BIST 2.797
DOLAR 17,96
EURO 18,35
ALTIN 1.034,06
HABER /  GÜNCEL

29 Mayıs İngiltere basın özeti

İngiliz gazetelerinde FIFA'ya yönelik yolsuzluk soruşturması ve İngiltere Başbakanı David Cameron'ın kısa Avrupa turu öne çıkıyor.

Abone ol

İngiliz gazetelerinde bugün, FIFA'ya yönelik yolsuzluk soruşturması ve yankıları öne çıkıyor.

Guardian, FIFA Başkanı Sepp Blatter'ın FIFA'nın itibarını onarma sözü vererek başkanlık görevini bırakma çağrılarına meydan okuduğunu yazıyor. Gazete Blatter'ın bu görevi 17 yıldır sürdürdüğüne de dikkat çekiyor.

Independent ise "Avrupa'dan Blatter'a: Görevi bırak ya da Dünya Kupası'nı boykot ederiz" manşetini atmış.

Avrupa Futbol Birliği UEFA'nın başkanının, FIFA Kongresi'nde bugün Sepp Blatter yeniden başkan seçilmesi halinde 2018'de Rusya'da yapılacak olan Dünya Kupası'ndan çekilebilecekleri uyarısını yaptığını yazıyor.

54 ülkeli UEFA'nın gelecek hafta Almanya'nın başkenti Berlin'de toplanarak atılacak adımı konuşacakları belirtiliyor.

Times gazetesi de FIFA Dünya Kupası'na sponsorluk veren markaların endişelerini gündeme getirmiş. Organizasyona 10 milyonlarca dolarlık sponsorluk sağlayan Adidas, Coca Cola, Gazprom gibi şirketlerin, soruşturmanın ardından FIFA ile aralarına mesafe koyan açıklamalar yaptıkları belirtiliyor.

Gazete DÜnya Kupası'nın 5 ortağının, yani ana sponsorlarının, geçen yıl Brezilya'da düzenlenen Dünya Kupası'na 177 milyon dolar para verdiklerine dikkat çekiyor.

Daily Telegraph ise FIFA soruşturmasının İngiltere ayağına dikkat çeken özel bir habere yer veriyor. Soruşturmada bazı İngiliz bankalarının adının geçmesinin ve bazı görüşmelerin Londra'da yapıldğının ortaya çıkmasının ardından, İngiliz polisinin de ülkede konuyla ilgili inceleme başlattığı duyuruluyor.

HSBC ve Barclays bankalarından açılmış hesapların para transferi için kullanıldığı ve rüşvetler üzerine bazı görüşmelerin Londra'da yapıldığı belirtiliyor.

Gazete İngiliz polisinin soruşturmayla ilgili olarak Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI ile iletişim halinde olduğunu da yazmış.

Cameron'ın kısa Avrupa turu:

İngiliz gazetelerinde öne çıkan bir diğer konu da, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın 4 Avrupa ülkesini kapsayacak olan kısa turu.

İngiltere'nin AB üyeliğini referanduma götürmek isteyen Cameron, AB'de de reform istiyor.

Independent, perşembe günü Paris ve Lahey'i ziyaret eden İngiltere Başbakanı'nın burada reform için "pek de fazla iştah" görmediğini yazıyor.

Cameron Fransa ve Hollanda'nın ardından bugün de Almanya ve Polonya'yı ziyaret edecek.

Guardian ise Cameron'ın Fransa'da AB'yi terketme planları ilgili olarak uyarı aldığını yazıyor.

Gazetede Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un bir Fransız radyosuna yaptığı şu açıklamaya yer veriliyor: "Bu süreci çok tehlikeli buluyorum. İngilizlere sürekli 'Avrupa kötü birşeydir' mesajı veriliyor. Bir futbol takımına katıldıysanız maçın ortasında oyundan ayrılıp 'ben rugby oynamak istiyorum' diyemezsiniz".

"Suriye'ye kaçan cihatçı kız öğrenciler şimdilik güvende"

Independent, Şubat ayında Londra'dan yola çıkan ve Türkiye üzerinden Suriye'ye girerek IŞİD'e (Irak Şam İslam Devleti) katılan kız öğrencilerle ilgili bir habere yer veriyor.

3 İngiliz kızın ailelerinin avukatının verdiği bilgiye göre, kızlar aileleriyle bağlantı kurarak güvende olduklarını, ancak birbirlerinden ayrı yerlerde olduklarını söyledi.

Gazete, IŞİD'den kaçan ve geçen günlerde Sky News kanalına konuşan bir kadının, 3 kız öğrenciyi eğitimden geçirdiği ve kızların büyük ihtimal ölüme gönderileceğini söylediğine dikkat çekiyor.

Kadın, kızlarla ilgili olarak şunları da söylemişti: "Suriye'de Rakka'ya gelip IŞİD'lilerle tanıştıklarında çok mutlulardı. Sanıyorum bu onlara ilginç gelmişti."

Independent'ın haberine göre, IŞİD'in internetten gençleri kandırmak için kulandığı yöntemler oldukça karmaşık ve insan psikolojisinden çok iyi anlayan, eğitimli kişileri bu iş için kullanıyorlar.

Savunma bütçesi azaltılacak

Times gazetesinin ilk sayfadan duyurduğu habere göre, İngiltere'de savunmaya harcanan paradan 1 milyar sterlinlik (yaklaşık 4 milyar TL) bir kesinti yapılabilir.

Savunma harcamalarının azaltılmasının, yeni hükümetin bütçe kesintisi planları içinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Uzmanlar kesintinin NATO gerekliliklerine uymayabileceği uyarısını yapıyor.

Gazetenin haberine göre, NATO üye ülkelerin savunma bütçelerinin, gayri safi milli hasılanın minimum %2'si kadar olmasını zorunlu kılıyor.

"Yunanistan Euro bölgesinden çıkarılabilir"

Daily Telegraph, Avrupa ve IMF'ye borcunu ödeyip ödeyemeyeceği henüz kesinleşmeyen Yunanistan'ın Euro bölgesinin dışında bırakılabileceğini duyuruyor.

Gazete, Uluslararası Para Fonu IMF'nin Başkanı Christine Lagarde'in "bunun ihrimal dahilinde olduğunu" söylediğini yazıyor.

Lagarde, Yunanistan ile haftalardır süren pazarlıklarda, borç krizinin hızla çözülebileceğine dair iyi niyetin dağılmaya başladığını belirtiyor.

Haberde birkaç gün önce Yunanistan Maliye Bakanı'nın IMF'ye olan 1.6 milyon Euro borcunu ödeyemeyeceğini açıkladığı hatırlatılıyor.

Bu borcun 300 milyon Euroluk bölümünün gelecek hafta sonuna kadar ödenmesi gerekiyordu.

ÖNCEKİ HABERLER
TSK'dan ilk kez özel Fetih Birliği
TSK'dan ilk kez özel Fetih Birliği
Putin'e meydan okudu: Savaş ilan ederim
Putin'e meydan okudu: Savaş ilan ederim
Irak'ta iki otele bombalı saldırı
Irak'ta iki otele bombalı saldırı
AB'den Esad için flaş karar
AB'den Esad için flaş karar
Doktorlar hasta yüzünden birbirine girdi
Doktorlar hasta yüzünden birbirine girdi
Nihal Bengisu Karaca Ethem Sancak'ı tiye aldı
Nihal Bengisu Karaca Ethem Sancak'ı tiye aldı
Economist: Erdoğan ve Türkiye için büyük an
Economist: Erdoğan ve Türkiye için büyük an
Erdoğan yine CHP ve HDP'ye yüklendi
Erdoğan yine CHP ve HDP'ye yüklendi
Davutoğlu'ndan çiftçiye don müjdesi!
Davutoğlu'ndan çiftçiye don müjdesi!
Erdoğan genç kızı böyle teselli etti
Erdoğan genç kızı böyle teselli etti