BIST 7.914
DOLAR 28,98
EURO 31,21
ALTIN 1.866,62
HABER /  GÜNCEL

15 bin askeri kör ettiler

Mısır cephesi.. Onbinlerce asker esir. 2 yıl tutuldular. Bakın orada neler oldu?

Abone ol

Neden biz de böyle bir film çekmiyor? Senaryo için sayısız örnekler var. Hem de çarpıtılmamış gerçek tarihi olaylar.
En çarpıcı örnek 1. Dünya Savaşı sonundan. Mısır cephesinde esir düşen 150 bin Osmanlı askerlerine uygulanan zulüm

Feci olay tarihin tozlu yaprakları arasında kaldı. Birçoğumuzun bilmediği bu olay nasıl oldu? Konu 1921 yılında Meclis gündemine gelmiş o kadar. Soru önergesiyle kalmış.

Sabah yazarı Yüksel Aytuğ, örtülen, unutulan bu soykırımı köşesinde işledi. 12 Haziran 1920'ye kadar iki yıl boyunca Seydibeşir Usare Kampı'nda tutuldular.

Orada insanlık adına utanç anları yaşanmış.. Aytuğ 15 bin askerin nasıl kör edildiğini bakın nasıl anlatıyor:

-Askerlerimiz, mikrop kırma bahanesiyle, süngü zoruyla dezenfekte havuzlarına sokuldu. Ancak suya normalin çok üzerinde krizol maddesi katılmıştı.

Mehmetçik, daha ayağını soktuğunda, aşırı krizol maddesi nedeniyle haşlanıyordu. Ancak İngiliz askerleri dipçik darbeleri ile askerlerimizin havuzdan çıkmalarına izin vermiyorlardı. Mehmetçikler, bele kadar gelen suya başlarını sokmak istemedi.

Ancak bu kez İngilizler havaya ateş etmeye başladı. Askerlerimiz, ölmemek için çömelerek başlarını suya soktular. Ancak başını sudan kaldıran artık göremiyordu.

Çünkü gözleri yanmış, kavrulmuştu... Dışarı çıkanların halini gören sıradaki askerlerimizin direnişleri de fayda etmedi ve 15 bin askerimiz kör oldu.