YAZARLAR

1 Dolar=1 Euro olur mu?

Ekonomik açıdan dinamik ve hızlı değişikliklerin yaşanacağı bir yıldayız…

Ekonomik açıdan dinamik ve hızlı değişikliklerinyaşanacağı bir yıldayız…

2015: Krizlerle kol kola girmiş biryıl!


Gerek müteşebbisler, gerekse de vatandaşlarımıziçin ekonomik göstergelerin seyri önemli.

Refah kaybına uğramamak içindoğru öngörülerde bulunarakdoğru pozisyonlarıalmak gerekiyor: Dolar, Euro, Borsa, Altın ve Faizler?


2015’in ne şekilde geldiğini, neler olacağını vebugünkü durumunu yazılarımızda anlatmaya gayret gösterdik,gösteriyoruz.

Bu yazıda, artık biraz“cebimizidüşünelim”diyorum!


Akılcı olalım…

Doğru şekilde birikimlerimizi değerlendirmeyeçalışalım…

Tabi unutmamak gerek, dediklerimiz yatırımtavsiyesi değil…

Ortaya koyduğumuz, beklentilerimiz…


Ama önce şöyle bir durumuözetleyelim…

AB ve Japonya ekonomik durgunluktan çıkmak içinberaberce parasal genişleme programı yürütüyorlar. AB yeni başladı,ayda 60 milyar Euro likidite sağlayacağını açıkladı! Çin’inbüyümesindeki yavaşlama, ilerleyen yıllarda bu dev ekonominin deABD ve AB benzeri hamleler yapabileceğine işaret ediyor.


ABD ise nihayete ulaştırdığı parasal genişlemeprogramı sonrası normalleşme sürecine girmiş durumda… Bu dönemde enbelirgin hamlesi faiz artırımı olacak: Ancak ne zaman? Bunu FEDdahi kestiremiyor. 27-28 Ocak tarihlerinde yapacağı toplantıdanbüyük ihtimalle gene“sabırlı olunacağı”yönünde mesaj çıkacaktır! Dünya ekonomisinin gidişatıgözlemlenmeye devam edecektir. Kanımca yılın ikinci yarısıöncesinde faiz artırımı ne kadar uzak bir ihtimalse; yılın ikinciyarısı sonrasında ise faiz artırmama ihtimali o kadar uzaktır…Bekleyip göreceğiz…


Ülkemizde, petrol ve emtia fiyatlarında düşmeyebağlı olarak enflasyon ve cari açık üzerinde oluşan ve petrolfiyatları artmadığı taktirde olumlu seyrine devam edecek bu tablo;2015 yılında dünya genelinde Türkiye’nin yıldızını parlatacaktır.Türkiye’de faizler kademeli olarak azalmaya devam edecek, ABparasal genişleme programının etkisiyle fon girişi artacak, budurum borsa üzerinde yukarı yönlü hareketin ivmelenerek devametmesini sağlayacaktır. Faiz azalışına bağlı olarak ortaya çıkacaktahvil değer artışları, özellikle tahvil ve bono fonlarınınyatırımcıları için tatmin edici getiri sağlayacaktır. 


Şu an fotoğrafını çizebildiğimiz bu tabloiçerisinde, görünen o ki, en ciddi hareket döviz tarafındayaşanacaktır.Dolar, FED’in faiz artırımıbeklentisi paralelinde yükselişini koruyacaktır.Şayet FED faiz artırımından vazgeçmez ise ki ben buna ihtimaldahi vermiyorum, Dolar için 2.30 TL seviyesinin aşağısı bu yıl içinmümkün görünmemektedir. FED’in faiz artırımı hamlesi ise Dolar’ınhızlıca 2.50 TL seviyesine ve üzerine hareket etmesine nedenolacaktır.

 

AB’deki ekonomik durgunluk ve peşi sıraaçıklanan parasal genişleme programı Euro’nun durdurulamayacakdüşüşünü başlatmıştır.2015 yılında Euro için “OKAŞAĞI” yönlüdür.


En son 2002 yılında Dolar ile eşitlenen,ABD’deki krize dayalı olarak 18 Temmuz 2008 yılında Dolara karşı1.60 ile en yüksek değerini göre Euro, 2015 yılı itibariyleDolar’la rolleri değişmiş durumdadır. Ekonomi ve finans çevreleriDolar ile Euro’nun eşitleneceği noktasında görüş birliğine varmayabaşlamışlardır. Tek ayrıştıkları nokta bunun ne zamanolacağıdır?


Kahin değiliz…

Piyasanın tüm değişkenlerine hakim olmak iseimkansız…

Buna karşın yönü ve gidişatı net olarakgörebiliriz!

2015 yılında Euro, gelecek 2 yıl içerisindeyaşayacağı düşüşün büyük bir kısmını kat edecektir. Yani, örneğin,100 birimlik toplam bir düşüş olacaksa, bunun 60 ila 70’i bu yılyaşanacaktır. Dolar’ın değer artışı ise dengeliseyredecektir.


O halde “Euro ile Dolar eşit noktayagelecekler mi?”: Kesinlikle!

Euro’daki hızlı düşüş, Dolar’daki dengeliyükseliş bu iki para birimini eşit noktaya bu yıl getirir mi?: Bunuberaberce izleyip göreceğiz.


Dövizdeki bu seyir öngörüsü nedeniyle, Eurocinsi gelir ve Dolar cinsi gider durumu; 2015 yılı için önlemalınması gereken pozisyonların başında gelmektedir. Bu tür birnakit akış düzeni varsa, acilen önlem alınmalıdır. Benzer olarakDolar üzerinden değil, Euro üzerinden borçlanmak; tersi durumdakorunma tekniklerine başvurmak müteşebbislerimiz açısından büyükönem arz etmektedir.


Vatandaşlarımız için durumu özetlersek:TL’nin 2015 yılı içerisinde Dolar’a karşı değer kaybetmesi,Euro’ya karşı değer kazanması beklenmektedir.

Vatandaşlarımızın birikimlerinideğerlendirmelerinde bu öngörülere dikkat etmesinde faydavardır.


Yazımızı altına değinmedensonlandırmayalım.

Kısaca,2015 yılı itibariyledünyada yaşanacak ekonomik kargaşa, güvenli liman algısını hiçyitirmemiş altını yeniden canlandıracaktır.Altınınons fiyatındaki artış sürecektir. Yıl içerisinde Dolar’daki artışaparalel olarak, Türkiye’de altın fiyatlarının artışı daha fazlahissedilecektir. Bu bağlamda altın, 2015 yılı için kayda değer biryatırım aracı olarak yeniden gün yüzüne çıkabilir. Tabi bunu altınıgeçmiş senelerde yüksek fiyatlardan alanlar için söylemiyoruz. Cariseviyeler ve olası kısa vadeli düşüşler bugünlerde alım için birerfırsattır ve bu düzeylerden alışlar 2015 yılında getiriyaratabilecektir.


Bugün itibariyle “1 Dolar=1 Euro olur mu?” diyetartışıyoruz…

Olur diyoruz! Bekliyoruz…

Emin olunuz orta vadede, Euro Dolar’ıyakalayabilir mi diye tartışmaya başlayacağız…


Sağlıklı ve bol getiri bir haftadilerim…


Twitter: @SonerGokten
 

Yorumlar