BIST 2.864
DOLAR 17,95
EURO 18,40
ALTIN 1.035,63
HABER /  GÜNCEL

ABD'den Türkiye'ye Montrö uyarısı: Türkiye'ye inancımız tam

Türkiye'ye ziyarette bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman Rusya Ukrayna geriliminde boğazların durumu ve Montrö Sözleşmesi ile gözlerin yeniden üstünde olduğu diplomatik durumlarla ilgili konuştu.

Abone ol

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman, "Türkiye Montrö'yü uygun şekilde uygulayacaktır. Karar alma süreçlerinde Türkiye oldukça şeffaf davrandı. Hiç kimse Boğazlar'ın böylesi bir savaşın parçası haline geldiğini görmek istemez" ifadelerini kullandı.

Habertürk'ten Sena Alkan'a konuşan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman'dan önemli açıklamalar geldi.Sherman'ın konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Putin kendi halkından korkuyor
Yaptırımlar Putin'in haksız, sebepsiz ve önceden tasarlanmış savaşını durdurmuyor. Caydırmaya yetmiyor gibi gözüküyor. Ancak bunun Putin üzerinde ağır bedeli olacaktır. Etrafındakiler için de bedeli ağır olacak. Rus halkı için de bedelleri ağır olacak. Ruble değer kaybetti, şirketlerin çekildiğini, gazetecilerin gittiğini görüyoruz. 

Hatta protesto edenler hapisle karşı karşıya kalıyor. Öyle gözüküyor ki, Putin kendi halkından korkuyor.

Putin Ukrayna'yı kontrol etmek istiyor. Mevcut hükümeti düşürüp, kontrol edebileceği isimleri başa geçirmek istiyor. Ukrayna direnişe devam ederse artık Putin Ukrayna'nın devlet statüsüne göz koymuş gözüküyor. Ukrayna tehdit olacak hiçbir şey yapmadı. Rusya büyük ekonomidir.

Petrolü, gazı var. Hiçbir zaman Ukrayna, Rusya'ya tehdit oluşturmadı. Bütün olanlar, haksız, sebepsiz, önceden tasarlanmış vahşi kıyımdır.

Bebekler sığınakta dünyaya geliyorlar. Çocuklar hayatlarını sığınaklarda geçiriyor. Yoğun bakımda olması gereken bebeklerin metro istasyonlarında görüyoruz. Bir insan bunu nasıl yapabilir ki...

Türkiye'ye destek için minnettarız
Bu noktada Türkiye inanılmaz bir NATO müttefiki olmuştur. İnsani tarafta da ciddi bir yardım sağlıyor Ukrayna halkına. Ellerinden geleni yapmaya çalışıyor Ukrayna halkı için. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zeleniskiy'le görüşüp destek ve yardımlarını sundu. Bu durumunu sonlandırabilmek için yoğun çalışıyor. Putin'le bir araya gelip gidişatı değiştirmeye çalışıyor. Türkiye'nin sergilediği liderlik ve NATO müttefiklerine sunduğu yoğun destek için minnettarız.

F-16'lar için teknik konuşmalar devam ediyor
Bizim pozisyonumuz NATO üyesi olarak uzun solukludur.Ki Başkan Biden ulusa seslenişte bu konulara değinmişti. ABD'nin şu noktada Ukrayna'ya ABD askerlerini göndermek istememekte. Ancak bir NATO ülkesine saldırı gerçekleşirse o ülkenin her bir karışını korumak için elimizden geleni yaparız. Türkiye de NATO'nun parçası. S-400, F-16, F-35 konularına gelecek olursak benim anlayışım şu şekilde, teknik görüşmeler F-16 üzerinde devam ediyor. S-400'lerin biraz daha uzun vadeli konu olduğunu biliyoruz. Belki artık bu problemi çözmenin, farklı bir yolunu aramanın zamanı gelmiş olabilir. Bu noktada neler yapılabileceğine bakacağız. Her şey koşullara bağlı. Mevkidaşlarımızla görüşüyoruz. Elbette sizin hukukunuz ve yasalarınız var bizim de öyle. Hiçbir şeyin imkansız olduğunu söylememiz lazım. Putin'in önceden tasarlanmış bu haksız ve hukuksuz savaşı bitirmesi lazım bir an önce.

Türkiye Montrö'yü uygulayacaktır güvenimiz tam

Bizim Türkiye'ye inancımız tam. Montrö'yü uygun şekilde uygulayacaktır. Karar alma süreçlerinde Türkiye oldukça şeffaf davrandı. Hiç kimse Boğazlar'ın böylesi bir savaşın parçası haline geldiğini görmek istemez. Bizim Türkiye'ye güvenimiz tam.

NATO saldırı değil savunma topluluğu
Bir kişi tek bir kişi bu korkunç savaşın sorumlusu. O da Vladimir Putin'dir. Tek sorumlu kendisidir. NATO Rusya'ya tehdit değil. NATO saldırma değil savunma maksatlı topluluktur. Putin'in yapmaya çalıştığı şey egemenlik hakkı olan ülkeyi işgal etmek. Bir ülkenin bağımsızlığını, toprak bütünlüğüne, kendi kaderine karar verebilme hakkına saldırmak. İlgili sözleşmeler zaten bunu koruma altına alır.

Bizim NATO prensiplerimizi de Rusya işgaliyle ihlal etmiş oldu. Bu noktada Putin'in yaptıkları karşısında NATO'yu sorumlu görmüyorum. Onun aklında farklı düşünceleri var.

Ama onun bir ülkeyi işgal etme, demokrasilerini elinden alma hakkı yok.

Putin buna önceden karar verdi
Putin hep farklı şeyler söylüyor. İkili görüşmelerimizde de farklı ifadelerde bulundu. Birkaç hafta önce toplantı yapılmıştı, birkaç yıl geçmiş gibi hissettiriyor. Şöyle demişti: Ukrayna hiçbir zaman NATO'ya katılmamalı. Avrupa'da tehlikeli silahlar görmek istemiyorum ve NATO 97 öncesi haline dönsün, o tarihten sonra NATO'ya katılanlar ayrılsın dedi. Konuşabilirdik ancak hiçbir şeyi konuşmak istemedi. Zaten önceden karar vermişti. Ukrayna'yı güç kullanarak işgal etmek istedi o.

Nükleer riski azaltmalıyız
NATO'nun Avrupa'da nükleer gücü olmamalı. Ama Rusya'nın mı olacak? Bu adil değil. NATO savunma topluluğu. ABD ve Rusya dünyanın iki en büyük nükleer gücü ise bunun sorumluluğunu taşımalı ve riskleri azaltmalıyız. Sayıca azaltmalıyız. Bu konuda ilgili anlaşma, sözleşmeler var, görece başarılı olduk. Bunun üzerine anlaşmalar yapılabilir. Uzayda silahlanmada neler yapacağız? Rusya ile bizim oturup görüşebileceğimiz çok konu vardı. Ancak Putin'in aldığı karar güç kullanarak bir ülkeyi işgal etmekti. Bu korkutucu.

Ben buraya gelmek için uçuşuma hazırlanırken bir anda telefonum çaldı. Bir nükleer santrale yapıldı bu saldırı. Sanırım Avrupa'nın en büyük santrali. Neyse ki çok güvenli ama yine de çok korkutucuydu. Daha fazla bilgi elimize geçene kadar çok korktuk. Bu olanlar çok korkutucu. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının direktörü yapılması gereken çok noktaya değindi. Bu santrallerin nasıl korunabileceğini anlattı. Güvenli bölge teklif etti. Ukrayna için bunlar tehlikeli ama bütün Avrupa hatta Rusya için bu durum çok tehlikeli. Bizim nükleer santrallere gerçekleştirilen saldırılar görmememiz lazım. Ama Putin'in niyetleri arasında bu da var gibi gözüküyor. Bu gerçekten çok korkutucu.

Türkiye 4,5 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyor
Milyonlarca sivil etkilendi bu savaştan. Pek çok ülke kişi ülkesini terk etti. Siz Türkiye olarak 4,5 milyon kişiye ev sahipliği yapıyorsunuz. Bunların ne demek olduğunu çok iyi bilirsiniz. 1 hafta içinde neredeyse 1 milyon kişi mülteci haline geldi. Çoğunlukla kadın ve çocuklardı. Erkekler savaşmak zorunda kaldı. Anneler ve anneanneler için bunu izlemek zordur. Umuyoruz ki bir an önce bu savaş sona erer. Çok teşekkürler.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Ukrayna'da sinema saloları silah eğitim merkezi oldu! Rusya vurmasın diye heykeller ambalajla kaplandı
Foto Galeri Ukrayna'da sinema saloları silah eğitim merkezi oldu! Rusya vurmasın diye heykeller ambalajla kaplandı Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Cem Belevi kaç yaşında kiminle sevgilisi İrem Derici ile birlikte mi?
Cem Belevi kaç yaşında kiminle sevgilisi İrem Derici ile birlikte mi?
İki doz koronavirüs aşılılarda yüksek ateşte şaşırtan sonuç
İki doz koronavirüs aşılılarda yüksek ateşte şaşırtan sonuç
Nükleer korkusu sonrası panik arttı Türkiye'deki radyasyon ne durumda?
Nükleer korkusu sonrası panik arttı Türkiye'deki radyasyon ne durumda?
Pentagon belgeleri basına sızdı! ABD, Ukrayna’yı şehir savaşına hazırlamış
Pentagon belgeleri basına sızdı! ABD, Ukrayna’yı şehir savaşına hazırlamış
Şamil Tayyar'dan AK Parti'ye sert uyarı! Bunca rezilliğe rağmen kalıcı çözüm üretemiyorsak...
Şamil Tayyar'dan AK Parti'ye sert uyarı! Bunca rezilliğe rağmen kalıcı çözüm üretemiyorsak...
Beyoğlu’ndaki görünmez kaza! 1’i ağır 3 kişi yaralandı
Beyoğlu’ndaki görünmez kaza! 1’i ağır 3 kişi yaralandı
Zelenski Ukrayna halkına seslendi: Saldırıya geçin
Zelenski Ukrayna halkına seslendi: Saldırıya geçin
İhlas Medya Ankara Temsilcisi gazeteci Batuhan Yaşar hayatını kaybetti
İhlas Medya Ankara Temsilcisi gazeteci Batuhan Yaşar hayatını kaybetti
Bakan Çavuşoğlu paylaştı! 273 Türk vatandaşı daha tahliye edildi
Bakan Çavuşoğlu paylaştı! 273 Türk vatandaşı daha tahliye edildi
İstanbul'a kar geri dönüyor! Hava bir anda soğuyacak
İstanbul'a kar geri dönüyor! Hava bir anda soğuyacak