BIST 1.061
DOLAR 7,29
EURO 8,53
ALTIN 477,15
HABER /  GÜNCEL

Ağacın altından 500 ölü çıktı!

Taksim Gezi Parkı eylemiyle ilgili provokatörler akıllara durgunluk veren öyle şeyler yazdılar ki...

Abone ol

Gezi Parkı’na AVM yapılacağı yönündeki iddialar üzerine Taksim ve çevresinde toplanan vatandaşlara polisin biber gazıyla karşılık vermesiyle büyülen olaylar, Facebook ve twitter üzerinden atılan mesajlarla kaosa dönüştürülmek istendi. Ölü sayısı 500’e yükseldi, tanklar küçük çocukları ezdi türü mesajlara sanatçı, gazeteci ve siyasiler de katıldı.

AĞAÇLARI KORUMAK AMACIYLA BAŞLAYAN EYLEM KAOSA SÜRÜKLENMEK İSTENDİ

Star'da yer alan haberde Taksim Gezi Parkı’nda göstericiler ile polis arasındaki gerginliği ranta çevirerek olay çıkarmak isteyen bazı provokatörler twitter üzerinden yapılan yalan haberler vurgulandı. Daha çok kişiyi Taksim’e çekmek ve Taksim’de olanları da güvenlik güçleri ile karşı karşıya getirmek isteyen provokatörler “Şu an Taksim’deyim polis gerçek mermi kullanıyor. En az 500 ölü! Panzerin altında kalan bir kişi öldü, Haydi Taksime” şeklinde yalan bilgi yaydı. Aynı şekilde twitterda son dakika olarak verilen haberde Taksim’de 400 yaralı olduğu, 10 kişinin kafa travması yaşadığı ve 3 kişinin gözünü kaybettiği, 1 kişinin kulağının koparıldığı iddia edildi. Bu iddialardan bir tanesi ise CHP Milletvekili Aygün tarafından ortaya atıldı.

Batum ve Cihaner ‘gaz’ verdi

Aygün, “Türkiye’nin Tahriri Taksim Eylemi’nden bilanço: 2 ölü, bir kolu kopmuş ağır yaralı’’ şeklinde tweetler atarak eyleme destek verdi. Yaşanan olayları farklı alanlara çekmek isteyen ve hükümete karşı başkaldırı olarak göstermeyi hedefleyen bazı çevreler sosyal medyayı kullanarak ortamı germeye çalıştı. Provokatörler internetten aldıkları bir fotoğrafı, “Polis panzerle bir çocuğu ezerek öldürdü.’’ diyerek paylaştı, gün boyu farklı ölüm haberleri dolaştı. Bir mesajda polisin ilaçlı su dağıtarak göstericileri önce uyuttuğu sonra gözaltına aldığı iddia edildi.

CHP’li İlhan Cihaner, “Taksim’deki, yüzbinler kolayca kandırılacak, yönlendirilecek aptallar değildir!” mesajını atarken CHP’li Süheyl Batum, ise “Gün, bugüne kadar sessiz kalmış çoğunlukların günü. Diktatör özentilerinin sonu geliyor. Gençler güneşi zaptedecek güneşin zaptı yakın” diye yazdı.

Organize harekete dönüştü

Polis yalan haber yayarak halkı galeyana getirmek isteyenlerin peşine düştü. Konu ile ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi. Gösterilerin çok sayıda ile sıçraması organize bir eylem olduğu savını güçlendirdi. KKTC ve Brüksel’de de eylemler yapıldı.

İŞTE PROVAKATİF TWİTLERDEN BAZI ÖRNEKLER

-‘Türkiye’nin Tahriri’ Taksim Eylemi’nden bilanço: 2 ölü, bir kolu kopmuş ağır yaralı.

-Bir vatandaş;”Şuan Taksim’deyim polis gerçek mermi kullanıyor. En az 500 ölü! Şuan 10 polis tepeme bindi, bu twiti çok zor şartlar altında yazıyorum.

-Son Dakika: 400 Yaralı 5 Ağır. 10 kafa Travması 3 Kişi Gözünü Kaybetti. 4 Ölü.

-Taksim; 400 Yaralı 5 Ağır. 10 kafa travması. 3 kişi gözünü kaybetti. 4 ölü.

-Taksim ara sokaklarda çok fazla ölü ve yaralı hayvanlar var.

-Taksim İlk Yardım Hastanesi’nde bize söylenen “Morgta 2 ölü var” sözü idi..

-8 ölü, binlerce yaralı, TEK BİR YÜREK Her yer taksim her yer direniş

-GFB ve Beşiktaş taraftarları şu an taksim tünelde sıkıştırılmış! Mis sokakta 3 ölü 2 yaralı var!

-30’ a yakın ölü olduğu söylenmekte...

-Taksim İlkyardım Hastanesi’nde de 1 ölü. İlk ağızdan haber

-Bir vatandaş: Bilgi: Taksim’de 27 sivil ölü, 7 polis ölü

POLİS ÇEKİLDİ GEZİ PARKI AÇILDI

Eylem 5. gününde son polisin çekilmesi ile son buldu. Polisin Taksim’den çekilirken marjinal grupların polise taş atmaya başlamasının üzerine tekrar gerginlik çıktı. İçişleri Bakanı Güler, Gezi parkı ile birlikte 48 ilde 90’ın üzerinde gösteri gerçekleştirildiğini, 939 kişinin gözaltına alındığını, bunlardan bir kısmının serbest bırakıldığını belirtti. Güler, 26 polis ile 53 vatandaşın da yaralandığını açıkladı.

ANKARA

Eylemden geriye milyonlarca liralık hasar kaldı. Dolmabahçe’de polis aracı yakıldı. Ankara’da da bazı gruplar Kızılay’da etrafı talan etti.

İZMİR

Gezi Parkı’ndaki gösteriler Ankara, İzmir, Edirne başta olmak üzere çok sayıda kente taşındı. İzmir’de AK Parti teşkilatlarına saldırıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Beyaz Saray açıklama yaptı
Sırrı Süreyya Kılıçdaroğlu'nu rezil etti!
Türkçe Olimpiyatları başladı
Boşanmak üzere olan karısını 8 yerinden bıçakladı
Tiyatrocudan Erdoğan'a teşekkür
65 yaş üstü seyahat izni kalktı mı izin belgesi nasıl alınır?
Yorumlar 63 yorum