BIST 2.529
DOLAR 16,55
EURO 17,52
ALTIN 971,84
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu kimdir?

Başbakanlık koltuğuna oturmasına kesin gözüyle bakılan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu kimdir?

Abone ol

İNTERNETHABER

Gözler 28 Ağustos'tan sonra Başbakanlık koltuğuna oturmasına kesin gözüyle bakılan Ahmet Davutoğlu ve eşi Sare Davutoğlu'nda.

2009 yılında Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen Ahmet Davutoğlu'nu tüm Türkiye tanıyor. Peki ya eşi Sare Davutoğlu kimdir?

Kadın doğum uzmanı olan Sare Davutoğlu eşiyle 30 yıl önce Ahmet Davutoğlu yüksek lisans yaparken evlendi. O dönem Sare Davutoğlu da tıp fakültesindeki eğitimini sürdürmekteydi. Davutoğlu'nun Sefure, Meymune, Hacer Bike ve Mehmet adında dört çocuğu var. En büyük kızı Sefure, Yıldız Holding'in kurucusu Sabri Ülker'in 3. torunu Ahmet Özokur ile ortanca kızı Meymune ise İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dursun Topçu'nun oğlu Talha Topçu ile evli. Sare Davutoğlu aynı zamanda Başbakan Erdoğan'nı kızkardeşi Vesile İlden'in de yakın dostu.

KÜRTAJ KARŞITI

Eşinin bakan olması sonrası bir çok yardım ve sosyal destek kampanyasında yer alan Sare Davutoğlu, kürtaj karşıtı platformlarda da yer aldı. Başbakan Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak'ın da doktoru olan Sare Davutoğlu halen İstanbul'da özel muayenehanesinde doktorluk hizmeti vermeye devam ediyor. 

EVİN BAKANI SARE HANIM, BEN BAKILANIYIM!

Ahmet Davutoğlu ise eşi Sare Hanım'dan şu sözlerle bahsediyor:

"Evin her türlü bakanı Sare Hanım’dır. Ben evin sadece bakılanıyım."

AHMET BEY NE YAPARSA DOĞRU YAPAR!   Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu.png

Son dönemde eşinin yurtdışı gezilerinde yanında bulunan Sare Davutoğlu, yıllar önce eşinin yükselen kariyeriyle ilgili şu yorumları yapmıştı:

"Ben şuna inanıyordum: Ahmet Bey ne yaparsa doğru yapar. Bugün de bu düşüncem değişmedi. Ahmet Bey nasıl benim seçimlerimin getirdiği zorluklara katlandıysa ve katlanıyorsa ben de onun seçimlerinin getirdiği zorluklara katlanıyorum. Hatta kendisini teşvik ediyorum. İçinde bulunduğumuz durum, bu dönemin gereğidir, diye düşünüyorum. Öğretim üyesiyken de, başdanışmanken de, şimdi de ülkemiz için, insanlık için, bizim için ve çocuklarımız için yararlı şeyler yapıyor. "

SARE DAVUTOĞLU'NUN EN ZOR GÜNLERİ

Sare Davutoğlu'nun bir eş ve anne olarak yaşadığı en zor dönem, 1988 yılında Ahmet Davutoğlu'nun doktora tezi için Mısır ve Ürdün'e gittiği dönemler olmuş.  İkinci kızının dünyaya gelmesinden 3.5 ay sonra yaşanan ayrılığı Sare Davutoğlu şöyle anlatıyor:

"En zor dönem oydu aslında bizim için. Henüz yolun başındaydık. Ben mecburi hizmetimi yapıyordum. İki küçük kızımız vardı ve babalarına ihtiyaç duyuyorlardı. Büyük kızımız her akşam iki saat: ‘Anne! Babam neden gitti?’ diye sorardı. O zaman, şimdiki gibi telefon ve internet imkanı yoktu. Haftada ya da 15 günde bir konuşurduk. Kızımız Sefure, her geçen uçağı gördüğünde ‘Babam bu uçakla geliyor,’ derdi."

             ahmet davutoğlu'nun eşi sare davutoğlu.jpg

Sare Davutoğlu 2009 yılında eşi TBMM'de yemin ederken ilk kez kameralar tarafından görüntülenmiş, durumdan rahatsız olmuş ve yüzünü kapatmıştı.

NEDEN GÖZÖNÜNDE DEĞİL?   

Ankara'da göz önünde bulunmayan, İstanbul'da ise gözlerden uzak bir hayat süren Sare Davutoğlu İstanbul-Ankara hattındaki yaşamıyla ilgili de geçmişte şunları söylemişti:

"Burası (Ankara) konforlu gibi görünüyor olabilir ama burada kendinizin yönetemediği süreçlerin içerisinde bulunmak zorundasınız. Bir de her ne kadar istemeseniz de tanınır hale geliyorsunuz. Ahmet Bey nasıl İstanbul’daki evimizi sığınak olarak görüyorsa ben de İstanbul’a gidince kendimi rahat ve özgür hissediyorum. Bildiğim ve hakim olabildiğim bir ortamda bulunduğumu düşünüyorum."

AHMET DAVUTOĞLU'NUN EN ÇOK SEVDİĞİ ŞEY! davutoğlu ailesi ahmet davutoğlu'nun eşi sare davutoğlu.png

Sare Davutoğlu aile yaşamı ve eşi hakkında da şunları anlatmıştı:

"Arabayla seyahate çıkmayı çok severiz. Arabayı Ahmet Bey kendisi kullanır. Çocuklarla beraber şarkılar söyleriz.

Ahmet Bey’in evde yapmaktan hoşlandığı tek iş kitap kolisi açıp onları yerleştirmektir. Müthiş bir zevk alır ve yıllar sonra bile o kitabının yerini değiştirdiğimizde fark eder. ‘Benim çocukların yerlerini değiştirmişsiniz’ der. Bir tek peynirli yumurta yapar ama onu da çok iyi yapar.

BİR KEZ ÖFKELİ GÖRDÜM

Evliği boyunca eşi Ahmet Davutoğlu'nu bir kez öfkeli gördüğünü söyleyen Sare Davutoğlu "O da İsrail’in Mavi Marmara saldırısından sonra BM’de konuşma yaparken" dedi.

"Ahmet Bey’i tanıyan herkes çok sever. Kimsede durmayan çocuklar bile onda durur. Öyle pozitif bir enerjisi vardır, sağ olsun.

Çok önem verdiğiniz, değer verdiğiniz, ülkemiz için yapmak istediğiniz bazı şeyler bazılarının hoşuna gitmeyebilir. Ama Ahmet Bey öyle bir insandır ki sivrisinek falan görünce ‘Sare Hanım, gel öldür,’ der. Ötesini söylemeyeceğim."

ÖNCEKİ HABERLER
O genci vuran polise ücretli izin
O genci vuran polise ücretli izin
Dolar zirve yaptı, altın çakıldı! Piyasalarda neler oluyor?
Dolar zirve yaptı, altın çakıldı! Piyasalarda neler oluyor?
Suudi Arabistan'tan çarpıcı IŞİD fetvası
Suudi Arabistan'tan çarpıcı IŞİD fetvası
Çin'de Alman vatandaşına idam cezası
Çin'de Alman vatandaşına idam cezası
Doğalgazda ithalat da üretim de azaldı
Doğalgazda ithalat da üretim de azaldı
AK Partililerin paylaştığı Tayyip Erdoğan ayeti!
AK Partililerin paylaştığı Tayyip Erdoğan ayeti!
CHP yine Anayasa Mahkemesi’nde
CHP yine Anayasa Mahkemesi’nde
Eşiniz hamile telefonu herşeyi ortaya çıkardı
Eşiniz hamile telefonu herşeyi ortaya çıkardı
Filmi izle selfieyi çek Hollywood'a git!
Filmi izle selfieyi çek Hollywood'a git!
Olay yaratan Süleyman Şah iddiası için açıklama
Olay yaratan Süleyman Şah iddiası için açıklama