BIST 1.434
DOLAR 8,26
EURO 10,00
ALTIN 485,49
HABER /  GÜNCEL

21 gün bedelli askerlik kimler yapmayacak-kimler muaf?

31 Aralık 1993 ve öncesi doğumlular bedelli askerlikten faydalanacak. 15 bin lira ödeyen 28 gün de askerlik yapacak. Bunun iki istisnası var. Bakın kimler 21 gün askerlik yapmayacak ve bundan muaf tutulacak.

Abone ol

2018 yılı bedelli askerliğinin detaylarını bugün AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş açıkladı. Ankara'dan gelen son dakika açıklamayla herkesin aklına takılan 21 gün askerlikle ilgili ayrıntılar da belli oldu.

21 gün askerliğin süresinde yeni bir değişiklik söz konusu değil. 15 bin lira veren ve bedelliye başvuran herkes 21 gün temel askerlik eğitimi için silah altına alınacak.

Bunun iki istisnası var. Birincisi engelliler. AK Parti grupbaşkanvekili Mehmet Muş'un açıklamasına göre engelliler 15 bin lira ücreti ödeyecekler ancak 21 günlük askerlikten muaf olacaklar.

Yurt dışındaki Türk vatandaşları da 21 gün askerlikten muaf oldular. 2 bin euro bedelli askerlik ücreti ödeyecek olan yurt dışındaki vatandaşlar temel askerlik eğitimi için silah altına alınmayacak. Bunun yerine uzaktan eğitim alacaklar. Uzaktan eğitim nasıl olacağı konusunda AK parti grup başkanvekili detay paylaşmadı.

Türkiye'de bedelli kapsamında olup engelli olmayanların 21 gün askerlik yapması kesin. AK Partili Muş bu konuda değişiklik olmayacağının altını özellikle çizdi. Bedelli için çalışanlara işten ücretsiz izin alma ve askerlikten sonra işe dönüş garantisi verildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Diplomalı işsizler ordusu! Sayıları 55 ilin nüfusunu geçti
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Öğretmen atama sonuçları açıklandı MEB TC ile isim sorgulama sayfası
Yunanistan'dan flaş oturma izni kararı! Parayla 'altın vize'...
AUZEF sonuçları OYS BÜT sınav sonucu-İstanbul Üniversitesi açıköğretim
İki yeni başkanlık daha kuruldu TRT kime bağlandı?
ABD'den rahip Brunson açıklaması: Zamanı geldi
Kenan Sofuoğlu, Almanya'nın çirkin yüzünü anlattı Mesut'a destek verdi
Pervin Buldan hakkında soruşturma
Aile hekimim kim TC ile sorgulama sayfası
Yorumlar 4 yorum