Zararlı bildiğimiz ama faydalı olan yiyecekler

Zararlı olarak bildiğimiz ama aslında faydalı olan günlük hayatta tükettiğimiz birçok yiyecek hakkında duyduklarımızın genelde yanlış bilgiler olduğu hakkında sizleri uyarmalıyız.

Zararlı bildiğimiz ama faydalı olan yiyecekler

Patlamış mısır - Sizleri en çok şaşırtacak olan yiyecekle başlayalım. Film izlerken yemeğe bayıldığımız patlamış mısır, tam tahıl ve lif açısından oldukça zengin bir besindir. Tabii tereyağı ve tuz ile kaplı olmaması gerekiyor. Buharda patlatılan sade ve doğal mısırın bir bardağı sadece 30 kalori ediyor. Yerken sizi rahatsız eden kabuklar ise, aslında antioksidanlar açısından oldukça zengin. Sade yemekten hoşlanmıyorsanız, hafifçe deniz tuzu serpip çok az da yağ koyarak damak tadınıza daha uygun hale getirebilirsiniz.

Zararlı bildiğimiz ama faydalı olan yiyecekler

Çikolata - Aşırı tüketimi obeziteye yol açtığı için zararlı olarak kabul edilen çikolata, bilinçli tüketildiğinde vücutta stresi yok eden kortizon hormonunun salgılanmasını sağlıyor. Vücutta enerji üretimi sağlayan çikolata ayrıca kan basıncı ile kolesterolü düzenliyor ve beyni daha hızlı çalıştırıyor.

Zararlı bildiğimiz ama faydalı olan yiyecekler

Konserve ton balığı - Konserve demişken, konserve ton balığı taze balık kadar sağlıklı mı? Cevap: evet. Konserve ve taze ton balığı neredeyse aynı oranda protein içeriyor. Konservenin 85 gramında 16 gr, taze ton balığının 85 gramında da 20 gr protein bulunuyor. Ayrıca ton balığı nasıl tüketilirse tüketilsin, cildi ve saçları sağlıklı tutan Omega-3 yağ asitleri açısından oldukça zengin. Konserve alırken light ya da düşük sodyumlu olmasına özen gösterin ve suyun içinde bekletilenleri tercih edin.

Zararlı bildiğimiz ama faydalı olan yiyecekler

Muz - Orta büyüklükte bir muzda 110 kalori ve 14 gr şeker bulunur. Dolayısıyla muz, diyet listelerinde pek fazla yer almaz. Fakat muzdaki yüksek miktarda potasyum tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu gibi, içinde bulunan antioksidan ve C vitamini de kanser riskini azaltır. Muzda aynı zamanda triptofan denen ve araştırmacıların hafızayı ve ruh durumunu güçlendirmekle ilişkilendirdiği bir aminoasit de bulunuyor.

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro