BIST 8.094
DOLAR 28,93
EURO 31,73
ALTIN 1.873,10
HABER /  GÜNCEL

140 yıllık sandığın gizemi

140 yıllık sandık hiç açılmadı.. Mahkeme huzurunda açılacak..

Abone ol

Nevşehir'in Avanos ilçesinde 1867 yılına ait olduğu belirtilen ve kaymakamlık binasında bulunan sandık, mahkeme huzurunda açılacak.

Avanos Kaymakamı Mehmet Ünlü, yaptığı açıklamada, 5 yıl önce Avanos ilçesinde göreve başladığını ve kaymakamlık binasında bulunan bir sandığın dikkatini çektiğini söyledi.

Tamamen demir dövmeden yapılı olan ve 100 kilo ağırlığındaki sandığın üzerinde bulunan bilgi notunda 1867 yılında Nevşehir'in diğer bir ilçesi olan Gülşehir ilçesinden getirildiğinin yazılı olduğunu belirten Ünlü, sandığın o tarihten bugüne kadar hiç açılmamış olduğunu söyledi.

Sandığın anahtarının bulunmadığını kaydeden Ünlü, "Göreve başladığımda odamın bir köşesinde bulunan bu sandığa dikkat ettim. Bu sandığı bilenler var fakat bugüne kadar hiç kimse açamamış. Anahtarı yok, buna uyan bir anahtar da bulamadık.

İçerisinde ne olduğunu da bilemiyoruz. Belki çok değerli tarihi belgeler olabileceği gibi belki de hiç bir şey yoktur. Ancak bu sandığı odamda 10 cm kalınlığında camlarla koruma altına aldım.Bu sandığın gizemi bizi heyecanlandırıyor" dedi.