eposta yazdır zoom+ zoom-

Zamanında teslim edilmeyen evlerle ilgili çok önemli karar

Zamanında teslim edilmeyen evlerle ilgili çok önemli karar

Tüketici Mahkemesi, satın aldığı ev zamanında teslim edilmeyen tüm vatandaşları ilgilendiren önemli bir karar verdi: Müteahhit ve kredi veren banka, tüketicinin ödediği parayı faiziyle iade edecek.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 19-11-2018 08:27 - Güncelleme: 19-11-2018 08:27

Dumankaya İnşaat'tan 3 yıl önce aldığı ve teslim edilmeyen konut için, tüketicinin açtığı davada önemli bir karara imza atan mahkeme, dairenin alınması için kredi veren bankayı da sorumlu tuttu. Mahkeme, tüketicinin hem müteahhite hem bankaya ödediği paranın faizi ile iadesine karar verdi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, uluslararası bir şirkette CEO olarak çalışan Özge Göktekin, Dumanka İnşaat'ın İstanbul Esenyurt'taki projesinden daire almak için 29 Mart 2015'te sözleşme imzaladı. Göktekin, kendi cebinden  34 bin 250 lirayı peşinat bedeli olarak ödedi. Şirket ile konut projesi finansmanı anlaşması yapan bankadan da 105 bin 750 lira kredi çekti.

Göktekin, teslim tarihi 31 Ağustos 2017 olan daire için bankaya aylık ödemelerini düzenli yaparken, Dumankaya TMSF kontrolüne geçti. Bu süreçte projede ilerleme olmadığını gören Göktekin, sözleşmenin iptali ve paranı iadesi için dava açtı. Mahkeme de Göktekin'in müteahhitle bankaya ödediği 81.214 liranın yasal faiziyle iadesine hükmetti.

BENZER DURUMDA OLAN BİNLERCE KİŞİYİ İLGİLENDİRİYOR
Kararı değerlendiren Av. Şenol Saltık, "Tüketici Ma hkemesi kararında, darbe girişiminin ve inşaat sektöründeki yavaşlamanın mücbir sebep olamayacağı ve yüklenicinin taahhütleri yerine getirmek zorunda olduğuna hükmetti. Mahkeme, aksi takdirde tüketici tarafından ödenen bedelin tüketiciye iade etmek zorunda olduğa karar verdi. Bağlı kredi veren bankanın da iade yükümlülüğü konusunda, kredi tutarı kadar sorumluluğu olduğu mahkeme hüküm albna alındı. Karar benzer durumda olan binlerce kişiyi İlgilendiriyor" dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN Zamanında teslim edilmeyen evlerle ilgili çok önemli karar haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR6 YORUM
  • YOK ÖYLE!... 19 Kasım 2018 11:03 OTOMATİK ÖDEME TALİMATI VERDİĞİM BANKA 2 TL'LİK FAZLA ÖDEME YAPMIŞ,GARANTİ OLSUN DİYE BANA 2 AY BOYUNCA HAYAT SİGORTASI YAPMIŞ,2 LİRA İÇİN 130 TL SİGORTA PARASI ÖDEMİŞTİM.TABİ Kİ BANKALARIN SORUMLULUĞU BÜYÜK OLMALI.HEM FAİZİNİ AL ADAM KAÇINCA BİRDE MÜŞTERİLERİ YOL.

    CEVAP YAZ 0 1

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro