasının iyi bir usta olduğunu ve onun tecrübelerinden faydalandığını söyledi. İnşaat işi zor olmasına rağmen zevkli bir iş olduğunu belirten Sönmez, “Bu iş zor ama yapılamayacak bir iş değil. Severek yapıyorum ve babamın tecrübelerinden faydalanıyorum. Alanım muhasebe ve öğrenimime devam ediyorum. Alanımda başarılı olamasam bile bu elimde baba mesleğim var. İnsanoğlu var oldukça inşaat sektörü var olacaktır” şeklinde konuştu.
(İHA)