BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  EKONOMİ

9 ay sonra ilk kez 6 Lirayı gördü! İşte dolarda son durum

Haftaya 6 seviyesinin altında başlayan dolar/TL kurunun gözü YSK'nın İstanbul seçimi için vereceği kararda. Dolar/TL gece 5.9950'nin üzerine çıktı. Bugün dolar yaklaşık 9 ay sonra ilk kez 6 seviyesini geçti.

Abone ol

Dolar kuru, geçen hafta yoğun veri gündemine rağmen 5.95 üzerinde sınırlı dalgalanmanın ardından haftaya Trump'ın Çin'e getirileceğini söylediği ek gümrük vergilerinin şokuyla başladı. Kur bu gelişmeyle ilk dakikalarda 5.99'u buldu. 

Dolar kuruna 6 lirayı aştıran ise Yüksek Seçim Kurulu oldu. İstanbul seçimlerinin iptali için saat 14.30'da başlayan toplantı piyasaları fazlasıyla gerdi. Dolar 9 ay sonra 6 lirayı geçti.

Saat 16.00 itibariyle dolar, euro ve sterlin şöyle

Trump'ın Twitter'da yaptığı açıklama

Doları yükselten sebeplerden ilki ABD başkanıydı. Trump, gece sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Çin, 10 aydır ABD'ye 50 milyar dolar değerindeki yüksek teknoloji ürünlerinde yüzde 25, 200 milyar dolar değerindeki diğer ürünlerinde ise yüzde 10 gümrük vergisi ödüyor. Bu yüzde 10 da cuma günü yüzde 25'e çıkacak. Çin'den gelen 325 milyar dolar değerindeki diğer ürünler halen vergilendirilmiyor ancak yakında yüzde 25 olacak. Bize ödenen vergilerin Çin tarafındaki karşılığının çok az olduğunu düşünüyorum. Çin ile olan ticaret anlaşması halen devam ediyor ancak müzakere etmeye çalıştıkları için süreç çok yavaş devam ediyor. Buna hayır diyorum" yorumunu yaptı.

ÖNCEKİ HABERLER
'Adil Öksüz'ün Büfesi'nden 74 darbeci çıktı
Hıdırellez dilek duası okunuşu nasıl dilek yazma ne zaman saati
20 gündür aranıyordu! Minik Furkan'dan kahreden haber
Babacan'dan konut alana eşyası hediye
ABD Başkanı Trump'tan skandal Gazze mesajı
Duhan suresi tesfiri Arapça okunuşu nasıl Duhan suresi anlamı
Yorumlar 2 yorum