BIST 4.856
DOLAR 18,64
EURO 19,66
ALTIN 1.075,15
HABER /  GÜNCEL

18 Mayıs okullar tatil mi yarım gün mü MEB bilgisi 2018

18 Mayıs cuma yarım gün mü, 18 Mayıs'ya okullar öğleden sonra tatil mi soruları özellikle öğrencilerin son günlerde gündeminde. Bilindiği üzere 19 Mayıs Atatürk'ü Anna Gençlik ve Spor Bayramı 2018 yılında haftasonu cumartesi gününe denk geliyor. Peki 19 Mayıs öncesi 18 Mayıs cuma günü okullar tatil ya da yarım gün olur mu Milli Eğirim Bakanlığı resmi bir açıklama yok, henüz okulların tatil olduğuna dair geçerli ve resmi bir bilgi yok.

Abone ol

18 Mayıs tatil mi, 18 Mayıs cuma günü okullar yarım gün mü, öğleden sonra okul yok mu soruları özellikle son günlerde öğrencilerin gündeminde. 2018 yılı resmi tatiller takvimine göre 19 Mayıs bu sene haftasonu cumartesi gününe denk geliyor yani o gün zaten okullar ve resmi kurumlar kapalı olacak. Peki 18 Mayıs cuma günü okullar tatil ya da yarım gün olur mu MEB açıklaması ne? 18 mayıs okulların tatil olup olmayacağı ya da yarım gün olacağına dair resmi bir açıklama henüz yok. Daha önceki yıllara bakıldığında ise 19 Mayıs öncesi okullar tatil edilmedi, eğitim kaldığı yerden devam etti. Bu sene de 18 Mayıs'ta okulların tatil edilmeyeceği tahmin ediliyor. MEB 18 Mayıs tatil açıklaması haberimizde olacak, bizi takip edin.

19 MAYIS KAÇ GÜN TATİL: 19 Mayıs Atatürk ‘ü Anma Gençlik & Spor Bayramı 2018 yılında cumartesi günü. Bu yıl 18 Mayıs hafta içine yani cuma gününe denk geldiği için resmi tatil olması kesin değildir…

19 MAYIS’IN ÖNEMİ NEDİR: Türk Tarihinde kutlanması gereken günler vardır. Bunlardan biri 19 Mayıs 1919'dur. 19 Mayıs 1919 Anadolu'da yeni Türk Devleti'nin fiilen temellerinin atıldığı gündür ve Türkiye Cumhuriyeti tarihimizin başlangıcıdır. Yüce Önder Atatürk'ün Büyük Nutkunu bu olayla başlatması, doğum gününü soranlara 19 Mayıs'ı işaret etmesi bunun kanıtı sayılmalıdır.

19 Mayıs'ın millî bayram olarak ilân edilmesi bu yargıyı daha da pekiştirmektedir. Atatürk, gerek Millî Mücadele döneminde, gerekse Cumhuriyet döneminde yurdumuzun birçok şehrini ziyaret etti. Bu ziyaretler, o şehirlerin mahallî övünç günleri olarak kutlandığı halde sadece 19 Mayıs yasa ile millî bayram kabul edildi.

Şanlı Türk Tarihi birçok başarılarla süslüdür. Tarihimizde yaşanmış olan bu başarılar hiçbir zaman unutulmayacaktır. Başarılarımızın hatırlanması ve bu başarıları elde eden insanlarımızın hatırlanması amacı ile belirli gün ve haftalarda bir dizi etkinlikler düzenlenmektedir.

Milletçe kutladığımız bu milli bayramlar içerisinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da vardır. 19 Mayıs tarihi bizim için çok şeyler ifade etmektedir. 19 Mayıs 1919 günü Atatürk’ün Samsun’a milli mücadeleyi başlatmak için geldiği bir gün olması sebebiyle aslında Türk milletinin de kurtuluşunun başladığı gündür. Kurtuluş mücadelesinin başladığı yer olarak ta kabul edilmelidir. Atatürk’ün doğum gününü soranlara, 19 Mayıs’ı işaret etmesi bunun en büyük kanıtı kabul edilmelidir.

Atatürk, büyük bir bilinçle hareket ederek görevlerini büyük Türk ulusunun tam bağımsızlığını kazanacağı güne kadar tam manasıyla yerine getirmiştir.19 Mayıs 1919, bir toplumu esaret altında kalmaktan kurtaran, Türk Milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan büyük Türk ulusunun ve Atatürk’ün doğum günüdür. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı günün milli mücadelenin başladığı gün olarak kabul edilmesi, 19 Mayıs 1919 tarihine büyük bir anlam katmaktadır. Atatürk’ün bu günü gençlere armağan etmesi, genç Türk Devletinin hayata yeniden adım atması anlamını da taşıdığı düşünülmelidir.