BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  DÜNYA

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'den Trump çıkışı: Görevden alınmazsa azil sürecine başlıyoruz

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Başkan Yardımcısı Mike Pence'in Donald Trump'ı görevden alınması sürecini işletmemesi durumunda azil sürecine başlayacaklarını açıkladı. Pelosi, Trump'ın görevden alınması için 24 saat süre verildiği de aktarıldı.

Abone ol

Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi, Meclisteki Demokratlara gönderdiği mektupta, 6 Ocak'taki Kongre baskınından sorumlu tuttukları Trump'ın azil sürecine ilişkin izleyecekleri yönteme açıklık getirdi. Pelosi, Anayasanın 25. Ek Maddesini işletmesi suretiyle Pence'in Trump'ın görevden alınması sürecini başlatması için pazartesi günü Mecliste bir tasarıyı gündeme getireceklerini belirtti.

Oy birliği sağlanırsa tasarı Salı günü kabul edilecek

Söz konusu tasarının öncelikle "oy birliğiyle" kabul edilip edilmeyeceğine bakacaklarını kaydeden Pelosi, oy birliğinin sağlanamaması durumunda salı günü tasarıyı Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda oylayıp kabul edeceklerini bildirdi.

24 saat süre verilecek

Tasarıda, Başkan Yardımcısı Pence'e, Trump'ın görevden alınması işlemleri için 24 saat süre verileceğini vurgulayan Pelosi, bu sürenin ardından Trump'ın azil sürecine Mecliste başlayacaklarını kaydetti.

20 Ocak'taki yemin töreninden önce yapılacak

Pelosi'nin mektubunda Trump'ın azline ilişkin oylamanın hangi tarihte yapılabileceğine ilişkin bir detay paylaşılmadı ancak söz konusu oylamanın 20 Ocak'taki yemin töreninden önce yapılmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Hakkındaki suçlamalardan aklanmıştı

ABD yasalarına göre belli ihlallerden dolayı bir başkanın görevden alınmasına ilişkin süreçte Temsilciler Meclisi, başkana suçlamaları yönelten (impeachment) savcılık makamı, Senato ise başkanın suçlu olup olmadığına karar verilen jüri görevi görüyor. Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda 18 Aralık 2019'da yapılan oylamada Trump'a yönelik "görevini kötüye kullanmak" ve "Kongre'nin işleyişini engellemek" suçlamaları kabul edilmişti. Trump, 6 Şubat 2020'de Senatoda yapılan oylamada her iki suçlamadan da aklanmıştı.

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Harita beyaza büründü! İstanbul'a Cuma ve Cumartesi kar geliyor Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
TESK'ten yerli ürün tavsiyesi: Dizilerde tanıtılsın
İbrahim Kalın'dan "Boğaziçi" açıklaması
Hatayspor Beşiktaş maçı golleri ve geniş özeti
Türkiye'nin koronavirüs vaka ve ölü sayısında son durum (10 Ocak Pazar)
Galatasaray ve Oğulcan Çağlayan'a şok ceza
Melek İpek'in o sözleri Türkiye'yi sarstı
Ankara depremle sarsıldı! Depremin şiddeti
Erol Musk "signal" çaktı hisseler uçtu
ABD'liler devir teslim öncesinde Trump'ın görevden alınması gerektiğini düşünüyor
Şanlıurfa'da lojistik deposunda çıkan yangın kontrol altına alındı
Yorumlar 12 yorum