BIST 8.039
DOLAR 27,14
EURO 28,93
ALTIN 1.680,29
HABER /  DÜNYA

ABD o toplantıyı iptal etti

ABD ve Rusya'nın ortaklaşa düzenleyeceği Suriye konulu toplantı iptal edildi.

Abone ol

Hollanda'nın Lahey kentinde ABD Dışişleri Müsteşarı Wendy Sherman ve ABD Şam Büyükelçisi Robert Ford'un Rus mevkidaşlarıyla yapacakları Suriye konulu toplantının iptal edildiği bildirildi.

AP haber ajansına konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili, Suriye krizine siyasi bir çözüm bulmak amacıyla düzenlenecek uluslararası konferans konusunun görüşeleceği toplantının iptal edildiğini söyledi.

Yetkili, ABD Dışişleri Müsteşarı Wendy Sherman ve ABD Şam Büyükelçisi Robert Ford'un Rus mevkidaşlarıyla yapacakları görüşmenin, ABD'nin Suriye'de kimyasal silahlar kullanıldığı iddialarına ilişkin süregelen değerlendirmeleri nedeniyle iptal edildiğini belirtti. ABD yönetimi, Beşşar Esed hükümetinin Suriye'de kimyasal silahlar kullanmış olduğuna ilişkin elinde delil bulunduğunu savunuyor.

Yetkili, Suriye'de siyasi bir çözüme ihtiyaç bulunması nedeniyle, iptal edilen toplantının ileriki bir tarihte yapılacağını kaydetti.

RUSYA: KARARDAN ÜZGÜNÜZ

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Gennady Gatilov, ABD’nin erteleme kararının ardından yaptığı açıklamada, ‘kararan üzüntü duyduklarını’ belirtti.

Gatilov, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, ‘ABD’nin tek taraflı olarak erteleme kararı almasının üzücü olduğunu’ ifade etti.

TÜRKİYE İLE RUSYA GÖRÜŞECEK

Türkiye ile Rusya, Suriye’de kullanılan kimyasal silah hakkında dışişleri bakanlığı düzeyinde bir görüşme gerçekleştirecek.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Şam yakınlarında kullanılan kimyasal silah konusunun iki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında görüşülmesine ilişkin mutabakata vardı.

Konuya ilişkin Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Şam yakınlarında 21 Ağustos tarihinde kimyasal silah kullanıldığına dair çıkan haberlerle ilgili ciddi kaygılar dile getirildi.

Olayın ayrıntılarıyla incelenmesi ve tarafsız sonuçlara varılması için BM uzmanlarına tüm şartların sağlanması gerektiği belirtildi. Konunun, iki ülkenin dışişleri bakanlıkları arasında değerlendirilmeye devam edileceğine ilişkin mutabakata varıldı” denildi.