YAZARLAR

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Yine “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” geldi. Bugün saat 19.00 ile 21.00 arasında...

Yine “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” geldi… Bugün saat 19.00 ile21.00 arasında (yani eşlerin evde buluştuğu ve dizilerin henüzbaşlamadığı süre zarfında) kadınlarımız el üstünde tutulacak vesonrasında her şey başa dönecek.

Başa dönecek derken ne mi demek istiyorum? Mesela, Türkiye’ninen çok izlenen televizyon programlarından birine yarışmacı olarakkatılan ünlü bir ismin: “Erkeklere saygı duy. Kadınlar konuşmazerkeklerin yanında” demesine ne dersiniz?

Ya da ateşi yükselen bir çocuğun üzerindeki kazağı çıkardığıiçin dayak yiyen bir hemşireden bahsetsem size! Gerçi burada hemkadına, hem de sağlık personeline şiddet söz konusu. İki farklıaçıdan ele almak lazım belki de…

Kadın cinayetlerine ne demeliyiz? En az bunlar kadar acı olansözlü şiddete ne diyelim? Kaldı ki, milyonlarca insan karşısındakikişiye, hiç dokunmadan sadece sözle şiddet uygulayabileceğinibilmiyor bile!

Üzüntü verici olsa da, durum bu maalesef… Ancak olması gerekennedir diye sorarsanız;

Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Peygamberimiz MuhammedMustafa (Sav), bir hadis-i şerifinde şöyle söylüyor:

“Allah sizden; kadınlara karşı iyi ve hayırlı olmanızı ister.Çünkü onlar, sizin analarınız, kızlarınız veyateyzelerinizdir.”

Kadınlarımıza, önde gelen birçok Avrupa ülkesinden daha önceseçme ve seçilme hakkını veren, Cumhuriyetimizin Kurucusu MustafaKemal Atatürk ise şunları söylemiştir;

“Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerden gerikalmasını talep etmemiştir.”

Daha güzel bir dünya için hataları söylemekten çekinmemeli vedüzeltmek için çaba sarf etmeliyiz.

***

Telefon dolandırıcılığı…

Bu konuya değinmemek için çok sabrettim ama olmadı. Yahu neolursunuz artık telefon dolandırıcılığına karşı biraz daha temkinliolalım.

Sizi arayanlar kendilerini polis, asker ya da savcı olaraktanıttıktan sonra sizlerden para istiyorlar. Bir yere paragetirmenizi ya da bir hesaba para yatırmanızı falan. İyi ama Allahaşkına devletin böyle bir sistemi olabilir mi?

Vergi borcu olan milyonlarca insan var mesela, hangisini vergidairesinden memurlar arayıp “Şu hesaba para yatır” diyor.

Hepsinden garip ve saçma olanı ise diğer dolandırıcılık yöntemi;dolandırıcılar telefonla arayıp: “Terör örgütleriyle bağlantınızolduğu tespit edildi. Şu hesaba para yatırmanız gerekiyor”diyorlarmış.

Yahu hakikaten bir suçunuz olsa, savcı ya da polis sizi arayıppara mı ister? Böyle bir şey olabilir mi?

Para ödeyerek bir suçtan nasıl kurtulabilirsiniz? Tek bir yoluvar. Mahkemeye çıkarsınız. Mahkeme heyeti cezanızı, para cezasınaçevirir. Paranızı ödersiniz falan filan.

Öyle telefonla arayıp para isteme diye bir şey yok. Ne olursunuzyapmayın artık.

Sağlıcakla kalın…

Yorumlar1 yorum