Açıkta satılan bu yiyecekler zehirliyor! Döner, tatlı ve simit...

Sokakta satılan bazı yiyecek ve içecekler restoran ürünlerine göre daha çok beğenilse de bunların insan vücudunu zehirleyebileceğini biliyor muydunuz?

Açıkta satılan tavuk döner, tatlı ve unlu mamullerin zehirlenme vakalarını artırabileceğini söyleyen GIDA Mühendisleri Odası (GMO) Adana Şube Başkanı Şehmus Alparslan, önümüzdeki ay hava sıcaklıklarının ciddi şekilde artacağına dikkat çekerek, özellikle protein içeren gıdalarda mikroorganizmaların daha hızlı geliştiğini ve zehirlenmelere neden olduğunu anlattı.

Meyve ve sebze hariç sokakta satılan ve temizlenmesi mümkün olmayan baharat, çökelek, yumurta, peynir ürünlerinin tüketilmemesi gerektiğine dikkat çeken Alparslan, bu türdeki ürünlerin kapalı ve soğutmalı ortamlarda muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladı.

İçecekler aroma barındırıyor!
Yazın sıklıkla tüketilen meyve sularından da bahseden Alparslan, dışarıda satılan çoğu içeceğin meyve aroması içerdiğinden bahsetti. Dükkan önlerinde satılan unlu mamüllerin, tatlıların ve tavuk dönerlerin risk taşıdığını da söyleyen Alparslan, konuşmasına şu şekilde devam etti:

Tüketmeyin!
"Dışarıda satılan ürünleri tüketmediğimizde işletmeciler zaten bizim doğrumuzu uygulamak zorunda kalacaklar. Ama biz dışarıda satılan ürünü tercih edersek, dışarıda daha çok satış olacaktır ve bu denetim mekanizmasının önleyebileceği bir durum olmaktan çıkar."