HABER /  EKONOMİ

3. Havalimanı ulaşım ücretleri ve durakları belli oldu

İstanbul Yeni Havalimanı yolcu taşıma ihalesini Altur – Havaş – Free Turizm konsorsiyumu KDV dahil 475 milyon 488 bin TL bedelle kazandı. Peki en pahalı ve en uzak hat hangi ilçede olacak? İşte otobüs hatlarının detayları...

İstanbul Yeni Havalimanı yolcu taşıma ihalesini Altur – Havaş – Free Turizm konsorsiyumu KDV dahil 475 milyon 488 bin TL bedelle kazandı. İlk etabı 29 Ekim'de açılacak İstanbul Yeni Havalimanı'na 150 otobüsle 18 hat üzerinden yapılacak seferleri hangi işletmenin alacağıyla ilgili bugün düzenlenen ihaleye, birisi üçlü konsorsiyum üç teklif verildi. Peki en pahalı ve en uzak hat hangi ilçede olacak? İşte otobüs hatlarının detayları...

SARILAR TURİZM'İN TEKLİFİ GEÇERSİZ SAYILDI
İhaleye, Altur Turizm, Havaş ve Free Turizm konsorsiyum olarak teklif verirken, Platform Turizm ve Sarılar Turizm de ayrı ayrı teklif verdiler. İhale Komisyonu Sarılar Turizm'in teklifini geçersiz saydı.

MALİYETİ YÜKSEK BULDULAR
İhaleye davet edilen firmalardan Turex Turizm'in Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Celal Kalkan, maliyetleri çok yüksek buldukları için teklif vermediklerini söyledi. İhaleye davetli katılan İstanbul Halk Ulaşım da teklif vermedi.

EN PAHALI HAT PENDİK'TEN
Bagajlı lüks taşımacılık yapacak olan günde 75 bin yolcu taşıması beklenen otobüs hatlarından uzaklığına göre şartname gereği 12 ile 30 TL arasında ücret alınacak. İşletmeci 6 yaşına kadar olan çocuklardan ise ücret alamayacak. En çok aracın konulacağı yer ise 50 kilometrelik Yenikapı-Sirkeci hattı olacak. 11 dakikada bir aracın hareket edeceği hatta 23 araç hizmet verecek. Bu hattın ücreti ise 18 TL olacak. En pahalı ve en uzak hat Pendik ilçesinden olacak. Bu hatta ise 5 araçla sefer düzenlenecek. 93 kilometrelik Pendik hattının ücreti ise 30 TL olacak. 

İŞTE OTOBÜS HATLARININ DETAYLARI...

100 ADETİ EN AZ 46 KOLTUKLU OLACAK
İhaleyi kazanacak olan işletme araçları 25 Ekim'de hazır hale getirecek ve havalimanının açılışının yapılacağı 29 Ekim'de hizmet vermeye başlayacak. Bagajlı lüks taşımacılık yapacak olan otobüslerin 100 adeti solo tip ve en az 46 koltuklu, en fazla 50 adeti en az 35 koltuk kapasiteli olacak.Araçlar İstanbul çalışma şartlarında hizmet verecek.İlk defa sisteme katılırken, araçlar yeni üretilmiş veya trafiğe çıkış tarihi 3 yılı geçmemiş Euro 6 egzoz emisyona sahip araçlar olacak.Sözleşme süresince 5 yaşından büyük araçlarla çalışılmayacak.

ÖNCEKİ HABERLER
Heyet Tahrir el Şam örgütü neyin nesi HTŞ lideri Ebu Muhammed Colani kimdir?
Kenan Işık bombası! Balkonda gördüler Kenan Işık ayağa kalkmış ama...
Uluslararası Gastroantep Festivali için geri sayım başladı
Kabataş Martı Projesi iptal mi edildi? İBB'den flaş açıklama
HAVAŞ kime ait sahibi TAV Havalimanları Holding'e kimin
ATV o dizinin fişini çekti sevilen dizi Kasım ayında final yapıyor
Yorumlar 1 yorum