BIST 1.191
DOLAR 7,98
EURO 9,45
ALTIN 487,02
HABER /  GÜNCEL

40 yıl önce kayboldu! Midesindeki tohumdan incir ağacı çıkınca bulundu

Kıbrıs'ta 1974 yılında Rumlarla çıkan çatışmalarda hayatını kaybeden ve o günden bu yana cesedine ulaşılamayan Ahmet Hergüne'nin cesedi, midesindeki tohumdan bölgedeki ağaçlardan farklı türdeki bir ağaç çıkınca keşfedildi.

Abone ol

KUZEY Kıbrıs'ta 1974 yılında Rumlarla yaşanan savaşta hayatını kaybeden ve o günden bu yana cesedine ulaşılamayan Ahmet Hergüne'nin cesedi mucize eseri ortaya çıktı. İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, Ahmet Hergüner isimli şahsa ait ceset, midesindeki tohumdan çıkan incir ağacının büyümesi ve bölgede pek rastlanmayan bir ağaç olmasından ötürü dikkatleri üzerine çekmesi sayesinde bulundu.

İÇİNDE BULUNDUKLARI TÜNEL DİNEMİTLE PATLATILDI... Araştırmacılar, Hergüner'in içerisinde bulunduğu tünele atılan dinamit sonucu, tüneldeki diğer iki kişiyle birlikte yaşamını yitirdiğini tespit etti. Buna göre dinamit patlamasının tünelin içerisinde oluşturduğu büyük delik, ortama ışık girmesine imkan tanıyarak incir tohumunun filizlenmesine imkan tanıdı.

TMT'YA KATILDI, YUNANLILAR KAÇIRDI... ​Ahmet Hergüner'in 84 yaşındaki kız kardeşi Münur Hergüner, "Yarısını Yunanların, diğer yarısını da Türklerin oluşturduğu 4 bin nüfuslu bir köyde yaşıyorduk. 1974'te huzursuzluklar patlak verdi. Kardeşim Ahmet, Türk Mukavemet Teşkilatı'na (TMT) katıldı. 10 Haziran Günü Yunanlar onu kaçırdı" dedi.

Yıllarca kendisinden haber alamadıkları kardeşini aramaya devam ettiklerini dile getiren Hergüner, kardeşinin mezarının midesindeki tohumdan filizlenen bir incir ağacıyla işaretlenmiş olduğundan habersiz olduklarını söyledi.

BİR ARAŞTIRMACININ MERAKI... 2011'de bir araştırmacının, dağlık bölgedeki bir arazide, etrafta benzerlerinin bulunmamasına rağmen bir mağaranın içerisinden nasıl incir ağacı çıkmış olabileceğini merak etmesiyle gerçek gün yüzüne çıktı. Araştırmacı, ağacın etrafında yaptığı kazı ve incelemeler sırasında insan kalıntıları ve kemikleri keşfedince yetkililer alarma geçti. Yapılan kazılarda iki kişinin daha kemiklerine rastlandı. 

ÖLÜMÜNDEN KISA BİR SÜRE ÖNCE İNCİR YEMİŞ... Münur Hergüner'den alınan DNA örnekleriyle karşılaştırılması sonucu, midesinden incir ağacı çıkan ceset kalıntılarının Ahmet Hergüner'e ait olduğu kesinleşti. Uzmanlar Ahmet Hergüner'in ölümünden kısa bir süre önce incir yemiş olabileceği sonucuna ulaştı.

Kıbrıs adasında 1963 ila 1974 yılları arasında yaşanan çatışmalarda 200 binden fazla kişinin yerlerinden edildiği belirtilirken, Kıbrıs'ta Kayıp Kişiler Komitesi (CMP) verilerine göre halan aranmakta olan kayıp kişilerin sayısı ise 2 bin olduğu ifade ediliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Enişteden çocuğa cinsel taciz! Öğretmen ortaya çıkardı
Kirada döviz inadı! 'Dolar'ı 8 liraya sabitledik'...
23 Eylül 2019 Pazar günü hangi gazete ne manşet attı? İşte günün manşetleri
Hardal tohumunun faydaları nelerdir?
Cilt lekelerinden kurtulmanın doğal yolları nelerdir?
e nabız aşı sorgulama ekranı isim listesi 2020
Yorumlar 19 yorum