BIST 1.471
DOLAR 9,60
EURO 11,17
ALTIN 557,40
HABER /  GÜNCEL  /  EĞİTİM

10 Bin öğretmen alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı 10 bin kadroya öğretmen alacak. İşte başvuru tarihleri:

Abone ol

Öğretmenlik için başvurular 7-18 Ağustos 2006 tarihleri arasında yapılacak. MEB, öğretmen alımına ilişkin 2006-2 Öğretmenlik İçin Başvuru ve Atama Kılavuzu taslağını internet sitesinden yayımladı. Hangi branşta kaç aday alınacağının henüz kesinlik kazanmadığı bildirildi. Adaylar MEB'in www.meb.gov.tr adresli internet sitesindeki elektronik formu doldurarak başvurabilecekler.

-KİMLER BAŞVURABİLECEK-

2006-1 atama döneminde öğretmenlik için başvurmuş olup KPSS puanı ya da hizmet süresi yetersizliği nedeniyle atanamamış olanların başvurularının geçerlilik süresi 9 Ağustos 2006 tarihinde sona erecek. Bu adaylardan isteyenler gerekli koşulları taşımaları halinde yeniden başvurabilecekler. İngilizce Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği/Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliğine, Açıköğretim Fakültesi İngilizce Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği/Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Öğretmenliği programını tamamlayanlar başvurabilecek.

MEB'e bağlı resmi eğitim kurumlarında sözleşmeli öğretmen olarak görev yapanlar, öğretmenlik için gerekli şartları taşımaları kaydıyla başvurabilecekler. 2 veya 3 yıllık eğitim enstitüsü, eğitim yüksekokulu ve eğitim ön lisans mezunu olup öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olanlardan, açıktan atama biçimiyle tekrar öğretmenliğe dönmek isteyenlerin, ayrıldıkları alandan başvuruları kabul edilecek. Öğretmen lisesi ve ilköğretmen okulu mezunları açıktan atama biçimiyle öğretmenliğe başvuruda bulunamayacak. Kamu kurum ve kuruluşlarında halen aday devlet memuru olarak görev yapanlar öğretmenlik için başvuramayacak.

-BAŞVURU KOŞULLARI-

Adayların başvurularında, lisans düzeyinden mezun veya lisans düzeyindeki öğrenimlerinin son sınıfında mezun olabilecek durumdayken girmiş oldukları KPSSP10 puanı esas alınacak. Başvuracak adaylarda aranan bazı koşullar şöyle:

- Atanacağı alana kaynak olan lisans düzeyindeki yükseköğretim programlarından mezun olmak,
- İlk defa atanacaklarda, 2004 (4 Mart 2006 tarihli Resmi Gazete), 2005 ve 2006 yıllarında yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavlarından birine girmiş ve KPSSP10 puan türünden atanmak istediği alan için belirlenen taban puan ve üzerinde puan almış olmak,
- Sağlık durumunun Türkiye'nin her bölge ve iklim şartlarında öğretmenlik görevini yapmasına engel olmadığını sağlık kurulu raporu ile belgelendirmek,   


- İlk defa ve açıktan ilk atama biçimiyle öğretmenliğe atanacaklarda başvuranların 40 yaşını geçmemiş olması (Açıktan atama için başvuracaklarda bu şart atanmayacak)


- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 48. maddesinde yer alan şartları taşımak, - Devlet memurluğundan veya öğretmenlik mesleğinden çıkarılmamış olmak (5525 sayılı kanun kapsamına girenler hariç),
- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 94. maddesine göre devlet memurluğundan çekilmiş ve çekilmiş sayılanlarda, aynı Kanunun 97. maddesinde belirtilen bekleme süresini son başvuru tarihi itibariyle doldurmuş olmak,
- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 92. maddesine göre devlet memurluğundan en fazla iki defa çekilmiş veya çekilmiş sayılmak,
- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 56. ve 57. maddelerine göre adaylık devresinde görevine son verilenlerde (sağlık nedenleri hariç) ilişkilerinin kesildiği tarihten itibaren bu atama dönemine ait son başvuru tarihine kadar en az 3 yıllık bekleme süresini doldurmuş olmak,
- Kamu haklarından mahrum bulunmamak,
- MEB'e ilk defa öğretmen olarak atanacakların, öğrenimleri süresince en az 3 kredilik bilgisayar eğitimi almış olmaları veya bakanlıktan onaylı bilgisayar kullanım belgesine sahip bulunmaları. Askerlik yükümlüsü olanlar elektronik başvuru formundaki seçeneklerden kendilerine uygun olanı işaretleyebilecekler.

-BAŞVURULAR-

Başvurular, 7-18 Ağustos 2006 tarihleri arasında internetteki elektronik başvuru formu doldurularak yapılacak. Bu formu dolduran adaylar başvuru bürolarından onaylatabilecekler. Adayların başvuru formları, 81 il milli eğitim müdürlüğü ile şu ilçelerin milli eğitim müdürlüklerinde oluşturulacak başvuru bürolarında kabul edilecek:
- ADANA: Ceyhan, Kozan, Seyhan, Yüreğir.
- ANKARA: Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Yenimahalle.
- ANTALYA: Finike, Manavgat.
- BURSA: İnegöl, Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi, Yıldırım,
- ÇORUM: Alaca, İskilip, Osmancık, Sungurlu.
- DENİZLİ: Acıpayam, Çal, Sarayköy.
- DİYARBAKIR: Ergani.
- ERZURUM: Hınıs, Horasan, İspir, Oltu.
- GAZİANTEP: Islahiye, Nizip, Şahinbey, Şehitkamil.
- HATAY: İskenderun.
- İSTANBUL: Bakırköy, Eminönü, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kadıköy, Kartal, Küçükçekmece, Şişli, Üsküdar.
- İZMİR: Bornova, Buca, Karşıyaka, Konak.
- KASTAMONU: Cide, İnebolu, Taşköprü, Tosya.
- KOCAELİ: Gebze, Gölcük, Kandıra, Körfez.
- KONYA: Akşehir, Beyşehir, Ereğli.
- MANİSA: Akhisar, Demirci, Salihli, Turgutlu.
- MUĞLA: Fethiye, Milas.
- SİVAS: Gürün, Kangal, Şarkışla, Suşehri, Yıldızeli.
- ZONGULDAK: Devrek, Karadeniz Ereğlisi.

-20 TERCİH-

Adaylar, elektronik başvuru formuna yansıtılacak eğitim kurumları arasından aynı ya da farklı illerden en fazla 20 okulu tercih edebilecekler. Adaylar, ''Kadrolu öğretmenliğe atanamadığım taktirde sözleşmeli öğretmen olarak görevlendirilmek istiyorum'' seçeneğini de işaretleyebilecekler.

-FORMASYON BELGELERİ-

MEB veya MEB ile YÖK işbirliğiyle düzenlenen şu pedagojik formasyon belgeleri geçerli sayılacak: - 21 kredilik Pedagojik Formasyon Belgesi (1993-1994 öğretim yılı ve daha önce düzenlenmiş 18 ve üstü kredilik belgeler dahil) - 31 kredilik İngilizce Öğretmenliği Sertifikası, - 33 kredilik İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Sertifikası, - Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Diploması veya geçici mezuniyet belgesi. Bu belgeler, eğitim fakültesi mezunlarından, özel ve resmi okullarda öğretmenlikte adaylığı kaldırılmış olanlardan ve üniversitelerde en az 2 yıl süreyle öğretim üyesi, öğretim görevlisi, okutman, uzman ve araştırma görevlisi olarak çalışmış olanlardan istenmeyecek. Bunların dışındaki adaylar, eğer söz konusu belgelere sahip değillerse KPSSP10 puan türünden en az 75 almış olmaları gerekiyor. Bu durumdaki adayların ayrıca atanacakları alan için istenen taban puan koşulunu da sağlamaları gerekiyor.

MEB yetkilileri, hangi branşlarda kaç adayın alacağının henüz kesinlik kazanmadığını, bu konudaki bilgileri daha sonra açıklayacaklarını bildirdiler. Atama sonuçları 23 Ağustosta ilan edilecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Bir Türk kaç kitaba bedel
Bir Türk kaç kitaba bedel
Ödül getiren karikatür
Ödül getiren karikatür
Kamu-Senden stopaj eleştirisi
Kamu-Senden stopaj eleştirisi
Sokak ortasında öldürüldü
Sokak ortasında öldürüldü
Cezaevine taciz ateşi
Cezaevine taciz ateşi
Vatandaş hırsız yakaladı
Vatandaş hırsız yakaladı
Ankarasporun boş vakti yok
Ankarasporun boş vakti yok
Başkentte elektrik kesintisi
Başkentte elektrik kesintisi
Ankarada yaz seli
Ankarada yaz seli
İnekler fırçayı sevdi
İnekler fırçayı sevdi