BIST 1.529
DOLAR 7,35
EURO 8,89
ALTIN 409,40
HABER /  DÜNYA

50 bin kişiye bir doktor düşüyor

Dünya Sağlık Örgütü 2012 sağlık istatistikleri raporuna göre Nijer, Somali ve Ruanda'da 50 bin kişiye bir doktor düşüyor.

Abone ol

Dünya Sağlık Örgütü 2012 sağlık istatistikleri raporuna göre Almanya'da 277.8 Danimarka'da 292.4, Türkiye'de 649.4 kişiye bir doktor düşerken; Nijer, Somali ve Ruanda'da 50 bin kişiye bir doktor düşüyor. Yeryüzü Doktorları Türkiye Başkanı Dr. Kerem Kınık, sağlık hizmetine ulaşmanın temel insanlık hakkı olduğunu ifade etti.

Dünya Sağlık Günü, her yıl 7 Nisan'da kutlanıyor. Ancak temel bir insanlık hakkı olan sağlık hizmeti söz konusu olduğunda yer yüzünde herkes aynı imkanlara sahip değil.

Yeryüzü Doktorları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Kerem Kınık Dünya Sağlık Örgütü 2012 yılı Dünya Sağlık İstatistikleri raporunu değerlendirdi. Doktor başına düşen hasta sayısının Almanya'da 277.8 Danimarka'da 292.4, Türkiye'de 649.4 iken; Nijer, Somali ve Ruanda'da bir doktora 50 bin hasta düştüğünü ifade etti. Kınık, "Herkesin eşit koşullarda sağlık hizmetinden yararlanamadığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Biz gönüllülerimiz ve profesyonel çalışanlarımızla sağlık hizmetine ihtiyaç duyan pek çok coğrafyaya şifa taşıyoruz." dedi.

Kişi başına düşen sağlık harcamaları bazında değerlendirmelere bakıldığında ise ciddi bir uçurum söz konusu olduğunu ifade eden Kınık, "Amerika'da yıllık kişi başına düşen sağlık harcaması 8 bin 361 dolar iken, bu rakam Myanmar'da 34, Kongo'da ise 27 dolara kadar gerilemektedir. Ortalama yaşam beklentisi Japonya'da 86 yıl iken; Çad'da 48 yıl. İnsanoğlu olarak bizlere ciddi bir görev düşmektedir." dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Putin'den basına 'küfür' yasağı!
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Nükleer müzakereleri: Zaman İran'ın aleyhine işliyor
Bahar geri gidecek yağışlar geliyor!
Emek Sineması tartışması: Atilla Dorsay okuyucularına veda etti
Dev kadrolu 'Deve' dergisi çıktı!
PKK'nın üst kadrosu çekildi iddiası
Kredi almak zorlaşıyor!
Türkiye'de sessiz devrim yaptık
Erdoğan'dan kürk giyenlere eleştiri
Yorumlar