BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,40
ALTIN 499,75
HABER /  GÜNCEL  /  OTOMOBİL

14 yıl sonra gelen güzel haber!

Türkiye, otomotivde 14 yıl sonra ilk dev yatırımın gerçekleşmesi için geri sayıma başladı. İşte o dev yatırım...

Abone ol

Türkiye, otomotivde 14 yıl sonra ilk dev yatırıma çok yakın. Japon Nissan'ın Türkiye'de büyümesi için yatırım yapmasının kaçınılmaz olduğunu açıklayan Renault-Nissan Dünya Başkanı ve CEO'su Carlos Ghosn, 5 Temmuz'da düğmeye basmak için Türkiye'ye geliyor.

Ghosn, Bursa ve İstanbul'da temaslarda bulunduktan sonra İskenderun'a gidip Oyak Grubu'nun Nissan yatırımı için önerdiği arazileri inceleyecek. Ghosn, hükümetten yatırım için daha çok "cazibe" isteyecek.

Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörlerinden biri haline gelmesine ve beklentilerin üstünde büyümesine rağmen 14 yıldır sıfırdan yeni bir markanın yatırımını çekmeyi başaramayan otomotiv sektörü, Nissan'la bu duruma son vermeye hazırlanıyor. Hürriyet'in haberine göre, Nissan'ın Türkiye'de büyümek için Renault gibi yatırım yapmasının kaçınılmaz olduğunu açıklayan Renault-Nissan Dünya Başkanı Carlos Ghosn, 5 Temmuz'da Nissan yatırımında düğmeye basmak için Türkiye'ye geliyor.

1.5 GÜNLÜK YOĞUN ZİYARET

41 yıllık ortakları Oyak Grubu'ndan 'Herşey hazır, gelin Nissan'ı da ortak üretelim' teklifinin ardından temmuzda Türkiye'ye gelmeyi planlayan Ghosn, Bursa ve İstanbul'da temaslarda bulunduktan sonra İskenderun'a geçecek. Ghosn, İskenderun'da Oyak Grubu'nun fabrika için önerdiği arazileri inceledikten sonra Başbakan ve Sanayi ve Ticaret Bakanı'yla biraraya gelip, "Yatırımın önündeki engelleri kaldırın" diyecek. Ghosn'a 1.5 günlük ziyaretinde Oyak Otomotiv ve Çimento Grubu Başkanı Celal Çağlar ile Renault yetkilileri eşlik edecek.

İLK SİNYAL PARİS'TEN

Nissan'ın Türkiye'de yatırımı düşündüğünü ilk olarak geçtiğimiz eylül ayında Paris Otomobil Fuarı'nda Renault Nissan ittifakı Başkanı Carlos Ghosn açıklamıştı. Ghosn, Türkiye pazarının artan önemi karşısında Nissan'ın da Renault gibi büyümek için yatırımı düşünmek zorunda kalacağını açıklamaştı. Bu açıklamanın ardından İstanbul Autoshow'a katılan Nissan Başkan Yardımcısı Gilles Normand da, yatırımın gündemlerinde olduğunu teyit etmişti. Normand, Türkiye'de büyümek için her türlü fırsatı değerlendireceklerini belirterek şu açıklamayı yapmıştı:

"Yatırım seçeneklerden bir tanesi. Bunun için Türkiye'de Renault'un tecrübeleri bizim için çok iyi bir örnek. Gerekli altyapı ve işbirliği fırsatlarına bakıp bir değerlendirme yapacağız. Türkiye'de yerli üretimin ne denli önemli olduğunu Renault'dan dolayı gayet iyi biliyoruz. Bugün Nissan'ın global otomotiv pazarındaki payı ortalama yüzde 5.6-5.7 civarındayken, Türkiye'de henüz yüzde 1.5 seviyelerinde. Dolasıyla Türkiye'deki peformansımızdan mutlu değiliz ve bu konuda hızlı adımlar atacağız."

ÖNCEKİ HABERLER
Bireysel emeklilikte şaşırtan tablo
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Silahların hedefi Suudi Arabistan!
İşte Şubat ayı işsizlik rakamları
Egemen Bağış'ın Twitter macerası!
1111 maddede RTE sözlüğü
Dolar haftaya yükselişle başladı
Kasetlerin arkasından derin CHP çıktı!
Aziz Yıldırım gizlice evlendi!
Her iki kadından biri HPV'li
Yorumlar