YAZARLAR

AĞZI OLAN KONUŞUYOR

Ekonomik hareketlilik halkımızı ekonomi uzmanı yaptı.

Ekonomik hareketlilik halkımızı ekonomi uzmanı yaptı. Kahvedekiemekli amcadan, taksici yağız delikanlıya herkesin bir fikri var.Bugünlerde parası olan da olmayan da faiz diyor başka bir şeydemiyor. Kimine haram, kimine helal. Bir de herkesin sorduğusorular…

Yüksek faize sokaktaki insan ne diyor?

Taksici Mert: Kartlara borç dünya kadar. Faizler deyüksek. Battık mı?

Borcunun tamamını ödüyorsan rahat ol. Eğer ödeyemiyorsan artıkdaha yüksek faiz ödüyorsun. Yani 1.200 TL borcun var ve 800 TLödedin. Kalan 400 TL için aylık 10 -  15 TL arasında faizödeyeceksin. Borcunu ödemediğin her ay bu rakam artacak.

Sigortacı Beril: Mutfağımı yenilemek istiyorum. Krediçekeceğim. Faiz yüksek diyorlar. Ne yapmalı?

Kim diyorsa doğru diyor. Diyelim 10 bin TL kullanman lazım. 36ay vadeli. Geçen sene kredi alsaydın aylık 372 TL öderdin. Şimdialsan aylık 402 TL ödersin. Faizler yüksekken zorunlu olmadığısürece kredi çekmemek de fayda var. Karar senin.

Memur Ahsen: Biraz birikimim var. Kira ödemek yerine evepara ödemek istiyorum. Kredi faizi yüksek olsa ne olur? Ev alıyorumsonuçta.

Ev almak herkesin hayali. 100.000 TL kredi çektin. 10 yıldaödeme yapacaksın. Geçen seneki faizle her ay 1.228 TL öderdin.Şimdi alsan 1.526 TL ödeyeceksin. Birikim yapmaya devam etmeyi dedüşünebilirsin.

UNUTMAYIN

Can, parayı getirir; para canı getirmez diye bir atasözümüzvar.

Her şeyin başı sağlık.  Kendinize ve bedeninize iyi bakmayıunutmayın. 

Sağlık, sevgi ve para ile kalın.

 

Yorumlar